Wraca afera reprywatyzacyjna. Zatrzymano byłych urzędników stołecznego ratusza

W związku tzw. aferą reprywatyzacyjną w Warszawie zatrzymano trzech byłych urzędników Biura Gospodarowania Nieruchomościami: b. wicedyrektora Jakuba R., b. naczelnik Gertrudę J.-F. i b. dyrektora Marka K. - przekazała Prokuratura Krajowa. Zatrzymani maja usłyszeć zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Warszawa
Skitterphoto (pixabay)

- Po wykonaniu z ich udziałem czynności procesowych prokurator podejmie decyzję co do stosowania środków zapobiegawczych

- powiedziała rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik

Zatrzymań dokonano na polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Z ustaleń śledczych wynika, że w postępowaniu administracyjnym zaniechano uzyskania informacji i dokumentów z Ministerstwa Finansów w kwestii odszkodowania za nieruchomość położoną przy ul. Nowy Świat 24.

- W toku śledztwa ustalono, że rząd kanadyjski, na podstawie przepisów układu indemnizacyjnego zawartego między rządem PRL i rządem Kanady, wypłacił odszkodowanie w stosunku do zgłoszonego roszczenia. Mimo wypłaty tego odszkodowania doszło do wydania bezzasadnych decyzji administracyjnych o ustanowieniu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości objętej zarzutami oraz wyrządzenia szkody majątkowej w mieniu m.st. Warszawy i Skarbu Państwa w kwocie ponad 9 mln zł

- przekazała PK.

Z informacji PK wynika, że śledztwo w tej sprawie pierwotnie prowadzone było w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Śródmieście i zostało umorzone w listopadzie 2006 r. Na skutek pism lokatorów reprywatyzowanych kamienic, zespół prokuratorów koordynujący postępowania dot. warszawskiej reprywatyzacji, zlecił m.in. analizę powyższego postępowania oraz ocenę zasadności podjętej decyzji końcowej.

- W rezultacie, postępowanie zostało podjęte oraz kontynuowane na szczeblu Prokuratury Okręgowej w Warszawie

- przekazała prokuratura.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

#Warszawa #afera reprywatyzacyjna

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo