Kolejne radary dla US Army

/ wikipedia.eng. / public domain

  

Amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin otrzymał trzy kontrakty od wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych (US Army) na wyprodukowanie i dostawę radarów AN/TPQ-53.

Dzięki kontraktom US Army będzie dysponować aż 189 radarami tego typu. Lockheed Martin ma ponadto zwiększyć zdolności radarów AN/TPQ-53 dotyczące wykrywania celów na większym dystansie, takich jak bezzałogowe statki powietrzne.

AN/TPQ-53 zastąpią obecnie używane TPQ-36 i TPQ-37. Radar wykrywa, klasyfikuje, namierza oraz informuje o ogniu pośrednim. Ponadto określa pozycje, z jakich wróg prowadzi ostrzał moździerzowy i artyleryjski w promieniu 90 oraz 360 stopni. W pierwszym z nich maksymalny zasięg wynosi 60 km., z kolei w trybie dookólnym jest to zaledwie 20 km. 

Q-53 charakteryzuje się wielką elastycznością działania oraz wielozadaniowością, gdyż jest radarem typu AESA. Radary Q-53 są urządzeniami typu MMR (multimission radar) bez problemu przekazując zebrane informacje do centrum dowodzenia i kontroli. Łączą przy okazji możliwości systemów przeciwlotniczych oraz przeciwrakietowych. Jest to o tyle kluczowe, gdyż przestrzeń bitewna staje się "zatłoczonym" miejscem z wieloma zagrożeniami. Radary Q-53 sprawdzają się zarówno w przypadku starć z wrogiem asymetrycznym jak i na wojnie konwencjonalnej. System charakteryzuje się wysoką mobilnością a gotowość operacyjną osiąga w ciągu pięciu minut. Złożenie go trwa niecałe dwie minuty. Do obsługi systemu potrzeba jedynie czterech wojskowych. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Karnowskiemu puściły nerwy. Prezydent Sopotu nie wytrzymał po niewygodnym pytaniu od mieszkańca!

Zdjęcie ilustracyjne / screen z materiału wideo

  

Spotkanie prezydenta Jacka Karnowskiego z mieszkańcami Sopotu przerodziło się w słowną awanturę. Kiedy Karnowski usłyszał niewygodne pytanie o sprzedaż atrakcyjnych działek, ruszył do ataku na swojego rozmówcę. Padło nawet powiązanie... z zabójstwem Pawła Adamowicza.

W Ergo Arenie odbyło się spotkanie dotyczące tworzonych planów zagospodarowania terenów wokół hali widowiskowo-sportowej, która stoi na granicy dwóch miast. Kiedy do głosu dopuszczono przybyłych na nie mieszkańców, głos zabrał Jakub Świderski, współpracownik Telewizji Polskiej. Zaczął pytać o szczegóły sprzedaży niezwykle atrakcyjnej działki. To rozjuszyło włodarza Sopotu.

- Ja się do telewizji Kurskiego nie będę wypowiadał, jak pan wyłączy kamerę, do mieszkańców się wypowiem. Pan kłamie na co dzień w telewizji, oszukuje pan mieszkańców

- grzmiał prezydent Jacek Karnowski.

- Wie pan, że to kwalifikuje się do pozwu? Nie odpowie pan na pytanie, boi się pan?

- dopytywał Świderski.

- Bardzo państwa przepraszam za moją reakcję, ale dzięki telewizji publicznej i kłamstwom oraz napadom na Pawła Adamowicza stało się to, co się stało w Gdańsku. To we mnie ciągle siedzi…

- wypalił Karnowski.

- Znaczy, zabiłem Pawła Adamowicza, to pan sugeruje? To już jest bełkot

- skwitował Świderski.

Całe zajście zostało nagrane i upublicznione w sieci. Samorządowcy z Sopotu nie kryją oburzenia.

- Był to pokaz wybitnej arogancji, buty pana prezydenta. Na pytanie, które zadał mieszkaniec, nie padła jakakolwiek odpowiedź. Usłyszał natomiast inwektywy i insynuacje mające go wiązać z tragedią, do której doszło w Gdańsku (...) Pan prezydent niejednokrotnie mówił o mowie nienawiści, o tym, że powinniśmy w Sopocie znaleźć nowy język debaty publicznej. Takim stosunkiem do mieszkańca Sopotu dał wyraz temu, że idzie kompletnie w drugą stronę. Poziom, który zaprezentował jest absolutnie niedopuszczalny wobec stanowiska, które piastuje

- skomentował w Radiu Gdańsk Paweł Petkowski, sopocki radny Prawa i Sprawiedliwości.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Radio Gdańsk, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl