Polska równość

  

Zaskakujące wyniki przyniosły badania Eurostatu na temat nierówności dochodowych w Europie. Okazało się, że poziom nierówności w Polsce jest mniej więcej na poziomie Irlandii i Szwajcarii (ta ostatnia nie jest co prawda w Unii Europejskiej, ale była brana pod uwagę). Równość w Polsce okazuje się troszkę większa niż średnia unijna. Znacznie większe nierówności niż w Polsce są np. w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji czy na Litwie.

Wyniki są zaskakujące, szczególnie że powszechne przekonanie w Polsce jest raczej takie, że panują duże rozpiętości w dochodach. Z drugiej strony z innych danych wynika, że Polska ma bardzo zrównoważoną gospodarkę, gdzie żadna branża nie góruje znacznie nad innymi, jeśli chodzi o obroty i udział w PKB. Są też od paru lat rosnące transfery socjalne albo podwyżka płacy minimalnej. To wszystko pewnie wpływa na ogólny wynik. Wiem, że są tacy, dla których równość to nie jest żadna wartość. Można powiedzieć, że spór o równość i nierówności, o podział wspólnego bogactwa i redystrybucję jest jednym z najostrzejszych w Polsce. Ale Polacy w zdecydowanej większości są nastawieni do życia dość egalitarnie i nie lubią kontrastów społeczno-gospodarczych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts