Jest już tradycją, że w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcy stolicy i Czytelnicy „Gazety Polskiej” gromadzą się przed bramą główną Cmentarza Wojskowego na Powązkach na wspólnym śpiewaniu pieśni powstańczych. Jak wielokrotnie wspominali uczestnicy zrywu, piosenki te w trakcie wojennej gehenny dodawały im sił, były pełne błagania o zwycięstwo, przynosiły ukojenie, jednoczyły. Dlatego powstańcy tak chętnie wciąż przychodzą je śpiewać i przyprowadzają swoje wnuki. Przez wiele lat śpiewy na Powązkach prowadziła Agnieszka Pawlik-Regulska przy akompaniamencie nieodżałowanego Janusza Kani. W tym roku piosenki będzie intonował Bartłomiej Kurowski, znany dobrze naszym Czytelnikom z organizowanych przez Strefę Wolnego Słowa muzycznych spotkań.

To dla mnie wyzwanie. Pierwszy raz będę miał za zadanie prowadzić wspólne śpiewy, a nie tylko występować, aby ludzie słuchali

– powiedział „Codziennej” Bartłomiej Kurowski. Wyjaśnił też, że część z pieśni musiał sobie przypomnieć.

Niektóre śpiewy wykonamy przy akompaniamencie gitary, inne a cappella. Oprócz tych popularnych, takich jak „Warszawskie dzieci” czy „Serce w plecaku”, zabrzmi też „Biały Orzeł” o 11-letnim powstańcu Wojtku Zalewskim. Zaśpiewamy również utwór Jana Pietrzaka „Taki kraj”

– zapowiedział artysta. Teksty piosenek, jak co roku, będzie można znaleźć w dołączonym do jutrzejszego wydania „Gazety Polskiej Codziennie” śpiewniku. Tradycyjnie też uczestnicy spotkania otrzymają biało-czerwone goździki, żeby uhonorować nimi groby powstańców, a przewodniczący warszawskiego klubu „GP” Adam Borowski wraz z przedstawicielami redakcji złoży wieniec przed pomnikiem Gloria Victis. Wspólne śpiewanie rozpocznie się po zakończeniu oficjalnych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Serdecznie zapraszamy!

Koncerty

W czwartek o godz. 16.30 na rondzie Dmowskiego zagra zespół Contra Mundum (koncert pierwotnie miał się odbyć 30 lipca na warszawskim Bemowie, ale jak informował na ­Facebooku wokalista zespołu Norbert „Smoła” Smoliński, wydarzenie zostało zablokowane przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego).

Wieczorem zaś o godz. 20.30 na pl. Piłsudskiego odbędzie się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy pt. „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. To również coroczna akcja muzyczna, która już od 13 lat gromadzi tłumy mieszkańców stolicy i wszystkich zainteresowanych historią Warszawy. Ci, którzy nie będą mogli dotrzeć na pl. Piłsudskiego, dzięki uprzejmości Telewizji Polskiej będą mieli szansę obejrzeć koncert na żywo na antenie TVP1 (od godz. 20.35).

Wystawy

W najbliższych dniach warto przyjść też do Muzeum Powstania Warszawskiego, które przygotowało interaktywną wystawę „Odbicie. Jestem jak ty zapewne”. Dzięki specjalnemu urządzeniu, które skanuje twarz zwiedzającego, każdy może sprawdzić, do którego z powstańców jest najbardziej podobny, oraz poznać jego historię. Obok wyświetlanego zdjęcia pojawi się link, który będzie można sfotografować albo zapisać i pobrać archiwalne zdjęcie powstańca. – Ideą wystawy jest przybliżenie nam poszczególnych uczestników zrywu, by ich twarze stały się nam bardziej bliskie w taki osobisty sposób, by dzięki temu łatwiej zapamiętać losy konkretnej osoby – mówi kurator ekspozycji Anna Grzechnik. Jak dodaje, lustrom będzie towarzyszyła scenografia oparta na fotografiach powstańców oraz ich wypowiedzi z wywiadów nagrywanych dla muzealnego Archiwum Historii Mówionej o tym, jakie emocje towarzyszyły im po Powstaniu i czym ono dla nich było. Wystawę będzie można oglądać przez najbliższy rok.

Polecamy również ekspozycję prac Romana Tadeusza Stachery „Dni honoru i męstwa. Warszawa 1944”, której wernisaż odbędzie się dziś o godz. 18 w Centralnej Bibliotece Rolniczej (ul. Krakowskie Przedmieście 66).

Spektakl

O północy z 1 na 2 sierpnia w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się uroczysta premiera spektaklu teatralnego „Król Lear” Williama Szekspira w reż. Agnieszki Korytkowskiej. Na premierę wstęp jest tylko z zaproszeniami, ale spektakl będzie też grany w dniach 2–5 sierpnia o godz. 20 (bilety do nabycia w kasie MPW). „Król Lear” będzie próbą przeniesienia tego dzieła w realia świata, w którym wojna stanowi jego status quo: toczy się za oknem, za granicą, w rodzinie, w pamięci. Sala pod Liberatorem stanie się sceną dla dramatu Szekspira, którego pierwszym tematem jest rozkład i upadek świata – zapowiadają organizatorzy.

Akcja

Kolejną inicjatywą, która od kilku lat towarzyszy obchodom rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, jest kampania „BohaterON – włącz historię!”. W jej ramach każdy może pokazać, że pamięta o uczestnikach walk o stolicę i docenia tych, którzy pielęgnują pamięć o wydarzeniach sprzed lat. Za pośrednictwem strony www.BohaterON.pl można napisać bezpłatną pocztówkę dla powstańca. Na ­e-kartce obowiązuje limit 25 słów – tylu, ile maksymalnie można było zawrzeć w korespondencji wysyłanej pocztą polową podczas Powstania Warszawskiego. Wypełnione przez internet pocztówki zostaną wydrukowane i po zakończeniu akcji – razem z nadesłanymi do siedziby Fundacji Sensoria kartkami i listami – przekazane adresatom w formie tradycyjnej. Zachęcamy.