Apel senatorów USA ws. mienia ofiar Holokaustu. "To nie Polska powinna być adresatem"

Osiemdziesięciu ośmiu amerykańskich senatorów podpisało się pod listem do sekretarza stanu Mike'a Pompeo, w którym wzywają go, by podjął działania w celu rozwiązania sprawy mienia ofiar Holokaustu w Polsce. Sprawę dla portalu Niezalezna.pl skomentował eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki.

Gage Skidmore; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

"Z radością przyjęliśmy pańskie publiczne oświadczenie wygłoszone w lutym w Warszawie wzywające Polskę do podjęcia odpowiednich kroków w celu restytucji mienia prywatnego należącego do ofiar Holokaustu, ich rodzin i innych, którym został on skonfiskowany w czasach komunizmu. Odpowiedź premiera Morawieckiego na pańskie uwagi, w której premier powiedział, że Polska rozwiązała już ten problem, bardzo nas zasmuciła. Jak pan wie, problem ten nie został rozwiązany i nie zniknie sam z siebie"

- napisali senatorowie w liście, który zamieściła na swojej stronie internetowej reprezentująca Partię Demokratyczną senator Tammy Baldwin.

Jest ona - wraz z republikaninem Marco Rubio - inicjatorką tego listu. 

"Teraz nadszedł czas, gdy ostatni ocaleni z Holokaustu wciąż żyją, by poprzeć nasze słowa sensownym działaniem. Zachęcamy do podejmowania śmiałych inicjatyw, które pomogą Polsce w rozwiązaniu tego problemu tak szybko, jak to możliwe"

- zaapelowali do sekretarza stanu senatorowie z obu partii.

W liście podkreślono także, że Polska bardzo mocno ucierpiała w czasie II wojny światowej, a także że Polskę i USA łączą silne relacje wywodzące się jeszcze z czasów amerykańskiej wojny o niepodległość, a dziś oba kraje są sojusznikami w NATO. Podkreślono zarazem, że jedną ze wspólnych wartości, na których opiera się polsko-amerykańska przyjaźń jest poszanowanie własności prywatnej.

Do sprawy odniósł się na Twitterze Klub "Gazety Polskiej" w Nowym Jorku, który podkreślił, że list ten nie ma nic wspólnego z tzw. ustawą 447.

W rozmowie z Niezalezna.pl europoseł PiS Ryszard Czarnecki wskazał, że "byłoby dobrze, gdyby senatorowie, zanim napisali ten list, dowiedzieli się, jaka jest sytuacja formalno-prawna oraz ile Polska wycierpiała w czasie II wojny światowej i jakie straty materialne poniosła".

Wydaje się, że to nie Polska powinna być adresatem tego listu

- dodał.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#USA #mienie #holokaust #Mike Pompeo

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo