- Wczoraj na posiedzeniu rady (rzecznika praw przedsiębiorców) zatwierdzono kandydaturę przyszłego rzecznika praw przedsiębiorców Ukrainy pana Marcina Święcickiego, obecnego członka polskiego parlamentu, byłego prezydenta Warszawy oraz byłego ministra współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Tadeusza Mazowieckiego

 - powiedział dziś podczas konferencji prasowej w Kijowie Szemeta, który w przeszłości był komisarzem UE ds. podatków i ministrem finansów Litwy.

Dodał, że Święcicki obejmie urząd już jesienią.

Jak podaje agencja Interfax-Ukraina, w lutym Szemeta poinformował, że nie będzie przedłużał umowy, która kończyła się w maju 2019 roku, jednak później zgodził się pozostać na stanowisku do października. Święcicki był prezydentem Warszawy w latach 1994–1999; jest ekonomistą. 

Święcicki nie będzie pierwszym działaczem związanym z Platformą Obywatelską, który zajmie stanowisko publiczne na Ukrainie. Sławomir Nowak, były polski minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, w 2016 r. został prezesem ukraińskiej agencji drogowej Ukrawtodor. W tym samym roku były minister finansów, Leszek Balcerowicz, objął funkcję doradcy ówczesnego prezydenta Ukrainy, Petro Poroszenki.