Stare metody „w obronie/przeciwko” wracają? Kto stoi za listem lansowanym przez "Wyborczą"

Dyskusja odnośnie patronatu honorowego prezydenta Andrzeja Dudy nad 75. rocznicą powołania Brygady Świętokrzyskiej opisana została z rozmachem na łamach "Gazety Wyborczej". To oczywiście tam pojawił się list do prezydenta autorstwa dzieci oficerów ze Zgrupowań Świętokrzyskich Armii Krajowej. Dorota Kania ujawnia, kto tak naprawdę stoi za inicjatywą napisania tego listu.

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

"Ze zdziwieniem i przykrością dowiadujemy się o objęciu przez pana swoim patronatem obchodów 75. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych"

- tak rozpoczyna się list opublikowany przez "Gazetę Wyborczą". 

"Oddział ten [Brygada Świętokrzyska - przy. red.], który nie podporządkował się akcji scaleniowej z Armią Krajową, przyjął taktykę walki z komunistami. Pierwszymi ofiarami tej taktyki byli jednak nie komuniści, ale dwaj żołnierze Batalionów Chłopskich, zabici już 16 sierpnia 1944 r."

- piszą sygnatariusze listu. I, jak zaznaczają, wymieniają "ledwie kilka brudnych akcji kolaborującej z nazistami formacji".

"Jesteśmy dziećmi oficerów Armii Krajowej ze Zgrupowań Świętokrzyskich Armii Krajowej 'Ponury'-'Nurt', którzy do partyzantki trafili z różnych stron, m.in. z ZWZ i z NOW. Nasi ojcowie walczyli z hitlerowcami, bo tak pojmowali swój obowiązek wobec Ojczyzny. Niewyobrażalna była dla nich jakakolwiek współpraca z okupantami"

- twierdzą autorzy.

Tymczasem Dorota Kania informuje, kto tak naprawdę stoi za inicjatywą napisania tego listu.

Szczucie w mediach Michnika za patronat p. Prezydenta nad rocznicą Brygady Świętokrzyskiej. List podpisały „dzieci AK-owców”. Podpisy zbierał inicjator akcji Piotr Rachtan. Działacz KOD, krytyk prawicy, przyjaciel Czerskiej. Czyli stare metody „listów w obronie/ przeciwko”

- pisze na swoim profilu na Twitterze.

 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Gazeta Wyborcza #list #KOD #Dorota Kania #Andrzej Duda

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo