Forum, na którym publikują mordercy

/ kerttu

  

Sprawca sobotniej strzelaniny w El Paso w Teksasie przed zbrodnią umieścił swój manifest na internetowym forum 8chan - tym samym, które wykorzystywali też sprawcy zamachów w Nowej Zelandii z marca tego roku oraz w Poway w Kalifornii w kwietniu br.

W sobotę 21-letni Patrick Crusius otworzył ogień na terenie centrum handlowego w El Paso na zachodzie Teksasu, zabijając 20 osób, w tym siedmiu Meksykanów, i raniąc 26.

Sprawcę ujęto, grozi mu kara śmierci. Amerykańska prokuratura federalna poinformowała, że obecnie traktuje sobotnie wydarzenia w El Paso jako atak terrorystyczny na terytorium USA.

Crusius przed strzelaniną miał umieścić na 8chanie 4-stronicowy dokument, w którym nazywa swój atak "odpowiedzią na hiszpańską inwazję na Teksas". Wpis wyrażał też poparcie dla sprawcy zamachu z Christchurch w Nowej Zelandii, który w marcu zabił w dwóch meczetach 51 osób.

Nowozelandczyk także wykorzystywał przed atakiem to samo forum, podobnie jak sprawca ataku w Poway - przypomniała agencja Bloomberga. W kwietniu w strzelaninie w synagodze Chabad-Lubawicz w Poway w pobliżu San Diego zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne.

Dzisiaj media podały, że dostawca usług cyberbezpieczeństwa Cloudflare rozwiązał umowę z forum 8chan. "Właśnie wysłaliśmy zawiadomienie, że z efektem natychmiastowym usuwamy 8chan z listy naszych klientów" - wskazał w poście na blogu Cloudflare szef firmy Matthew Prince.

"W oparciu o zebrane przez nas dowody, wydaje się, że napastnik opublikował swój elaborat na tej stronie tuż przed rozpoczęciem swego przerażającego ataku" - ocenił dyrektor generalny.

Choć zdaniem Prince'a forum 8chan nie złamało litery prawa, nie moderując "przepełnionych nienawiścią" treści publikowanych przez użytkowników, to strona "stworzyła środowisko, które rozkoszuje się łamaniem ducha prawa" - przekonywał.

Strona została założona w 2013 r., jako miejsce nieskrępowanej wypowiedzi i krytyki tego co "co jej twórca postrzegał jako dominację lewicowych poglądów w kulturze i polityce".

Forum jest dostępne w internecie, choć często blokowane przez pracodawców. W 2015 r. Google usunęło je z wyników wyszukiwania ze względu na "podejrzenie materiałów przedstawiających wykorzystywanie dzieci".

"Zamknijcie tę stronę" - zaapelował w niedzielnym wywiadzie dla "New York Times" początkowy założyciel 8chana Fredrick Brennan, niezwiązany obecnie z serwisem. "Nie przynosi światu nic dobrego. Jest negatywną (siłą) dla wszystkich, poza jego użytkownikami" - wskazał.

Cloudflare zapewnia właścicielom stron internetowych szereg usług technicznych i związanych z ochroną treści. Jedna z nich to zabezpieczenie przed atakami rozproszonej odmowy usługi (Distributed Denial of Service, DDoS). Oznacza to, że strona jest teraz bardziej podatna na tego typu prymitywne ataki hakerskie metodami brutalnej siły - wskazał Bloomberg.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Karnowskiemu puściły nerwy. Prezydent Sopotu nie wytrzymał po niewygodnym pytaniu od mieszkańca!

Zdjęcie ilustracyjne / screen z materiału wideo

  

Spotkanie prezydenta Jacka Karnowskiego z mieszkańcami Sopotu przerodziło się w słowną awanturę. Kiedy Karnowski usłyszał niewygodne pytanie o sprzedaż atrakcyjnych działek, ruszył do ataku na swojego rozmówcę. Padło nawet powiązanie... z zabójstwem Pawła Adamowicza.

W Ergo Arenie odbyło się spotkanie dotyczące tworzonych planów zagospodarowania terenów wokół hali widowiskowo-sportowej, która stoi na granicy dwóch miast. Kiedy do głosu dopuszczono przybyłych na nie mieszkańców, głos zabrał Jakub Świderski, współpracownik Telewizji Polskiej. Zaczął pytać o szczegóły sprzedaży niezwykle atrakcyjnej działki. To rozjuszyło włodarza Sopotu.

- Ja się do telewizji Kurskiego nie będę wypowiadał, jak pan wyłączy kamerę, do mieszkańców się wypowiem. Pan kłamie na co dzień w telewizji, oszukuje pan mieszkańców

- grzmiał prezydent Jacek Karnowski.

- Wie pan, że to kwalifikuje się do pozwu? Nie odpowie pan na pytanie, boi się pan?

- dopytywał Świderski.

- Bardzo państwa przepraszam za moją reakcję, ale dzięki telewizji publicznej i kłamstwom oraz napadom na Pawła Adamowicza stało się to, co się stało w Gdańsku. To we mnie ciągle siedzi…

- wypalił Karnowski.

- Znaczy, zabiłem Pawła Adamowicza, to pan sugeruje? To już jest bełkot

- skwitował Świderski.

Całe zajście zostało nagrane i upublicznione w sieci. Samorządowcy z Sopotu nie kryją oburzenia.

- Był to pokaz wybitnej arogancji, buty pana prezydenta. Na pytanie, które zadał mieszkaniec, nie padła jakakolwiek odpowiedź. Usłyszał natomiast inwektywy i insynuacje mające go wiązać z tragedią, do której doszło w Gdańsku (...) Pan prezydent niejednokrotnie mówił o mowie nienawiści, o tym, że powinniśmy w Sopocie znaleźć nowy język debaty publicznej. Takim stosunkiem do mieszkańca Sopotu dał wyraz temu, że idzie kompletnie w drugą stronę. Poziom, który zaprezentował jest absolutnie niedopuszczalny wobec stanowiska, które piastuje

- skomentował w Radiu Gdańsk Paweł Petkowski, sopocki radny Prawa i Sprawiedliwości.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Radio Gdańsk, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl