Jak poinformowała w środę Aleksandra Topor, kierownik artystyczny chóru, złota przypadły mu w kategorii chórów młodzieżowych i uniwersyteckich oraz w kategorii muzyki etnicznej, a srebro - w kategorii muzyki sakralnej. Ponadto chór otrzymał nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór tajwański przez chór pochodzący spoza Tajwanu. Nagrodę Grand Prix festiwalu wywalczył chór Telkom University z Indonezji.

W konkursie, zorganizowanym na przełomie lipca i sierpnia, wzięły udział chóry z Tajwanu, Chin, Korei Południowej, Makao, Filipin, Indonezji i Polski. Występy oceniało międzynarodowe jury, składające się z kompozytorów, dyrygentów, wokalistów z Filipin, Finlandii, Łotwy, Tajwanu, Wenezueli i Węgier.

Sukces naszego chóru jest tym większy, że występowało tylko trzynaście dziewcząt, które rywalizowały z mieszanymi chórami w dużych składach - od 35 do 50 osób. W każdej z kategorii, zgodnie z wymogami regulaminowymi, należało wykonać utwór obowiązkowy, tajwańskiego kompozytora

- zaznaczyła opiekunka tarnowskiego zespołu.

Większość repertuaru konkursowego prezentowanego przez Puellae Orantes stanowiły utwory polskich kompozytorów, skomponowanych lub zaaranżowanych na zamówienie chóru. Dziewczęta śpiewały po polsku, włosku, angielsku, chińsku, tajwańsku i łacinie. Według relacji uczestniczek, najbardziej entuzjastycznie przez publiczność odbierane były polskie utwory inspirowane folklorem, prezentowane w specjalnie na ten cel uszytych krakowskich strojach.

Organizatorem Taipei International Choral Competition jest Fundacja Filharmonii w Tajpej, promująca muzykę chóralną w Tajwanie. Festiwal, organizowany corocznie przez tę fundację od 1996 roku, jest największą platformą międzynarodowej wymiany kulturalnej w Tajwanie i stał się jednym z najbardziej prestiżowych festiwali muzycznych w Azji.

Jak zapowiedziała kierownik zespołu, repertuar Puellae Orantes nagrodzony ma konkursie na Tajwanie zostanie zaprezentowany 28 września podczas koncertu w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach k. Tarnowa.

Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes działa od 1985 r. przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Do chóru należą dziewczęta w wieku 10-19 lat z Tarnowa i kilkunastu okolicznych miejscowości. Chór Puellae Orantes jest laureatem ponad 20 konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Wydał do tej pory dziewięć płyt CD i jedną DVD, z których trzy były nominowane do najważniejszej nagrody polskiego rynku fonograficznego - Fryderyka, a jedna z nich otrzymała statuetkę. Tarnowski zespół nagrywał dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, telewizji francuskiej France 2 i France 3, radia watykańskiego, holenderskiego, francuskiego.