Atak na bazę wojskową. Co najmniej 20 ofiar!

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Co najmniej 20 żołnierzy zginęło w nocy z czwartku na piątek w ataku bojowników Al-Kaidy na bazę wojskową w prowincji Abjan na południu Jemenu. Starcia, które następnie rozgorzały, trwały do wczesnych godzin rannych - powiadomiły jeńskie władze i przywódcy plemienni.

Atak rozpoczął się około północy. Z granatników przeciwpancernych bojownicy ostrzelali bazę, należącą do członków sił jemeńskich, szkolonych przez Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) - członka międzynarodowej koalicji pod wodzą Arabii Saudyjskiej, zwalczającej od 2015 r. rebeliantów z szyickiego ruchu Huti.

Następnie bojownicy opanowali bazę i skonfiskowali sprzęt oraz broń, po czym bazę podpalili - wynika z informacji przekazanych przez przywódców plemiennych.

Na razie nikt nie wziął odpowiedzialności za ten atak, ale - jak pisze agencja Associated Press - nosił on wszelkie znamiona ataków dokonywanych przez Al-Kaidę.

Doszło do niego dzień po podwójnym ataku na miasto Aden na południu Jemenu, gdzie swoją siedzibę mają prawowite, uznawane przez wspólnotę międzynarodową władze Jemenu. Rebelianci z ruchu Huti wystrzelili pocisk podczas parady wojskowej, jaką odbywały siły szkolone przez ZEA. Z kolei zamachowcy samobójcy wysadzili posterunek policji w innej dzielnicy miasta. W podwójnym ataku śmierć poniosło co najmniej 51 osób; był to najkrwawszy dzień w Adenie od prawie dwóch lat.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w tym kraju rozpoczęła Arabia Saudyjska.

Wspierana przez Zachód sunnicka koalicja walczy w Jemenie pod hasłem przywrócenia do władzy prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego. Hadiemu podlega tylko południowa część kraju; Huti kontrolują terytoria na północy i zachodzie Jemenu, w tym stolicę kraju Sanę, zajętą przez nich w 2014 r.

Koalicja ta walczy także z innymi działającymi w Jemenie formacjami rebelianckimi, jak Al-Kaida Półwyspu Arabskiego (AQAP). W ostatnich latach Stany Zjednoczone dokonały w Jemenie szeregu ataków z użyciem dronów przeciwko domniemanym członkom AQAP.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prawybory Konfederacji. Jest faworyt

/ This image is a work by Wikipedia and Wikimedia Commons user Jarosław Kruk (Jrkruk).When reusing, please credit me asauthor: Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licence: CC-BY-SA-3.0If you use my image on your website, please send me an email with webp

  

Po sobotnim zjeździe prawyborczym Konfederacji w Warszawie wiceprezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak ma kilkaset głosów przewagi nad drugim Grzegorzem Braunem i trzecim Arturem Dziamborem. Jednak nadal najwięcej głosów elektorskich ma partia KORWiN.

W Warszawie do podziału między dziewięcioro kandydatów było aż 44 głosów elektorskich, podczas gdy na zjazdach w Białymstoku, Olsztynie, Gdańsku i Bydgoszczy było ich razem 53.

Do udziału w głosowaniu w stolicy zarejestrowało się ponad 1400 osób. Ich głosy rozłożyły się następująco: Krzysztof Bosak - 454, Artur Dziambor - 184, Grzegorz Braun - 225, Konrad Berkowicz - 103, Janusz Korwin-Mikke - 77, Paweł Skutecki – 16, Jacek Wilk - 38, Krzysztof Tołwiński - 5 i Magdalena Ziętek-Wielomska - 15.

Po pięciu zjazdach Kandydaci w prawyborach Konfederacji na prezydenta zdobyli następująca liczbę głosów: Bosak – 785, Dziambor – 339, Braun - 378, Berkowicz - 194, Korwin-Mikke - 117, Skutecki – 30, Wilk -81, Tołwiński - 17 i Ziętek-Wielomska - 19.

Najwięcej głosów elektorskich w Warszawie zdobył Bosak - 18. A następni kolejno: Braun 9, Dziambor 7, Berkowicz 4, Korwin-Mikke 3, oraz po jednym mandacie elektorskim Skutecki, Wilk i Ziętek-Wielomska.

Po pięciu zjazdach Bosak (Ruch Narodowy) ma 39 głosów elektorskich (bez elektorów z zagranicy), Braun (Korona) 19, Dziambor (KORWiN) 17, Berkowicz (KORWiN) 10, Korwin-Mikke (KORWiN) 6, Wilk (KORWiN) 4. [polecam:http://www.niezalezna.pl/299982-sputnik-o-bosaku-dobra-zmiana-w-polsce-odpowiedzi-pozytywnej-udziela-piskorski]

Oznacza to, że kandydaci partii KORWiN mają teraz razem 59 głosów elektorskich, kandydat Ruchu Narodowego 39 oraz kandydat Korony 19.

W sobotę będzie można głosować jeszcze na wieczornym zjeździe prawyborczym w Kielcach, a w niedzielę w Rzeszowie i Lublinie. Kolejne okazje do głosowania będą na zjazdach 4 stycznia w Krakowie i Gliwicach, 5 stycznia w Opolu i Wrocławiu, 11 stycznia w Łodzi i Poznaniu oraz 12 stycznia w Zielonej Górze i Szczecinie.

Zagłosować może każdy dorosły Polak mieszkający w Polsce, który zarejestruje się poprzez formularz internetowy i przekaże co najmniej 30 zł darowizny na rzecz partii Konfederacja Wolność i Niepodległość, nie później niż trzy dni przed danym zjazdem prawyborczym.

Zgodnie z regulaminem na Zjeździe Wyborczym głosuje się osobiście po okazaniu dowodu tożsamości i weryfikacji posiadanego czynnego prawa wyborczego. Niedopuszczalne jest głosowanie przez pełnomocnika lub korespondencyjnie.

"Głosowanie na zjeździe wyborczym jest tajne poprzez zaznaczenie znaku x na karcie wyborczej w kratce obok wybranego kandydata i umieszczenie karty w urnie wyborczej"

- czytamy w regulaminie.

Po każdym ze zjazdów kandydat otrzymuje proporcjonalną do poparcia liczbę mandatów elektorskich, które będzie mógł obsadzić wybranymi przez siebie przedstawicielami.

Zjazd elektorski zaplanowano na 18 stycznia w Warszawie. Wtedy zostanie wyłoniony zwycięzca prawyborów.

W jesiennych wyborach parlamentarnych Konfederacja Wolność i Niepodległość zdobyła poparcie ponad 1 mln 256 tys. wyborców, czyli 6,8 proc. głosujących i wprowadziła do Sejmu 11 posłów. Pięciu z nich bierze udział w prezydenckich prawyborach: Berkowicz, Bosak, Braun, Dziambor i Korwin-Mikke.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl