Uchwalono ustawę o renowacji Notre Dame

  

16 lipca, 95 dni po pożarze, który zniszczył dach i środkową iglicę Notre Dame, została ostatecznie zatwierdzona przez francuski parlament ustawa o renowacji katedry. Uchwalono ją z dniem 29 lipca. Wprowadzone we Francji prawo stanowi, że renowacja Notre Dame musi zachować jej „historyczny, artystyczny i architektoniczny” charakter. Jednak usunięto z niego zapis, że budynek ma wyglądać dokładnie tak, jak przed pożarem.

Francja jest sygnatariuszem Konwencji Światowego Dziedzictwa (Notre Dame jest częścią światowego dziedzictwa „Paryża, brzegów Sekwany”) – międzynarodowych zasad ochrony opartych na Kartach ICOMOS m.in. Karty Wenecji z 1964 r. Te wszystkie ustalenia będą musiały być przestrzegana w procesie odbudowy i restauracji. Nowe prawo mówi jednak, że jedyną osobą, która nadzorować i kontrolować będzie wszystkie etapy operacji, jest Emanuel Macron. Normalnie byłoby to zadanie ministerstwa kultury. 

Prawo powołało nową agencję o szerokich uprawnieniach, która będzie odpowiedzialna za koordynację i zarządzanie całą operacją. Otrzyma również wszystkie fundusze zebrane w ramach subskrypcji krajowych i międzynarodowych; będzie zarządzać wszystkimi pracami w bezpośrednim otoczeniu katedry; ustanowi programy szkoleniowe dla konserwatorów; wdroży programy informacyjne w celu edukowania społeczeństwa na temat procesu ochrony oraz ustanowi radę naukową, która doradzi w sprawie kluczowych wyborów, które trzeba będzie podjąć.

Połowa zarządu agencji obejmie rząd francuski, miasto Paryż i Kościół. Przewodniczącym zostanie prawdopodobnie gen. Jean-Louis Georgelin, weteran i były szef sztabu głownego armii francuskiej. Główny architekt nadzorujący odbudowę Philippe'a Villeneuve, który zaprosił do współpracy Rémiego Fromonta i Pascala Pruneta. Z kolei ze strony Kościoła odbudowę nadzoruje arcybiskup Paryża, kardynał Michel Aupetit,który przekazał zarządzanie bezpośrednie Patrickowi Chauvetowi, rektorowi arcybiskupowi Notre Dame, i Benoist de Sinety, wikariuszowi generalnemu, który będzie reprezentował Kościół w zarządzie Agencji.

 


 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: theartnewspaper.com
Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent o bezprecedensowej inwestycji LOT-u: Brawo! Kto nie ma odwagi, ten nie wygrywa

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Prezydent Andrzej Duda skomentował na Twitterze zakup przez Polską Grupę Lotniczą, do której należy LOT, największej niemieckiej wakacyjnej linii lotniczej Condor. - Brawo! Kto nie ma odwagi, ten nie wygrywa - napisał w dzisiaj na Twitterze prezydent RP.

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że "Polska Grupa Lotnicza, do której należy LOT, przejmuje największą niemiecką wakacyjną linię lotniczą Condor".

"Awans naszego kraju do krajów dojrzałych, do rynków rozwiniętych (...) nie jest przypadkiem. Również polskie firmy przejmują potężne firmy zagraniczne". Linie wakacyjne Condor to największe tego typu linie w Niemczech. Bardzo odważny, ale zarazem rozważny ruch Polskich Linii Lotniczych LOT" 

- powiedział wczoraj Morawiecki

- Brawo! Kto nie ma odwagi, ten nie wygrywa: "LOT kupuje niemieckiego przewoźnika. Takiej szansy, ze wszystkimi ryzykami z tym związanymi oczywiście, przed polskim lotnictwem nigdy wcześniej nie było"

- ocenił tę decyzję prezydent Andrzej Duda.

Zarejestrowane we Frankfurcie nad Menem linie lotnicze Condor, należące od 2009 roku do Thomasa Cooka, przetrwały plajtę właściciela tylko dzięki finansowej pomocy państwa niemieckiego w wysokości 380 mln euro. Condor jest ważnym partnerem dla niemieckich biur podróży, zatrudnia około 5 tys. osób i operuje ok. 60 samolotami.

Jak poinformowała w piątkowym komunikacie Polska Grupa Lotnicza, transakcja przejęcia Condora ma się zakończyć do końca kwietnia tego roku, po uzyskaniu niezbędnych zgód organów antymonopolowych i "opuszczeniu przez Condor procedury ochronnej".

Należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa, Polska Grupa Lotnicza (PGL), właściciel Polskich Linii Lotniczych LOT, ogłosiła w piątek podpisanie umowy przejęcia linii Condor. Jak poinformowano w komunikacie spółki, LOT i Condor, działające wspólnie w ramach Grupy PGL, "będą jednym z wiodących podmiotów lotniczych w Europie, z kluczowymi rynkami w Polsce i Niemczech".

"Dzięki tej transakcji PGL dwukrotnie zwiększa skalę swojej dotychczasowej działalności. W grupie PGL będzie linia sieciowa, czyli PLL LOT, oraz czarterowo-wakacyjna, czyli Condor. To znakomita kombinacja, coś, czego nam brakowało"

- powiedział Milczarski.

Zapewnił, że wspólnie z liniami Condor, PGL będzie dynamicznie rosnąć i rozwijać współpracę zarówno w lotach rozkładowych, jak i czarterowych.

Zdaniem Milczarskiego, bardzo rzadko w branży lotniczej zdarzają się okazje przejęcia tak atrakcyjnego podmiotu.

"Przejmujemy podmiot prowadzący długotrwale rentowną działalność. W momencie, kiedy Condor spłaci zobowiązania wynikające z upadłości spółki matki, stanie się całkowicie zdrową spółką, gotową do dalszego rozwoju"

- powiedział. I jak dodał, transakcja ta to "wielki dzień polskiego lotnictwa".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts