Byliśmy razem by zaśpiewać w hołdzie Powstańcom! Zobacz ZDJĘCIA

zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Dziś tradycyjnie przed bramą główną Cmentarza Wojskowego na Powązkach po godz. 17, po zakończeniu głównych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odbyło się wspólne śpiewanie z „Gazetą Polską”. W ten sposób oddaliśmy hołd uczestnikom zrywu z 1944 r.

Jest już tradycją, że w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcy stolicy i Czytelnicy „Gazety Polskiej” gromadzą się przed bramą główną Cmentarza Wojskowego na Powązkach na wspólnym śpiewaniu pieśni powstańczych. Jak wielokrotnie wspominali uczestnicy zrywu, piosenki te w trakcie wojennej gehenny dodawały im sił, były pełne błagania o zwycięstwo, przynosiły ukojenie, jednoczyły. Dlatego powstańcy tak chętnie wciąż przychodzą je śpiewać i przyprowadzają swoje wnuki. Przez wiele lat śpiewy na Powązkach prowadziła Agnieszka Pawlik-Regulska przy akompaniamencie nieodżałowanego Janusza Kani. W tym roku piosenki intonował Bartłomiej Kurowski, znany dobrze naszym Czytelnikom z organizowanych przez Strefę Wolnego Słowa muzycznych spotkań.

Niektóre śpiewy wykonaliśmy przy akompaniamencie gitary, inne a cappella. Oprócz tych popularnych, takich jak „Warszawskie dzieci” czy „Serce w plecaku”, zabrzmiał też „Biały Orzeł” o 11-letnim powstańcu Wojtku Zalewskim. Zaśpiewaliśmy również utwór Jana Pietrzaka „Taki kraj”.

Teksty piosenek, jak co roku, można było znaleźć w dołączonym do dzisiejszego wydania „Gazety Polskiej Codziennie” śpiewniku. Tradycyjnie też uczestnicy spotkania otrzymali biało-czerwone goździki, żeby uhonorować nimi groby powstańców, a przedstawiciele „GP” złożyli wieniec przed pomnikiem Gloria Victis.

Zobacz nasze zdjęcia ze wspólnego śpiewania!

O Powstaniu Warszawskim z naszą reporterką rozmawiali były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i minister Piotr Naimski.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts