Nad Bałtykiem czynne prawie wszystkie kąpieliska. Zakaz kąpieli - tylko w Helu

We wtorek rano czynne są niemal wszystkie kąpieliska zorganizowane nad Bałtykiem. Zakaz korzystania z wody obowiązuje przy tzw. "Malej plaży" w Helu. Kąpiel jest też zabroniona na Stawku w Gryficach. Aktualną informacje dotyczącą stanu wody w kąpieliskach zamieścił na swojej stronie internetowej Główny Inspektor Sanitarny.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. pixabay.com

Wynika z niej, że dziś rano kąpiel zabroniona jest tylko przy jednej nadmorskiej plaży - tzw. "Malej plaży" w Helu. Czynne są pozostałe dwa kąpieliska zorganizowane w tej miejscowości. Utrzymuje się też zakaz korzystania z wody w zbiorniku Stawek, zlokalizowanym w zachodniopomorskich Gryficach. Na powierzchni wody zaobserwowano tutaj zakwit sinic.

Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach Bałtyku ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska utrzymują się na powierzchni wody niemal od początku sezonu: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Morze Bałtyckie #kąpieliska

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo