Setki tysięcy śledztw - najpoważniejsze przestępstwa. Prokuratura Krajowa przygotowała raport

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

"Skuteczne zwalczanie zorganizowanych grup zbrojnych, cyberprzestępczości i przestępczości gospodarczej, zwiększenie liczby rozpoznanych i zakończonych spraw oraz wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród Polaków" - to główne sukcesy działań prokuratury przedstawione w raporcie Prokuratury Krajowej.

Prokuratura Krajowa opublikowała obszerny raport "Wyzwania i sukcesy - prokuratura 2019", w którym przedstawiono podsumowanie działalności prokuratury od stycznia 2016 roku, wyzwania przed jakimi stanęła w tym okresie prokuratura i efekty działań prokuratorów.

Prokuratura do swoich najważniejszych wyzwań zaliczyła zwalczanie: zorganizowanych grup przestępczych o charakterze zbrojnym, najpoważniejszej przestępczości finansowo-gospodarczej, cyberprzestępczości i przestępczości gospodarczej. W podsumowaniu podkreślono, że prokuratura reaguje na te wyzwania "podejmując skuteczne działania mające na celu ustalenie sprawców przestępstw, zebranie materiału dowodowego, pozbawienie sprawców korzyści z przestępstwa i doprowadzenie do ich sprawiedliwego osądzenia".

W raporcie wskazano, że przykładem sukcesów prokuratury w zwalczaniu zorganizowanej przestępczości było m.in. rozbicie działającej od 2011 r. na południu Polski grupy przestępczej, powiązanej ze środowiskiem pseudokibiców. W tej sprawie zatrzymano 16 osób, które usłyszały zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, uczestnictwa w obrocie znaczną ilością środków odurzających i substancji psychotropowych, jak również licznych czynów przeciwko życiu i zdrowiu. Wobec 15 podejrzanych w tej sprawie zastosowano tymczasowy areszt.

Wśród największych sukcesów prokuratury wymieniono też śledztwo dot. działalności spółki GetBack, w którym 55 osobom przedstawiono zarzuty wyrządzenia szkody na ponad pół miliarda złotych i zabezpieczono 331 mln zł. Zwrócono przy tym uwagę, że w ostatnich latach znacznie wzrosła wartość zabezpieczonego mienia.

"We wszystkich postępowaniach prokuratury w 2018 r. wyniosła 1 mld 015 mln zł, a zatem w porównaniu do 2015 r. wzrosła o 34,4 proc."

- podkreślono.

Autorzy raportu do największych osiągnięć prokuratury w ostatnich latach zaliczyli także ujawnienie siatki pedofilów i postawienie zarzutów 56 osobom. Czynności te były skutkiem śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Siedlcach przeciwko ojcu, który wykorzystywał seksualnie ośmioletniego syna i publikował nagrania w internecie.

W opracowaniu zwrócono także uwagę na działania prokuratury ws. głośnego zabójstwa dziewczynki w Mrowinach.

"Profesjonalizm i sprawność prokuratury oraz doskonała współpraca z Policją pozwoliły na zatrzymanie podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny w miejscowości Mrowiny, już po trzech dniach od popełnienia przestępstwa pomimo, iż podejmował on działania, zmierzające do zatarcia śladów i utrudnienia wykrycia sprawcy"

- wskazano w raporcie.

Autorzy raportu podkreślili, że dowodem na skuteczność prokuratury jest wzrost spraw zakończonych. W 2018 r. było to prawie 1,08 mln postępowań, podczas gdy w 2015 r. było to 830 tys. spraw. W opracowaniu wskazano też, że wzrosła liczba wszczętych postępowań karnych. W 2018 r. było prawie 700 tys. tych postępowań, zaś w 2015 r. 550 tys.

Z raportu wynika, że wzrosła też liczba rozpoznanych przez prokuraturę spraw.

"W 2018 r. prokuratura rozpoznała prawie 92 tys. spraw cywilnych, podczas gdy w 2015 r. było to zaledwie 78 tys. spraw. Wzrost odnotowano również w przeprowadzeniu spraw administracyjnych, w 2018 r. prokuratorzy rozpoznali ponad 20 tys. takich spraw, natomiast w 2015 r. było ich tylko 17 tys."

- czytamy w opracowaniu.

"Podjęty trzy lata temu trud zmian w prokuraturze przynosi owoce. Przywraca Polakom wiarę w sprawiedliwość i buduje zaufanie do całego państwa. To zasługa pracy tysięcy prokuratorów"

- podsumowała w raporcie Prokuratura Krajowa. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polak zaatakowany przez niedźwiedzia. Mężczyzna zginął na górze Aragac

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com; Alexas_Fotos

  

Obywatel Polski zginął w ataku niedźwiedzia na górze Aragac, najwyższym szczycie Armenii - poinformowało Radio Publiczne Armenii, powołując się na ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych tego kraju.

Turystka z Polski zadzwoniła w sobotę o godz. 14.26 czasu lokalnego (godz. 16.26 w Polsce) pod numer 911, aby poprosić o pomoc, gdy ona i jej przyjaciel zostali zaatakowani przez niedźwiedzia.

Na miejsce natychmiast wysłano ekipę ratowniczą. Również personel medyczny został wkrótce przywieziony na miejsce wypadku helikopterem, dostarczonym przez ministerstwo zdrowia - informuje na swej stronie internetowej armeńskie radio.

Turystów znaleziono ok. godz. 16.30. O godz. 17.15 lekarze stwierdzili zgon 33-letniego mężczyzny z Polski.

Turystkę przetransportowano do pobliskiego Asztaraku, gdzie została przewieziona na policję. Nie było potrzeby hospitalizacji

- informuje armeńska rozgłośnia.

Aragac mierzy 4090 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem kraju; jest to masyw wulkaniczny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl