Heiko Maas z wizytą w Polsce

Od spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą rozpoczął dziś po południu swoją dwudniową wizytę w Warszawie minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. Dziś szef niemieckiego MSZ spotka się także z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.

Heiko Maas
By Connectedmorgenbriefing - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74430247

Wizyta Maasa jest związana m.in. z obchodami 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w których szef niemieckiego resortu dyplomacji weźmie udział. Po spotkaniu z prezydentem odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec, zakończone konferencją prasową.

W czwartek 1 sierpnia, ministrowie Jacek Czaputowicz i Heiko Maas złożą wizytę w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spotkają się z polską i niemiecką młodzieżą. Szefowie MSZ Polski i Niemiec złożą także kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli.

"Myślę, że to ważna wizyta; osobiście Heiko Maas przykłada dużą wagę do kwestii historycznych, które obciążają nasze stosunki, do tych trudnych momentów naszej historii"

- podkreślił w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami minister Czaputowicz.

Czaputowicz był pytany przez dziennikarzy, czy w trakcie rozmowy może pojawić się temat reparacji wojennych.

"Rozmowa będzie dotyczyła relacji dwustronnych, kwestii mniejszości, odpowiedzialności za II wojnę światową. Natomiast nie jest to bezpośrednim przedmiotem dyskusji między Ministerstwami Spraw Zagranicznych. Jak wiemy raport w tej sprawie jest przygotowywany w Sejmie - czekamy na zaprezentowanie tego raportu przez komisję sejmową"

- dodał szef MSZ.

Czaputowicz zapewnił, że podczas wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z Maasem odniosą się do "znaczenia historii" w relacjach polsko-niemieckich.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Heiko Maas #Niemcy

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo