Forum, na którym publikują mordercy

/ kerttu

  

Sprawca sobotniej strzelaniny w El Paso w Teksasie przed zbrodnią umieścił swój manifest na internetowym forum 8chan - tym samym, które wykorzystywali też sprawcy zamachów w Nowej Zelandii z marca tego roku oraz w Poway w Kalifornii w kwietniu br.

W sobotę 21-letni Patrick Crusius otworzył ogień na terenie centrum handlowego w El Paso na zachodzie Teksasu, zabijając 20 osób, w tym siedmiu Meksykanów, i raniąc 26.

Sprawcę ujęto, grozi mu kara śmierci. Amerykańska prokuratura federalna poinformowała, że obecnie traktuje sobotnie wydarzenia w El Paso jako atak terrorystyczny na terytorium USA.

Crusius przed strzelaniną miał umieścić na 8chanie 4-stronicowy dokument, w którym nazywa swój atak "odpowiedzią na hiszpańską inwazję na Teksas". Wpis wyrażał też poparcie dla sprawcy zamachu z Christchurch w Nowej Zelandii, który w marcu zabił w dwóch meczetach 51 osób.

Nowozelandczyk także wykorzystywał przed atakiem to samo forum, podobnie jak sprawca ataku w Poway - przypomniała agencja Bloomberga. W kwietniu w strzelaninie w synagodze Chabad-Lubawicz w Poway w pobliżu San Diego zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne.

Dzisiaj media podały, że dostawca usług cyberbezpieczeństwa Cloudflare rozwiązał umowę z forum 8chan. "Właśnie wysłaliśmy zawiadomienie, że z efektem natychmiastowym usuwamy 8chan z listy naszych klientów" - wskazał w poście na blogu Cloudflare szef firmy Matthew Prince.

"W oparciu o zebrane przez nas dowody, wydaje się, że napastnik opublikował swój elaborat na tej stronie tuż przed rozpoczęciem swego przerażającego ataku" - ocenił dyrektor generalny.

Choć zdaniem Prince'a forum 8chan nie złamało litery prawa, nie moderując "przepełnionych nienawiścią" treści publikowanych przez użytkowników, to strona "stworzyła środowisko, które rozkoszuje się łamaniem ducha prawa" - przekonywał.

Strona została założona w 2013 r., jako miejsce nieskrępowanej wypowiedzi i krytyki tego co "co jej twórca postrzegał jako dominację lewicowych poglądów w kulturze i polityce".

Forum jest dostępne w internecie, choć często blokowane przez pracodawców. W 2015 r. Google usunęło je z wyników wyszukiwania ze względu na "podejrzenie materiałów przedstawiających wykorzystywanie dzieci".

"Zamknijcie tę stronę" - zaapelował w niedzielnym wywiadzie dla "New York Times" początkowy założyciel 8chana Fredrick Brennan, niezwiązany obecnie z serwisem. "Nie przynosi światu nic dobrego. Jest negatywną (siłą) dla wszystkich, poza jego użytkownikami" - wskazał.

Cloudflare zapewnia właścicielom stron internetowych szereg usług technicznych i związanych z ochroną treści. Jedna z nich to zabezpieczenie przed atakami rozproszonej odmowy usługi (Distributed Denial of Service, DDoS). Oznacza to, że strona jest teraz bardziej podatna na tego typu prymitywne ataki hakerskie metodami brutalnej siły - wskazał Bloomberg.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Wznowiono poszukiwania Woźniaka-Staraka

/ By Kleszczu z polskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7898551

  

Dzisiaj na mazurskim jeziorze Kisajno kontynuowane są poszukiwania producenta filmowego Piotra Woźniaka-Staraka, który w niedzielę wypadł z motorówki do wody. Akcja poszukiwawcza trwa już piąty dzień i jest prowadzona od świtu do zmroku.

Izabela Niedźwiedzka-Pardela z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie poinformowała, że podobnie jak w poprzednich dniach, po godz. 8:00 na jezioro wypłynęli m.in. policyjni wodniacy i straż pożarna ze specjalistycznym sprzętem do poszukiwań.

Koordynatorem akcji jest policja. Rano, przed wypłynięciem służb na jezioro odbyła się odprawa, podczas której omówiono wyniki dotychczasowych działań i zaplanowane szczegóły kolejnych.

Śledztwo w sprawie "wypadku w ruchu wodnym, na skutek którego jedna osoba prawdopodobnie poniosła śmierć" prowadzi od wtorku Prokuratura Rejonowa w Giżycku. Na tym etapie postępowania, śledczy nie informują o szczegółach zdarzenia, nie ujawniają żadnych dowodów znajdujących się w aktach sprawy, ani nie odnoszą się do doniesień medialnych.

W poniedziałek prokuratura potwierdziła, że osobą poszukiwaną na jez. Kisajno jest producent filmowy Piotr Woźniak-Starak.

Z soboty na niedzielę nad ranem na Kisajnie odnaleziono dryfującą motorówkę, na pokładzie której nikogo nie było. Po wszczęciu poszukiwań osób, które płynęły motorówką, natrafiono na brzegu na 27-letnią kobietę. Z jej relacji wynikało, że płynęła łodzią z 39-letnim mężczyzną i podczas manewru skręcania obydwoje wypadli do wody. Kobieta zdołała dopłynąć sama do brzegu.

Od niedzieli powierzchnię, dno i brzegi jeziora przeszukują m.in. policyjni wodniacy, straż pożarna, ratownicy MOPR i WOPR z Gdyni - wyposażeni w specjalistyczny sprzęt, w tym sonary i robota do prac pod wodą. W akcji bierze także udział m.in Grupa Specjalna Płetwonurków RP.

Od początku akcji policja deklaruje, że poszukiwania na Kisajnie będą prowadzone "do skutku".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl