„Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba” – to testament młodziutkiej Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki i łączniczki 5. Wileńskiej Brygady AK, skazanej na śmierć w sierpniu 1946 r. Miała wówczas niespełna 18 lat. Została zamordowana w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku. Strzelało do niej kilku katów z odległości trzech kroków. Żaden nie trafił. Siedzikównę zabił strzałem w głowę dowódca plutonu egzekucyjnego. Według relacji przymusowego świadka, ks. Mariana Prusaka, ostatnimi słowami „Inki” było: „Niech żyje Polska!”.

Nie zdradziła, pozostała wierna tym wartościom, w których została wychowana, nawet za cenę życia. Żeby upamiętnić heroizm i patriotyczną postawę Danuty Siedzikówny, w stolicy Kociewia zorganizowano wydarzenie „Serce dla »Inki«”.

To będzie wspaniała lekcja historii i okazja do wspólnego spędzenia czasu. Dzięki staraniom wielu ludzi dobrej woli i aktywnej pracy, co chcę wyraźnie podkreślić, głównie młodego pokolenia udało się zorganizować w Starogardzie wielkie uroczystości, na które zarówno „Inka”, jak i inni, często nieznani bohaterowie polskiego podziemia niepodległościowego zasługują

– zachęca Sebastian Kucharczyk, radny miasta Starogard Gdański, przewodniczący Klubu „GP” w Starogardzie Gdańskim.

Uroczystości rozpoczną się w południe 24 sierpnia (sobota) od patriotycznego rajdu rowerowego, który ruszy w trasę spod bram stadionu miejskiego im. Kazimierza Deyny. Na rowerzystów czekać będą koszulki z wizerunkiem „Inki”. O godz. 15.30 w kasynie oficerskim przy ul. Sobieskiego odbędzie się wernisaż wystawy poświęonej Danucie Siedzikównie, zaś o godz. 17.30 na starogardzkim rynku rozpocznie się koncert z udziałem znanych i wspomnianych artystów. Warto przyjść całymi rodzinami. 

W niedzielę, 25 sierpnia, od godz. 11 odbędzie się m.in. apel pamięci, przemarsz przy asyście Wojsk Obrony Terytorialnej uczestników apelu do kościoła pw. św. Katarzyny w Starogardzie Gdańskim (ul. Tczewska 3), a także msza św. w intencji ojczyzny. Kazanie będzie głosił autor inicjatywy „Serce dla »Inki«” ks. Jarosław Wąsowicz. O godz. 13.20 w kościele odbędzie się odsłonięcie tablicy pamiątkowej.