Przedmioty z Powstania Warszawskiego

/ Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

  

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Muzeum Archidiecezji Warszawskiej wraz ze Stowarzyszeniem Grupa Historyczna Niepodległość, przygotowało niewielką wystawę przedmiotów z Powstania Warszawskiego oraz świadectw pamięci o II Wojnie Światowej – Ślady powstania.

W holu muzeum na parterze prezentowane są w gablotach trzy grupy eksponatów, opatrzone dokumentacją fotograficzną oraz opisami.

Uzbrojenie. Mauser K98 – karabin, który był na wyposażeniu zarówno Powstańców, jak i Niemców. Polski hełm Salamandra, mający tę właściwość, że wtapiał się w kolory otoczenia. Radziecki granat moździerzowy, niemiecka lornetka Imperial z futerałem i bagnet paradny.

Przedmioty święte i codziennego użytku. Przestrzelona puszka na oleje święte, która uratowała od śmierci polskiego kapelana. Radio konspiracyjne, przekazane do muzeum przez córkę Powstańca. Fragmenty miski i nożyczek chirurgicznych, odnalezione przy renowacji fundamentów kościoła św. Jacka, gdzie w podziemiach mieścił się szpital powstańczy. Opaska powstańcza. Figurka Chrystusa z krucyfiksu – zdeformowana pod wpływem wybuchu.

Pamiątki. Cynowy orzeł odlany w Radomiu, prawdopodobnie w czasie okupacji. Wyjątkowy medal wybity na 40-rocznicę Powstania z wizerunkiem powalonej figury Chrystusa z kościoła św. Krzyża, wznoszącej rękę w kierunku nieba z niemym wołaniem: W górę serca - sursum corda!.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Tagi

Wczytuję komentarze...

Tragiczny pożar w Warszawie

/ pixabay.com/CC0/jackal211

  

- Przy ul. Żytniej 16 w Warszawie doszło dzisiaj rano do pożaru w mieszkaniu. Zginęła około 40-letnia kobieta - przekazał asp. Piotr Rżysko z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Straż pożarna dostała zgłoszenie o godz. 7:17. Na miejsce skierowano trzy zastępcy straży pożarnej, grupę operacyjną i 16 ratowników.

"Zostaliśmy powiadomieni, że na klatce schodowej na 8. piętrze czuć zapach spalenizny. Po dojeździe i wyważeniu drzwi okazało się, że pożar sam zgasł w mieszkaniu. Spaleniu uległa kanapa. Niestety, jedna osoba poniosła śmierć"

- poinformował asp. Piotr Rżysko z Komendy Miejskiej PSP w Warszawie.

Przyczynę pożaru będzie wyjaśniać policja.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl