Jest już tradycją, że w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcy stolicy i Czytelnicy „Gazety Polskiej” gromadzą się przed bramą główną Cmentarza Wojskowego na Powązkach na wspólnym śpiewaniu pieśni powstańczych. Jak wielokrotnie wspominali uczestnicy zrywu, piosenki te w trakcie wojennej gehenny dodawały im sił, były pełne błagania o zwycięstwo, przynosiły ukojenie, jednoczyły. Dlatego powstańcy tak chętnie wciąż przychodzą je śpiewać i przyprowadzają swoje wnuki. Przez wiele lat śpiewy na Powązkach prowadziła Agnieszka Pawlik-Regulska przy akompaniamencie nieodżałowanego Janusza Kani. W tym roku piosenki intonował Bartłomiej Kurowski, znany dobrze naszym Czytelnikom z organizowanych przez Strefę Wolnego Słowa muzycznych spotkań.

Niektóre śpiewy wykonaliśmy przy akompaniamencie gitary, inne a cappella. Oprócz tych popularnych, takich jak „Warszawskie dzieci” czy „Serce w plecaku”, zabrzmiał też „Biały Orzeł” o 11-letnim powstańcu Wojtku Zalewskim. Zaśpiewaliśmy również utwór Jana Pietrzaka „Taki kraj”.

Teksty piosenek, jak co roku, można było znaleźć w dołączonym do dzisiejszego wydania „Gazety Polskiej Codziennie” śpiewniku. Tradycyjnie też uczestnicy spotkania otrzymali biało-czerwone goździki, żeby uhonorować nimi groby powstańców, a przedstawiciele „GP” złożyli wieniec przed pomnikiem Gloria Victis.

Zobacz nasze zdjęcia ze wspólnego śpiewania!

O Powstaniu Warszawskim z naszą reporterką rozmawiali były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i minister Piotr Naimski.