Upamiętnijmy wspólnie "Inkę"

Danuta Siedzikówna "Inka" / fot. wikipedia.org/Domena publiczna

  

Jan Pietrzak, Paweł Piekarczyk, Bartłomiej Kurowski, Przemysław Majewski, Tadek „Firma” Polkowski i Andrzej Kołakowski – to artyści, którzy wystąpią w sobotę 24 sierpnia w koncercie poświęconym Danucie Siedzikównie „Ince”. Wtedy też przez cały weekend w Starogardzie Gdańskim odbędzie się wiele uroczystości upamiętniających heroizm i patriotyczną postawę tej młodziutkiej bohaterki polskiego podziemia niepodległościowego.

„Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba” – to testament młodziutkiej Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki i łączniczki 5. Wileńskiej Brygady AK, skazanej na śmierć w sierpniu 1946 r. Miała wówczas niespełna 18 lat. Została zamordowana w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku. Strzelało do niej kilku katów z odległości trzech kroków. Żaden nie trafił. Siedzikównę zabił strzałem w głowę dowódca plutonu egzekucyjnego. Według relacji przymusowego świadka, ks. Mariana Prusaka, ostatnimi słowami „Inki” było: „Niech żyje Polska!”.

Nie zdradziła, pozostała wierna tym wartościom, w których została wychowana, nawet za cenę życia. Żeby upamiętnić heroizm i patriotyczną postawę Danuty Siedzikówny, w stolicy Kociewia zorganizowano wydarzenie „Serce dla »Inki«”.

To będzie wspaniała lekcja historii i okazja do wspólnego spędzenia czasu. Dzięki staraniom wielu ludzi dobrej woli i aktywnej pracy, co chcę wyraźnie podkreślić, głównie młodego pokolenia udało się zorganizować w Starogardzie wielkie uroczystości, na które zarówno „Inka”, jak i inni, często nieznani bohaterowie polskiego podziemia niepodległościowego zasługują

– zachęca Sebastian Kucharczyk, radny miasta Starogard Gdański, przewodniczący Klubu „GP” w Starogardzie Gdańskim.

Uroczystości rozpoczną się w południe 24 sierpnia (sobota) od patriotycznego rajdu rowerowego, który ruszy w trasę spod bram stadionu miejskiego im. Kazimierza Deyny. Na rowerzystów czekać będą koszulki z wizerunkiem „Inki”. O godz. 15.30 w kasynie oficerskim przy ul. Sobieskiego odbędzie się wernisaż wystawy poświęonej Danucie Siedzikównie, zaś o godz. 17.30 na starogardzkim rynku rozpocznie się koncert z udziałem znanych i wspomnianych artystów. Warto przyjść całymi rodzinami. 

W niedzielę, 25 sierpnia, od godz. 11 odbędzie się m.in. apel pamięci, przemarsz przy asyście Wojsk Obrony Terytorialnej uczestników apelu do kościoła pw. św. Katarzyny w Starogardzie Gdańskim (ul. Tczewska 3), a także msza św. w intencji ojczyzny. Kazanie będzie głosił autor inicjatywy „Serce dla »Inki«” ks. Jarosław Wąsowicz. O godz. 13.20 w kościele odbędzie się odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

To brzmi jak groźba. Senatorowie KO zapewniają, że „krzywdy zostaną osądzone i naprawione”

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Krzywdzące wyroki i postępowania komornicze w stosunku do zwykłych obywateli, na politykach Platformy nie robią większego wrażenia. Tysiące poszkodowanych, tysiące złamanych życiorysów i karier nie znaczy zdaniem senatorów Koalicji Obywatelskiej więcej niż rzekome represje w stosunku do reprezentantów "nadzwyczajnej kasty". Taki wniosek można wysnuć z działań grupy senatorów KO, która postanowiła bronić sędziów przeciwko rzekomym represjom. - Jako Senatorowie RP zapewniamy: nadejdzie czas, gdy krzywdy zostaną naprawione, a zachowania niegodne i niezgodne z prawem – osądzone - głosi projekt uchwały.

W projekcie, którym w czwartek rano mają zająć się senackie komisje: Ustawodawcza i Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, senatorowie podkreślili, że wymiar sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej "jest przedmiotem niewyobrażalnej w skutkach dewastacji".

"W okresie zaledwie czterech lat zniszczony został autorytet Trybunału Konstytucyjnego. Zmiany dokonane w odniesieniu do Krajowej Rady Sądownictwa w znacznym stopniu uzależniły ten organ od władzy wykonawczej. Lekceważone są opinie i orzeczenia europejskich instytucji, w tym Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Komisji Weneckiej. Jawnie dyskredytowane są wyroki Sądu Najwyższego. Niezawisłość sędziowska jest podważana, a sami sędziowie stali się obiektem rozmaitych agresywnych działań ze strony władzy. Instytucje państwowe, finansowane ze środków publicznych, prowadzą akcje dezawuowania sądów, a w wielu wypadkach konkretnych sędziów"

- czytamy w projekcie.

Oceniono w nim, że w wyniku tych działań Polska przestaje być uważana na arenie międzynarodowej za demokratyczne państwo prawa.

[polecam:https://niezalezna.pl/305621-najpierw-nadzwyczajna-kasta-a-teraz-wyrokow-sadowych-i-boskich-sie-nie-komentuje]

W projekcie przypomniano art. 173 konstytucji, który mówi, że "Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz”, oraz art. 178 mówiący, że "sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom".

Szkopuł w tym, że niektórzy sędziowie nie chcą orzekać stosując się właśnie do ustaw o których mowa w art. 178 konstytucji. To jednak senatorom KO chyba umknęło, w obliczu rzekomych "represji" wobec przedstawicieli "nadzwyczajnej kasty".

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej domaga się: po pierwsze - zaprzestania represji wobec sędziów, poszanowania niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów; po drugie - zaprzestania politycznych ingerencji w instytucje sądownicze; po trzecie: zapewnienia sędziom bezpieczeństwa w pracy"

- zapisano w projekcie.

W projekcie Senat domaga się "uznania praw samorządu sędziowskiego do właściwego reprezentowania własnej grupy zawodowej", "wdrożenia rozstrzygnięć instytucji europejskich, w tym przede wszystkim Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, bez zbędnej zwłoki i fałszywych sugestii, iż są podejmowane na szkodę Rzeczypospolitej". Żąda ponadto "podjęcia pilnych działań celem realizacji uchwały trzech izb Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2020 r".

[polecam:https://niezalezna.pl/307530-dziedziczak-niektore-srodowiska-sedziowskie-chca-byc-zamknieta-kasta]

Senatorowie wyrazili uznanie m.in. dla takich sędziów jak Paweł Juszczyszyn, który rozpatrując apelację w sprawie cywilnej pomiędzy obywatelem, a funduszem inwestycyjnym postanowił zakwestionować legalność powołania sędziego w pierwszej instancji.

- Senat wyraża uznanie dla tych wszystkich sędziów, a także reprezentantów innych zawodów prawniczych, którzy odważnie, mimo gróźb i represji, przeciwstawiają się dewastacji wymiaru sprawiedliwości i często ponoszą z tego powodu dotkliwe konsekwencje"

- podkreślono w projekcie.

"Jako Senatorowie RP zapewniamy: nadejdzie czas, gdy krzywdy zostaną naprawione, a zachowania niegodne i niezgodne z prawem – osądzone" - głosi projekt uchwały.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts