Niemcy w Muzeum Narodowym podczas Powstania Warszawskiego

Martwa natura z owocami i butelką wina, mal. Anne Vallayer-Coster / mkidn.gov.pl

  

O losach dzieł sztuki zgromadzonych w budynku Muzeum Narodowego w Warszawie podczas powstania warszawskiego pisał w pamiętnikach dyrektor placówki prof. Stanisław Lorentz. Spustoszenie, jakiego w sierpniu i we września 1944 r. dokonali Niemcy, prof. Lorentz przedstawił następująco: „Niezwłocznie po wkroczeniu Niemców do Muzeum w dn. 3 sierpnia rozpoczął się rabunek zbiorów. Żołnierze wyłamali karabinami i kilofami drzwi do sal muzealnych, rozbijali skrzynie i tłukli szyby w szafach i gablotach. Ofiarą grabieży padły najpierw wspaniałe zbiory Gołuchowskie. Gobelinów i zabytkowych tkanin używano na podściółki żołnierskich legowisk, do zaciemniania okien i na pokrycia stołów. Okna zasłaniano obrazami. Ulubioną zabawą oficerów i żołnierzy było przebieranie się w zabytkowe stroje, paradowanie z antyczną bronią, rozbijanie instrumentów muzycznych. Emalii, ceramiki, szkła i wyrobów metalowych używano do posiłków, a gdy woda zalała korytarze - ułożono przejścia z tek grafiki i starodruków”.

Obraz Martwa natura z owocami i butelką wina został namalowany przez francuską artystkę okresu klasycyzmu Anne Vallayer-Coster, której martwe natury uważano za jedne z najlepszych w osiemnastowiecznej Francji. Dzieło należało do kolekcji Piotra Fiorentiniego, polskiego oficera, urzędnika i kolekcjonera. Swój zbiór, liczący 200 obrazów, w 1858 r. zapisał Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Następnie dzieła zostały przekazane w 1879 r. do Muzeum Sztuk Pięknych. Od tego momentu, mimo zmian nazwy muzeum, Martwa natura z owocami i butelką wina nieprzerwalnie należała do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Obraz do wybuchu powstania warszawskiego pozostał w budynku muzeum. Według relacji prof. Stanisława Lorentza 27 września 1944 r. podporucznik Negel, dowódca oddziału stacjonującego w muzeum od 22 sierpnia, wybrał sobie „na pamiątkę” dwa obrazy Anne Vallayer-Coster przedstawiające martwą naturę. Obrazy zostały przez niego zdjęte z blejtramów i zwinięte, po czym polecił dyrektorowi napisać zaświadczenie, że oba obrazy otrzymał „w darze”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mkidn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Szczytna akcja. Uczniowie dla Żołnierzy Wyklętych. Jak będą upamiętniać bohaterów?

zdjęcie ilustracyjne, / Fotomag/Gazeta Polska

  

Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca szkoły i placówki oświatowe do włączenia się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i zorganizowanie w pierwszym tygodniu marca wydarzeń edukacyjnych poświęconych bohaterom podziemia antykomunistycznego. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został przez Sejm w 2011 r. "w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia".

"Wydarzenia organizowane z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych pełnią ważną rolę edukacyjną. Przypominają o postaciach i wydarzeniach, które komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie"

– powiedział cytowany w komunikacie MEN minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, zachęcając szkoły do włączania się w obchody tego święta.

Chętnie poznam inicjatywy organizowane przez uczniów i nauczycieli z całego kraju. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wpisują się w akcję 'Szkoła pamięta', która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Inicjatywa zaangażowania społeczności szkolnej w tegoroczne obchody wyszła również z Rady Dzieci i Młodzieży przy MEN 

– dodał minister.

[polecam:https://niezalezna.pl/309332-prezes-ipn-slawik-zrobil-wiecej-niz-znany-z-filmu-oskar-schindler-ocalil-piec-razy-wiecej-ludzi]

Resort edukacji prosi szkoły, które w pierwszym tygodniu marca planują zorganizowanie wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, o zgłaszanie własnych inicjatyw. Propozycje działań wraz z liczbą uczestników dyrektorzy szkół mogą przesyłać za pośrednictwem ankiety zgłoszeniowej widocznej w Strefie dla zalogowanych w SIO (zakładka "Ankieta") do 27 lutego, do godz. 15.00.

MEN podaje przykłady działań edukacyjnych, które można zorganizować w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych: odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci, zorganizowanie szkolnej wystawy, przeprowadzenie lekcji o żołnierzach wyklętych, zaproszenie do szkoły badacza historii XX w., zebranie pamiątek rodzinnych, zorganizowanie apelu pamięci, zorganizowanie pokazu filmowego, nagranie relacji świadków historii.

"Są to jedynie przykładowe działania upamiętniające. Zachęcamy szkoły do zamieszczania informacji o realizowanych inicjatywach na swoich stronach internetowych oraz postów w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaPamięta"

– czytamy w komunikacie MEN.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został przez Sejm w 2011 r. "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts