Setki tysięcy śledztw - najpoważniejsze przestępstwa. Prokuratura Krajowa przygotowała raport

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

"Skuteczne zwalczanie zorganizowanych grup zbrojnych, cyberprzestępczości i przestępczości gospodarczej, zwiększenie liczby rozpoznanych i zakończonych spraw oraz wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród Polaków" - to główne sukcesy działań prokuratury przedstawione w raporcie Prokuratury Krajowej.

Prokuratura Krajowa opublikowała obszerny raport "Wyzwania i sukcesy - prokuratura 2019", w którym przedstawiono podsumowanie działalności prokuratury od stycznia 2016 roku, wyzwania przed jakimi stanęła w tym okresie prokuratura i efekty działań prokuratorów.

Prokuratura do swoich najważniejszych wyzwań zaliczyła zwalczanie: zorganizowanych grup przestępczych o charakterze zbrojnym, najpoważniejszej przestępczości finansowo-gospodarczej, cyberprzestępczości i przestępczości gospodarczej. W podsumowaniu podkreślono, że prokuratura reaguje na te wyzwania "podejmując skuteczne działania mające na celu ustalenie sprawców przestępstw, zebranie materiału dowodowego, pozbawienie sprawców korzyści z przestępstwa i doprowadzenie do ich sprawiedliwego osądzenia".

W raporcie wskazano, że przykładem sukcesów prokuratury w zwalczaniu zorganizowanej przestępczości było m.in. rozbicie działającej od 2011 r. na południu Polski grupy przestępczej, powiązanej ze środowiskiem pseudokibiców. W tej sprawie zatrzymano 16 osób, które usłyszały zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, uczestnictwa w obrocie znaczną ilością środków odurzających i substancji psychotropowych, jak również licznych czynów przeciwko życiu i zdrowiu. Wobec 15 podejrzanych w tej sprawie zastosowano tymczasowy areszt.

Wśród największych sukcesów prokuratury wymieniono też śledztwo dot. działalności spółki GetBack, w którym 55 osobom przedstawiono zarzuty wyrządzenia szkody na ponad pół miliarda złotych i zabezpieczono 331 mln zł. Zwrócono przy tym uwagę, że w ostatnich latach znacznie wzrosła wartość zabezpieczonego mienia.

"We wszystkich postępowaniach prokuratury w 2018 r. wyniosła 1 mld 015 mln zł, a zatem w porównaniu do 2015 r. wzrosła o 34,4 proc."

- podkreślono.

Autorzy raportu do największych osiągnięć prokuratury w ostatnich latach zaliczyli także ujawnienie siatki pedofilów i postawienie zarzutów 56 osobom. Czynności te były skutkiem śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Siedlcach przeciwko ojcu, który wykorzystywał seksualnie ośmioletniego syna i publikował nagrania w internecie.

W opracowaniu zwrócono także uwagę na działania prokuratury ws. głośnego zabójstwa dziewczynki w Mrowinach.

"Profesjonalizm i sprawność prokuratury oraz doskonała współpraca z Policją pozwoliły na zatrzymanie podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny w miejscowości Mrowiny, już po trzech dniach od popełnienia przestępstwa pomimo, iż podejmował on działania, zmierzające do zatarcia śladów i utrudnienia wykrycia sprawcy"

- wskazano w raporcie.

Autorzy raportu podkreślili, że dowodem na skuteczność prokuratury jest wzrost spraw zakończonych. W 2018 r. było to prawie 1,08 mln postępowań, podczas gdy w 2015 r. było to 830 tys. spraw. W opracowaniu wskazano też, że wzrosła liczba wszczętych postępowań karnych. W 2018 r. było prawie 700 tys. tych postępowań, zaś w 2015 r. 550 tys.

Z raportu wynika, że wzrosła też liczba rozpoznanych przez prokuraturę spraw.

"W 2018 r. prokuratura rozpoznała prawie 92 tys. spraw cywilnych, podczas gdy w 2015 r. było to zaledwie 78 tys. spraw. Wzrost odnotowano również w przeprowadzeniu spraw administracyjnych, w 2018 r. prokuratorzy rozpoznali ponad 20 tys. takich spraw, natomiast w 2015 r. było ich tylko 17 tys."

- czytamy w opracowaniu.

"Podjęty trzy lata temu trud zmian w prokuraturze przynosi owoce. Przywraca Polakom wiarę w sprawiedliwość i buduje zaufanie do całego państwa. To zasługa pracy tysięcy prokuratorów"

- podsumowała w raporcie Prokuratura Krajowa. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kanada chce zakazu terapii osób homoseksualnych. Modlitwa za nie będzie... przestępstwem

/ zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Chrześcijańska psychoterapeutka z Kanady dr. Ann Gillies ostrzega, że ustawa federalna kryminalizująca „terapię konwersyjną” w Kanadzie zakazuje modlitwy i poradnictwa duchowego dla osób z niechcianym pociągiem do osób tej samej płci. „Ostatecznym celem jest uciszenie chrześcijańskiego kościoła w Kanadzie” - twierdzą krytycy ustawy.

„Ma to nas uciszyć. Jest to postępowanie całkowicie totalitarne”- powiedziała emerytowana ekspert w zakresie porad dla osób, które przeżyły skomplikowaną traumę.

„Chodzi o zakazanie ... centralnej służbie Kościoła, która jest nawróceniem… I chodzi o zakazanie posługi złamanym sercom”, powiedziała dr Ann Gillies, autorka książki „Closing the Floodgates”, analizy propagandy promującej rewolucję seksualną.

„I teraz zakazuje się możliwości nawrócenia, nie terapii nawracającej, ale mocy Boga do zmiany ludzi. To naprawdę stanowi istotę tego projektu ”

- mówi.

Gillies powiedziała pastorom i kapłanom podczas spotkania zorganizowanego przez kanadyjską krajową prorodzinną polityczną grupę lobbingową, że wypowiada się na temat Ustawy S-202, ponieważ „ma kontakt ze społecznością LGBTQ od 40 lat”.

Przedmiotowy projekt ustawy federalnej S-202, wprowadzony przez emerytowanego już senatora Serge'a Joyal'ego, a obecnie pod kierunkiem senatora René Cormiera jest aktualnie w drugim czytaniu.

S-202 definiuje „terapię konwersyjną” jako:

wszelkie praktyki, leczenie lub usługi mające na celu zmianę orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej lub wyeliminowanie lub ograniczenie pociągu seksualnego lub zachowań seksualnych między osobami tej samej płci. 

Ta definicja jest tak szeroka, że gdyby uchwalono Ustawę S-202, pastorzy nie mogliby odradzać oglądania homoseksualnej pornografii oraz promować 12-etapowych programów, takich jak Odwaga - które pomagają katolikom a także protestantom, którzy mają pociąg do tej samej płci, żyć w czystości.

Krytycy ustawy zwracają uwagę, że konsekwencją S-202 będzie zakazanie duchowych porad osobom homoseksualnym a także przeprowadzanie egzorcyzmów. Rządowi eksperci zdefiniowali terapię konwersyjną jako „każdą formę terapii, w tym indywidualną terapię rozmową, terapię behawioralną lub awersyjną, terapię grupową, modlitwę duchową, egzorcyzm i / lub terapie medyczne lub lekowe, które mają na celu aktywną zmianę czyjejś orientacji seksualnej, tożsamości płciowej lub wyrażenie płci”.

Gillies podkreśliła, że placówki medyczne, zwłaszcza Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA) i Kanadyjskie Towarzystwo Psychologiczne (CPA), w pełni stoi za takimi zakazami, od dziesięcioleci i aktywnie „tłumi” badania, które wspierają „opłacalność zmian i że ludzie mogą się zmienić bez szkody dla samego siebie ”- powiedziała Gillies.

„Mylą się. Okłamywali nas przez lata. I nadszedł czas, aby ktoś wstał i mówił o tym” - dodała.

Tymczasem dr Robert Spitzer został zmuszony do wycofania badania z 2001 r., w którym stwierdzono, że 66% mężczyzn i 44% kobiet „osiągnęło dobre funkcjonowanie heteroseksualne” po otrzymaniu leczenia i odpowiedniej terapii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: lifesitenews.com, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts