Nazwał Polaków faszystami i neonazistami. PE uchyli immunitet Verhofstadtowi?

/ European Parliament from EU [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

  

Prawnicy Instytutu Ordo Iuris wnieśli akt oskarżenia przeciwko belgijskiemu eurodeputowanemu Guyowi Verhofstadtowi, któremu zarzuca się zniesławienie i znieważenie pokrzywdzonego.  To ten polityk w 2017 r. określił uczestników Marszu Niepodległości mianem „faszystów”, „neonazistów” i „białych suprematystów”. Teraz Parlament Europejski będzie musiał zająć się sprawą uchylenia mu immunitetu.

Postępowanie karne przeciwko Guyowi Verhofstadtowi, jakie zainicjował dr Bawer Aondo-Akaa przed Sądem Rejonowym w Warszawie, trwa od stycznia 2018 r.

W listopadzie 2017 r. Guy Verhofstadt wykrzykiwał zza mównicy europarlamentu:

"Jarosław Kaczyński kopiuje Viktora Orbana, tworząc nieliberalne państwo. A przecież kopiowanie Orbana nie leży w interesie polskich obywateli!"

Wołał ponadto:

"Tysiące faszystów, neonazistów i zwolenników supremacji białej rasy przemaszerowało 300 km od Auschwitz".

W trakcie wystąpienia Verhofstadta padły także inne kuriozalne słowa. Belg mówił, że "polscy obywatele nie mogą paść ofiarą reakcyjnego programu rządu PiS i Kaczyńskiego".

Jak podaje Ordo Iuris, z uwagi na brak jakiejkolwiek aktywności ze strony sądu w celu rozpoznania sprawy, prawnicy instytutu wnieśli w imieniu dr. Bawera Aondo-Akaa skargę na przewlekłość postępowania, która w całości została uwzględniona przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

Pomimo tego, w maju 2019 r. Sąd Rejonowy odmówił przekazania wniosku pokrzywdzonego o uchylenie immunitetu eurodeputowanemu Guyowi Verhofstadtowi, wskazując, iż, rzekomo, nie ma do tego kompetencji i umorzył postępowanie

- informują.

Prawnicy Ordo Iuris złożyli zażalenie na to postanowienie i zarzucili naruszenie szeregu przepisów regulaminu Parlamentu Europejskiego. Wskazali również na zablokowanie oskarżycielowi prawa do sądu.

Sąd Okręgowy w Warszawie w całości przychylił się do zażalenia i uchylił postanowienie Sądu Rejonowego, wskazując, iż ma on obowiązek wystąpienia do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w celu rozpoczęcia procedury uchylenia belgijskiemu politykowi chroniącego go immunitetu.

„Orzeczenie Sądu Okręgowego oznacza, że w najbliższym czasie zostanie rozpoczęta procedura wyrażenia przez Parlament Europejski zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Guya Verhofstadta. Ta decyzja cieszy, zważywszy, że niepokojące było zapatrywanie Sądu Rejonowego, z którego wynikało, iż nie ma prawnej realnej możliwości wszczęcia w Polsce postępowania karnego przeciwko członkowi Parlamentu Europejskiego w trybie prywatnoskargowym. Mamy nadzieję, że belgijski polityk w najbliższym czasie odpowie przed polskim sądem za niedopuszczalne twierdzenia pod adresem czarnoskórego patrioty dr. Bawera Aondo-Akaa i innych uczestników Marszu Niepodległości”

– mówi dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris adw. dr Bartosz Lewandowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Ordo Iuris

Tagi

Wczytuję komentarze...

Połamane tabernakulum, kradzież hostii, odwrócony krzyż. Bandyci zdemolowali kościół we Francji!

Zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

Kościół w niewielkiej miejscowości Tonnay-Charente w departamencie Charente-Maritime w zachodniej Francji został zbezczeszczony – poinformował biskup La Rochelle i Saintes. Połamano tabernakulum, a hostię i monstrancję - skradziono. To dopiero początek zniszczeń, jakich dokonano. Wygląda na to, że zniszczeń w świątyni dokonano celowo.

"Tabernakulum zostało połamane, a hostia oraz monstrancja zostały skradzione"

- poinformował biskup La Rochelle i Saintes, Georges Colomb.

"Posągi zostały rozbite, krzyż Chrystusa został obalony i odwrócony, figura św. Józefa niosącego Dzieciątko Jezus została ścięta. Jest to obrazą dla katolików"

- podkreśla Colomb.

"Kościół w Tonnay-Charente został zbezczeszczony celowo. Nie chodzi o zwykłe włamanie czy kradzież"

– informują lokalni przedstawiciele kościoła katolickiego.

"Do zdarzenia doszło w sobotę około godziny 18.00, na kilka minut przed przybyciem wiernych do kościoła"

- powiedział agencji AFP burmistrz miasta Eric Authiat. Lokalne władze dziś złożyły prośbę do konserwatora zabytków o renowację kościoła.

Kościół do czasu zakończenia śledztwa został zamknięty, a zaplanowane msze i pogrzeby przeniesione do kościołów sąsiedniego miasta Lussant. Dochodzenie w sprawie zbezczeszczania kościoła w Charente-Maritime prowadzi policja w miejscowości Rochefort.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl