"Kartka z powstania” opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kpt. Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, który wychodząc do walki w sierpniu 1944 r., otrzymał od swojej córki kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ten dar wpłynie na jego dalsze losy. Produkcja trwa zaledwie 16 minut, ale ten krótki czas wystarcza, by zatopić się w emocjonującą opowieść, która wyciska łzy. Wszystko jest bardzo realistyczne. Można się bać, przechodząc ciemnymi kanałami, lub drżeć o losy bohaterów, którzy trafiają na niemieckich żołnierzy. W końcu można próbować się schronić przed pociskami czy wybuchami. Wszystko to gwarantuje zrealizowanie filmu w technologii wirtualnej rzeczywistości.

Technologia VR umożliwia doświadczenie wirtualnej przestrzeni tu i teraz. Połączenie stereoskopii, czyli techniki obrazowania oddającej wrażenie dwuocznego odbioru głębi i odległości, oraz dźwięku ambisonicznego pozwala na odczuwanie imersji – wrażenia, że zatapiamy się w oglądanym obrazie. Wirtualna rzeczywistość, za pośrednictwem specjalnych gogli, oszukuje ludzkie zmysły, dzięki czemu mamy możliwość przeniesienia się w inną przestrzeń. Jak mówi reżyser „Kartki z powstania” Tomasz Dobosz, nie musimy już wyobrażać sobie, co byśmy zrobili, gdyby to nam przyszło żyć w tamtych czasach. Czujemy swoją fizyczną obecność w czasie i miejscu akcji, co sprawia, że przy odpowiedniej wrażliwości jesteśmy w stanie poczuć, jakich wyborów moglibyśmy dokonać.

Głównym producentem widowiska VR „Kartka z powstania” jest Narodowe Centrum Kultury. Film powstał przed rokiem i zyskał uznanie na całym świecie. Otrzymał m.in. główną nagrodę na festiwalu Los Angeles Film Awards w kategorii Virtual Reality, główną nagrodę na Calcutta International Cult Film Festival i na Fine Arts Film Festival 2019, Venice, California.

Produkcję można zobaczyć przez cały sierpień (od wtorku do niedzieli) w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 17 (bezpłatnie, obowiązują zapisy). Ponadto projekcje filmów odbywają się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu oraz w różnych miastach Polski w ramach Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”.

UWAGA! Seanse w technologii VR nie są zalecane dla dzieci poniżej 12. roku życia oraz osób cierpiących na epilepsję i mających kłopoty z błędnikiem!