Lecznicze właściwości przyrody – polskie uzdrowiska

Sanatorium „Pod Jodłą”, Iwonicz-Zdrój / Andrzej Otrębski; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

  

W Polsce znajduje się 45 miejscowości, które posiadają status uzdrowiska. Regionem o największej liczbie uzdrowisk (11) jest województwo dolnośląskie. Pobyt w uzdrowisku jest jedną z form leczenia różnorakich schorzeń.

Aby móc otrzymać status uzdrowiska w Polsce, dany obszar musi spełniać następujące warunki:
mieć klimat o leczniczych właściwościach, posiadać złoża naturalnych surowców leczniczych, które mają potwierdzone właściwości, spełniać wymagania o ochronie środowiska, które są określone w przepisach o ochronie środowiska, mieć na swoim obszarze zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, posiadać na swoim terytorium urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, mieć techniczną infrastrukturę w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, energetycznej, transportu zbiorowego, a także usuwania odpadów.

Uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne  zwykle opiera się na: pijalniach wód mineralnych, dostępie do leczniczych wód kąpielowych, warunkach klimatycznych, obecności tężni solankowych.
Ponadto niemalże w każdej placówce znajduje się wyspecjalizowana kadra lekarsko-pielęgniarska oraz bogata baza zabiegowa. 

Uzdrowiska w Polsce
Kuracjusze wybierają się do sanatoriów w celach leczniczych, rehabilitacyjnych oraz wypoczynkowych. 
Miejscowości uzdrowiskowe w Polsce to nie tylko ośrodki sanatoryjne ale także liczne atrakcje. W wielu z nich znajdują się tężnie solankowe oraz Pijalnie Wód Mineralnych. Większość obiektów oferuje wycieczki z przewodnikiem, zajęcia Nordic Walking oraz szeroką bazę zabiegową. 

Każdy z obiektów specjalizuje się w różnorakich schorzeniach: choroby ortopedyczno-urazowe, endokrynologiczne, reumatologiczne, kardiologiczne czy choroby układu nerwowego. Ponadto ośrodki często specjalizują się w leczeniu osteoporozy, cukrzycy, a także otyłości. 


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Marek Suski w #Jedziemy: To co robi „Gazeta Wyborcza” wpisuje się w kampanię wyborczą

Marek Suski / TVP Info/print screen, #Jedziemy

  

„Gazeta Wyborcza” jest oburzona, że premier wybrał się na pogrzeb bohatera „Solidarności” Romualda Lazarowicza. Wietrzą w tym aferę, ponieważ był to kolega Mateusza Morawieckiego z czasów „Solidarności Walczącej”. Do tego, premier poleciał samolotem. – Dla „Gazety Wyborczej” człowiekiem honoru był Czesław Kiszczak, gdyby premier pojechał na pogrzeb jakiegoś stalinowskiego zbrodniarza, to pewnie byłby bohaterem w „Gazecie Wyborczej” – powiedział szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski.

„Wyborcza” obrusza się, że premier poleciał na pogrzeb zasłużonego Polaka. Piszą, że premier wracał z pogrzebu znajomego rządowym samolotem.

Dla „Gazety Wyborczej” człowiekiem honoru był Czesław Kiszczak, gdyby premier pojechał na pogrzeb jakiegoś stalinowskiego zbrodniarza, to pewnie byłby bohaterem w „Gazecie Wyborczej”. A ponieważ poleciał na pogrzeb człowieka, który jest z rodziny od wielu pokoleń walczących o Polskę, o prawdę, o suwerenność, czyli z rodziny patriotycznej, czyli jest zły

– powiedział w rozmowie z Michałem Rachoniem Marek Suski.

Dodał, że mamy do czynienia z podziałem wywodzącym się z PRL. „I tu „Wyborcza” jest po stronie tamtych ludzi, którzy służyli w PRL obcemu mocarstwu i cały czas ich broni” – zauważył.

Stwierdził, że to co robi gazeta jest skandalem.

"Myślę, że to wpisuje się w kampanię wyborczą, szukanie haków, czepianie się najdrobniejszych rzeczy, nawet do tych, których nie powinno się czepiać. Za pobyt na pogrzebie takiego człowieka, który walczył o suwerenną Polskę to premier powinien być pochwalony, a nie karcony" – ocenił minister.

Suski mówił, że jeżeli premier był w „Solidarności Walczącej” i przyjaźnił się, czy współpracował z osobami, które są zasłużone dla kraju, to coś bardzo dobrego.

„Mamy dobrego premiera, który jest organicznie wywodzący się ze środowiska, które ma zasługi dla kraju”

– stwierdził.

Zauważył, że może chodzi też o to, „że to był pogrzeb, że to był kościół”. – To też jest powodem ataku na premiera, że tradycje polskie szanuje – ocenił.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl