Niemcy w Muzeum Narodowym podczas Powstania Warszawskiego

Martwa natura z owocami i butelką wina, mal. Anne Vallayer-Coster / mkidn.gov.pl

  

O losach dzieł sztuki zgromadzonych w budynku Muzeum Narodowego w Warszawie podczas powstania warszawskiego pisał w pamiętnikach dyrektor placówki prof. Stanisław Lorentz. Spustoszenie, jakiego w sierpniu i we września 1944 r. dokonali Niemcy, prof. Lorentz przedstawił następująco: „Niezwłocznie po wkroczeniu Niemców do Muzeum w dn. 3 sierpnia rozpoczął się rabunek zbiorów. Żołnierze wyłamali karabinami i kilofami drzwi do sal muzealnych, rozbijali skrzynie i tłukli szyby w szafach i gablotach. Ofiarą grabieży padły najpierw wspaniałe zbiory Gołuchowskie. Gobelinów i zabytkowych tkanin używano na podściółki żołnierskich legowisk, do zaciemniania okien i na pokrycia stołów. Okna zasłaniano obrazami. Ulubioną zabawą oficerów i żołnierzy było przebieranie się w zabytkowe stroje, paradowanie z antyczną bronią, rozbijanie instrumentów muzycznych. Emalii, ceramiki, szkła i wyrobów metalowych używano do posiłków, a gdy woda zalała korytarze - ułożono przejścia z tek grafiki i starodruków”.

Obraz Martwa natura z owocami i butelką wina został namalowany przez francuską artystkę okresu klasycyzmu Anne Vallayer-Coster, której martwe natury uważano za jedne z najlepszych w osiemnastowiecznej Francji. Dzieło należało do kolekcji Piotra Fiorentiniego, polskiego oficera, urzędnika i kolekcjonera. Swój zbiór, liczący 200 obrazów, w 1858 r. zapisał Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Następnie dzieła zostały przekazane w 1879 r. do Muzeum Sztuk Pięknych. Od tego momentu, mimo zmian nazwy muzeum, Martwa natura z owocami i butelką wina nieprzerwalnie należała do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Obraz do wybuchu powstania warszawskiego pozostał w budynku muzeum. Według relacji prof. Stanisława Lorentza 27 września 1944 r. podporucznik Negel, dowódca oddziału stacjonującego w muzeum od 22 sierpnia, wybrał sobie „na pamiątkę” dwa obrazy Anne Vallayer-Coster przedstawiające martwą naturę. Obrazy zostały przez niego zdjęte z blejtramów i zwinięte, po czym polecił dyrektorowi napisać zaświadczenie, że oba obrazy otrzymał „w darze”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mkidn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Ruszają Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie

/ http://jankarski.org.pl/

  

Dyskusje, warsztaty i koncert złożą się na VIII edycję Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich, które w sobotę rozpoczynają się w stolicy województwa świętokrzyskiego. Wydarzenie, którego hasło to "Erec – Ziemia", organizuje Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

Jak poinformowali organizatorzy, tegorocznym tematem cyklu będzie troska o środowisko oraz stosunek judaizmu i chrześcijaństwa do odpowiedzialności ekologicznej. Podczas spotkań ich uczestnicy będą próbowali odpowiedzieć na pytanie: czy wspólne dziedzictwo biblijnej Księgi Rodzaju jest podstawą do bezrefleksyjnej eksploracji Ziemi, czy nakłada na ludzi obowiązek troski o planetę?

W sobotę zaplanowano spacer ornitologiczny pode hasłem "Ptaki kieleckich parków" z dziennikarzem współpracującym z "Tygodnikiem Powszechnym", Stanisławem Łubieńskim. Podzieli się on umiejętnościami dostrzegania skrzydlatych mieszkańców Kielc. Łubieński od kilku lat prowadzi spacery ornitologiczne w Warszawie i w innych miastach Polski. O swojej pasji napisał w książce "Dwanaście srok za ogon", za którą otrzymał Nike publiczności w 2017 roku.

W środę zaplanowano rozmowę z franciszkaninem, o. Stanisławem Jaromim, na temat książki, w której opowiada on o relacjach chrześcijaństwa i ekologii "Boska Ziemia". W czwartek o. Jaromi i rabinka z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Małgorzata Kordowicz podczas spotkania "Mnich z rabinką kłócą się o Ziemię" podejmą dyskusję dotyczącą m. in. tego, jak judaizm i chrześcijaństwo odczytują stosunek do Ziemi opisany w Starym Testamencie oraz pytania, czy łatwiej żyć ekologicznie, gdy jest się Żydem czy chrześcijaninem.

W sobotę 14 grudnia w południe zaplanowano warsztaty na temat życia "less waste". Twórcy "Ekowioski" podpowiedzią, jak spróbować zmieniać swoje nawyki, aby żyć w sposób bardziej przyjazny dla Ziemi. Po południu odbędzie się koncert autora, kompozytora i wykonawcy piosenek, współzałożyciela Lubelskiej Federacji Bardów, Jana Kondraka. Zaprezentuje swoją wizję muzyczną poematu Edwarda Stachury "Missa Pagana".

Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie będą się odbywały w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, w kamienicy przy ulicy Planty 7. Wstęp wolny. Na niektóre ze spotkań obowiązują zapisy – szczegóły można znaleźć na stronie internetowej organizacji.

Założone w 2005 r. Stowarzyszenie im. Jana Karskiego działa na rzecz upowszechniania postaw otwartości i poszanowania dla osób i grup o odmiennej identyfikacji rasowej, etnicznej, narodowej, religijnej bądź kulturowej. Przeciwdziała wszelkim formom antysemityzmu, ksenofobii, rasizmu i innym postawom godzącym w godność człowieka.

Działacze organizacji kierują się przesłaniem Karskiego, który powtarzał, że "uczynienie świata lepszym jest możliwe, że podejmowanie bezustannych wysiłków w tym celu jest konieczne, a zaniechanie naprawy i obojętność na zło jest zbrodnią i grzechem". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl