Zioła w polskiej tradycji

rzepik / H. Zell; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

  

Rzepik pospolity wykorzystuje się w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Substancje zawarte w roślinie regulują pracę wątroby, działają żółciopędnie, wspomagają regenerację błon śluzowych.

Rzepik pospolity (inne nazwy to: parzydło, ziele wątrobowe, świeckie ziele, jabłecznik) występuje na na łąkach, poboczach i na obrzeżach lasów. Właściwości rzepiku cenione są już od czasów antycznych. W starożytnej Grecji stanowił on jedno z podstawowych ziół leczniczych, stosowanych w dolegliwościach przewodu pokarmowego.

Rzepik osiąga wysokość 50-200 cm, nasiona rzepiku są twarde i kiełkują podczas chłodnych miesięcy.

Rzepik – właściwości
Surowcem wykorzystywanym w ziołolecznictwie jest ziele rzepiku. Rzepik używa się w leczeniu chorób układu pokarmowego. Wciągi i napary z rzepiku podaje się w celu: złagodzenia objawów wywoływanych przez refluks żołądkowo-przełykowy, ograniczenia nadmiernego rozwoju flory bakteryjnej jelit, złagodzenia stanów zapalnych przewodu pokarmowego, leczenia biegunek, wzdęć i bóli, łagodzenia objawów owrzodzenia jelit i niewielkie krwawienia jelitowe, zwiększenia produkcji soków trawiennych, na przykład w niedokwaśności żołądka, pobudzenia apetytu.
Ziele rzepiku używa się także w leczeniu wątroby substancje w rzepiku działają żółciopędnie i ochronnie na wątrobę, zapobiegając jej stłuszczeniu. Naparów z rzepiku używa się w: stanach osłabienia czynności wątroby, zastoju żółci, zapaleniu pęcherzyka żółciowego.
Dzięki działaniu detoksykującemu ziele przyspiesza wydalanie szkodliwych substancji z wątroby. Warto stosować je pomocniczo przy zatruciach, spowodowanych na przykład przez alkohol.

Rzepik w leczeniu chorób układu moczowego.
Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, antybakteryjnym i moczopędnym, ziele rzepiku dobrze sprawdza się w leczeniu dolegliwości ze strony układu moczowego, takich jak: infekcje dróg moczowych, choroby nerek, kamica nerkowa, zastój moczu lub skąpomocz, nietrzymanie moczu. Działanie moczopędne rzepiku wykorzystywane jest również w łagodzeniu objawów towarzyszących nadmiernemu zatrzymywaniu wody w organizmie, na przykład w cellulicie wodnym.

Rzepik w problemach skórnych
Ziele rzepiku, dzięki właściwościom przeciwzapalnym, odkażającym i antybakteryjnym, może być z powodzeniem stosowane to przemywania skóry w przypadku: trądziku, egzemie skórnej, pleśniawkach, stanach zapalnych błon śluzowych (na przykład dziąseł), wysypkach, ranach i otarciach, owrzodzeniach. Dzięki działaniu ściągającemu, z właściwości rzepiku skorzystają także osoby o cerze tłustej i rozszerzonych porach.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Karnowskiemu puściły nerwy. Prezydent Sopotu nie wytrzymał po niewygodnym pytaniu od mieszkańca!

Zdjęcie ilustracyjne / screen z materiału wideo

  

Spotkanie prezydenta Jacka Karnowskiego z mieszkańcami Sopotu przerodziło się w słowną awanturę. Kiedy Karnowski usłyszał niewygodne pytanie o sprzedaż atrakcyjnych działek, ruszył do ataku na swojego rozmówcę. Padło nawet powiązanie... z zabójstwem Pawła Adamowicza.

W Ergo Arenie odbyło się spotkanie dotyczące tworzonych planów zagospodarowania terenów wokół hali widowiskowo-sportowej, która stoi na granicy dwóch miast. Kiedy do głosu dopuszczono przybyłych na nie mieszkańców, głos zabrał Jakub Świderski, współpracownik Telewizji Polskiej. Zaczął pytać o szczegóły sprzedaży niezwykle atrakcyjnej działki. To rozjuszyło włodarza Sopotu.

- Ja się do telewizji Kurskiego nie będę wypowiadał, jak pan wyłączy kamerę, do mieszkańców się wypowiem. Pan kłamie na co dzień w telewizji, oszukuje pan mieszkańców

- grzmiał prezydent Jacek Karnowski.

- Wie pan, że to kwalifikuje się do pozwu? Nie odpowie pan na pytanie, boi się pan?

- dopytywał Świderski.

- Bardzo państwa przepraszam za moją reakcję, ale dzięki telewizji publicznej i kłamstwom oraz napadom na Pawła Adamowicza stało się to, co się stało w Gdańsku. To we mnie ciągle siedzi…

- wypalił Karnowski.

- Znaczy, zabiłem Pawła Adamowicza, to pan sugeruje? To już jest bełkot

- skwitował Świderski.

Całe zajście zostało nagrane i upublicznione w sieci. Samorządowcy z Sopotu nie kryją oburzenia.

- Był to pokaz wybitnej arogancji, buty pana prezydenta. Na pytanie, które zadał mieszkaniec, nie padła jakakolwiek odpowiedź. Usłyszał natomiast inwektywy i insynuacje mające go wiązać z tragedią, do której doszło w Gdańsku (...) Pan prezydent niejednokrotnie mówił o mowie nienawiści, o tym, że powinniśmy w Sopocie znaleźć nowy język debaty publicznej. Takim stosunkiem do mieszkańca Sopotu dał wyraz temu, że idzie kompletnie w drugą stronę. Poziom, który zaprezentował jest absolutnie niedopuszczalny wobec stanowiska, które piastuje

- skomentował w Radiu Gdańsk Paweł Petkowski, sopocki radny Prawa i Sprawiedliwości.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Radio Gdańsk, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl