Eurowybory uznane za ważne i legalne? Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN rozstrzyga

Dziś ok. Godziny 12:00 Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w trzyosobowym składzie podejmie uchwałę ws. ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego z 26 maja. Tymczasem z nieoficjalnych ustaleń portalu niezalezna.pl wynika, że pomimo zgłaszanych do Sądu Najwyższego protestów przeciwko ważności wyborów, nie stwierdzono żadnych poważniejszych uchybień mogących zaważyć na legalności i prawidłowości eurowyborów.

zdjęcie ilustracyjne
Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

Wcześniej do Sądu Najwyższego wpłynęło 59 protestów przeciwko ważności wyborów do europarlamentu. Sąd ten za zasadne - ale bez wpływu stwierdzonych nieprawidłowości na wynik wyborczy - uznał osiem protestów, z kolei pięć uznał za niezasadne, resztę zaś pozostawiono bez dalszego biegu (wydano zarządzenia o ich zwrocie lub umorzono postępowania).

Dotychczas o ważności wyborów SN orzekał w składzie całej Izby, którą przed uchwaleniem nowej ustawy o SN była ówczesna Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych. Po wejściu w życie nowej ustawy o SN w kwietniu ub.r. orzekanie o ważności wyborów przeszło do kompetencji nowo utworzonej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

Z nieoficjalnych ustaleń portalu niezalezna.pl wynika, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która w trzyosobowym składzie podejmie uchwałę ws. ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego, nie stwierdziła poważniejszych uchybień mogących w jakikolwiek sposób podważać prawidłowość, ważność i legalność eurowyborów.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#eurowybory #Parlament Europejski #Izba Kontroli Nadzwyczajnej

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo