Lecznicze właściwości przyrody – polskie uzdrowiska

Sanatorium „Pod Jodłą”, Iwonicz-Zdrój / Andrzej Otrębski; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

  

W Polsce znajduje się 45 miejscowości, które posiadają status uzdrowiska. Regionem o największej liczbie uzdrowisk (11) jest województwo dolnośląskie. Pobyt w uzdrowisku jest jedną z form leczenia różnorakich schorzeń.

Aby móc otrzymać status uzdrowiska w Polsce, dany obszar musi spełniać następujące warunki:
mieć klimat o leczniczych właściwościach, posiadać złoża naturalnych surowców leczniczych, które mają potwierdzone właściwości, spełniać wymagania o ochronie środowiska, które są określone w przepisach o ochronie środowiska, mieć na swoim obszarze zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, posiadać na swoim terytorium urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, mieć techniczną infrastrukturę w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, energetycznej, transportu zbiorowego, a także usuwania odpadów.

Uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne  zwykle opiera się na: pijalniach wód mineralnych, dostępie do leczniczych wód kąpielowych, warunkach klimatycznych, obecności tężni solankowych.
Ponadto niemalże w każdej placówce znajduje się wyspecjalizowana kadra lekarsko-pielęgniarska oraz bogata baza zabiegowa. 

Uzdrowiska w Polsce
Kuracjusze wybierają się do sanatoriów w celach leczniczych, rehabilitacyjnych oraz wypoczynkowych. 
Miejscowości uzdrowiskowe w Polsce to nie tylko ośrodki sanatoryjne ale także liczne atrakcje. W wielu z nich znajdują się tężnie solankowe oraz Pijalnie Wód Mineralnych. Większość obiektów oferuje wycieczki z przewodnikiem, zajęcia Nordic Walking oraz szeroką bazę zabiegową. 

Każdy z obiektów specjalizuje się w różnorakich schorzeniach: choroby ortopedyczno-urazowe, endokrynologiczne, reumatologiczne, kardiologiczne czy choroby układu nerwowego. Ponadto ośrodki często specjalizują się w leczeniu osteoporozy, cukrzycy, a także otyłości. 


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Stanowiska w KRS obsadzone. Posłowie zdecydowali bezwzględną większością głosów

  

Sejm wybrał w czwartek w nocy posłów PiS Marka Asta, Arkadiusza Mularczyka, Bartosza Kownackiego i Kazimierza Smolińskiego na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Głosowanie miało burzliwy przebieg i zostało powtórzone.

Do KRS izba wybrała zgłoszonych przez PiS posłów Marka Asta (uzyskał 234 głosy), Arkadiusza Mularczyka, Bartosza Kownackiego oraz Kazimierza Smolińskiego (wszyscy trzej po 233 głosy).

Niezbędnej większości nie uzyskały zgłoszone przez Koalicję Obywatelską Kamila Gasiuk-Pihowicz (199 głosów) oraz przez Lewicę Joanna Senyszyn (196 głosów).

Było to drugie z głosowań nad kandydaturami do KRS. Pierwsze z głosowań zostało przerwane przez marszałek Witek.

"Jest prośba posłów PO, że nie działa (system do głosowania)" - powiedziała Witek. "Wyniki, wyniki" - skandowali posłowie opozycji. "Decyzją marszałka anuluję głosowanie" - powiedziała Witek.

Przeprowadzone zostało powtórne głosowanie, w którym wybrano czterech posłów PiS do KRS. Powtórzenie głosowania wywołało oburzenie posłów opozycji.

"Ponieważ był wniosek o reasumpcję tamtego głosowania ogłoszę krótką przerwę i zwołam konwent seniorów"

- powiedziała Witek po ogłoszeniu wyników. Po przerwie marszałek powiedziała: "Nie będzie reasumpcji głosowania".

Krajowa Rada Sądownictwa jest organem kolegialnym. Składa się z 25 członków. W jej skład wchodzą: I prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, osoba powołana przez Prezydenta RP, Minister Sprawiedliwości, czterech posłów, dwóch senatorów i 15 sędziów wybranych przez Sejm.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl