Nazwał Polaków faszystami i neonazistami. PE uchyli immunitet Verhofstadtowi?

/ European Parliament from EU [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

  

Prawnicy Instytutu Ordo Iuris wnieśli akt oskarżenia przeciwko belgijskiemu eurodeputowanemu Guyowi Verhofstadtowi, któremu zarzuca się zniesławienie i znieważenie pokrzywdzonego.  To ten polityk w 2017 r. określił uczestników Marszu Niepodległości mianem „faszystów”, „neonazistów” i „białych suprematystów”. Teraz Parlament Europejski będzie musiał zająć się sprawą uchylenia mu immunitetu.

Postępowanie karne przeciwko Guyowi Verhofstadtowi, jakie zainicjował dr Bawer Aondo-Akaa przed Sądem Rejonowym w Warszawie, trwa od stycznia 2018 r.

W listopadzie 2017 r. Guy Verhofstadt wykrzykiwał zza mównicy europarlamentu:

"Jarosław Kaczyński kopiuje Viktora Orbana, tworząc nieliberalne państwo. A przecież kopiowanie Orbana nie leży w interesie polskich obywateli!"

Wołał ponadto:

"Tysiące faszystów, neonazistów i zwolenników supremacji białej rasy przemaszerowało 300 km od Auschwitz".

W trakcie wystąpienia Verhofstadta padły także inne kuriozalne słowa. Belg mówił, że "polscy obywatele nie mogą paść ofiarą reakcyjnego programu rządu PiS i Kaczyńskiego".

Jak podaje Ordo Iuris, z uwagi na brak jakiejkolwiek aktywności ze strony sądu w celu rozpoznania sprawy, prawnicy instytutu wnieśli w imieniu dr. Bawera Aondo-Akaa skargę na przewlekłość postępowania, która w całości została uwzględniona przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

Pomimo tego, w maju 2019 r. Sąd Rejonowy odmówił przekazania wniosku pokrzywdzonego o uchylenie immunitetu eurodeputowanemu Guyowi Verhofstadtowi, wskazując, iż, rzekomo, nie ma do tego kompetencji i umorzył postępowanie

- informują.

Prawnicy Ordo Iuris złożyli zażalenie na to postanowienie i zarzucili naruszenie szeregu przepisów regulaminu Parlamentu Europejskiego. Wskazali również na zablokowanie oskarżycielowi prawa do sądu.

Sąd Okręgowy w Warszawie w całości przychylił się do zażalenia i uchylił postanowienie Sądu Rejonowego, wskazując, iż ma on obowiązek wystąpienia do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w celu rozpoczęcia procedury uchylenia belgijskiemu politykowi chroniącego go immunitetu.

„Orzeczenie Sądu Okręgowego oznacza, że w najbliższym czasie zostanie rozpoczęta procedura wyrażenia przez Parlament Europejski zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Guya Verhofstadta. Ta decyzja cieszy, zważywszy, że niepokojące było zapatrywanie Sądu Rejonowego, z którego wynikało, iż nie ma prawnej realnej możliwości wszczęcia w Polsce postępowania karnego przeciwko członkowi Parlamentu Europejskiego w trybie prywatnoskargowym. Mamy nadzieję, że belgijski polityk w najbliższym czasie odpowie przed polskim sądem za niedopuszczalne twierdzenia pod adresem czarnoskórego patrioty dr. Bawera Aondo-Akaa i innych uczestników Marszu Niepodległości”

– mówi dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris adw. dr Bartosz Lewandowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Ordo Iuris

Tagi

Wczytuję komentarze...


Japonia: Popularny komik Ken Shimura zmarł na koronawirusa

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/fernandozhiminaicela/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Popularny japoński komik Ken Shimura, który czerpał inspirację z amerykańskiej ikony komedii Jerry'ego Lewisa, zmarł na koronawirusa - podała dziś agencja AP. Shimura jest pierwszą w Japonii sławną ofiarą Covid-19. Miał 70 lat.

Shimura, który przyciągnął fanów wszystkich pokoleń swoją komedią slapstickową (dominującą we wczesnych filmach niemych, charakteryzującą się szybką akcją i gagami - red.) i zabawnymi minami, był leczony w tokijskim szpitalu. Zmarł w niedzielę - przekazała jego agencja Izawa Office.

Po zakażeniu się koronawirusem u Shimury zdiagnozowano zapalenie płuc. 20 marca został hospitalizowany po wystąpieniu gorączki i problemów z oddychaniem; został podłączony do respiratora - podaje AP.

Informacja o śmierci Shimury pojawiła się w sytuacji, gdy w Tokio odnotowywane są nowe przypadki zakażenia koronawirusem, a władze ostrzegają przed gwałtownym rozprzestrzenianiem się Covid-19 w regionie. W poniedziałek wiadomość o śmierci komika zdominowała programy informacyjne i talk shows w japońskiej telewizji, a jego fani zgromadzili się przed szpitalem, gdzie był leczony - podaje AP.

W Tokio w niedzielę stwierdzono 68 nowych przypadków koronawirusa, zwiększając tym samym liczbę wszystkich zakażonych w prefekturze metropolitalnej Tokio do 430. W całym kraju odnotowano 2578 przypadków, w tym 712 wśród pasażerów i członków załogi statku wycieczkowego Diamond Princess - pisze AP.

Z najnowszego zestawienia agencji Reutera wynika, że od początku pandemii koronawirusa na świecie zakażonych zostało ponad 700 tys. ludzi, a prawie 34 tys. zmarło.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts