O dotychczasowych ustaleniach, dotyczących kandydatów PSL w okręgu płockim w nadchodzących wyborach parlamentarnych poinformował w środę poseł Zgorzelski, odpowiedzialny za kształtowanie list wyborczych tej partii.

Jak zaznaczył, o nazwiskach, które znajdą się ostatecznie na listach PSL, w tym o ich liderach w poszczególnych okręgach, dyskutować będzie dziś Naczelny Komitet Wykonawczy ugrupowania.

- Zatwierdzi on co najmniej pierwsze miejsca na listach

 – stwierdził Zgorzelski.

Pytany o kandydatów PSL w okręgu płockim w jesiennych wyborach parlamentarnych, Zgorzelski powiedział: "Pewnie żadna to niespodzianka, że będę to ja. Z pewnością będą też nasi młodzi radni wojewódzcy, Adam Orliński i Konrad Wojnarowski. Będzie także były starosta przasnyski Zenon Szczepankowski". I dodał:

"Najprawdopodobniej, ale jeszcze ze słowem najprawdopodobniej, do Senatu wystartuje Waldemar Pawlak".

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski i szef PO w tym regionie przyznał niedawno, że w wyborach do Senatu w okręgu płockim Koalicja Obywatelska chciałaby, aby wszystkie ugrupowania opozycyjne poparły jednego kandydata. "Na pewno nie będziemy wystawiać kontrkandydata" – zapowiedział, pytany o decyzje, gdyby na start w wyborach do Senatu zdecydował się Waldemar Pawlak z PSL.

- Dla mnie jest oczywiste, że powinien być jeden kandydat. Jeśli na poziomie krajowym dojdzie do porozumienia, że ma być to Waldemar Pawlak, to będziemy popierać Waldemara Pawlaka

 – zadeklarował.

Pawlak wypowiadając się w Polsat News w połowie lipca na temat rywalizacji wyborczej największych ugrupowań politycznych w Polsce, pytany czy wróci do polityki, nie wykluczył, że być może wystartuje w wyborach do Senatu. Zaprzeczył natomiast, że będzie ubiegał się ponownie o stanowisko prezesa PSL.

Pawlak w ostatnim czasie dał się poznać jako krytyk inicjatywy Koalicji Europejskiej - szerokiego bloku opozycji. 

Waldemar Pawlak był jednym z głównych bohaterów tzw. nocnej zmiany w czerwcu 1992 r. Po obaleniu rządu Jana Olszewskiego, to właśnie Pawlak został desygnowany na premiera przez ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsę oraz Sejm. Nie udało mu się jednak zawiązać koalicji rządzącej. Fotel szefa rządu Pawlak objął ponownie w 1993 r., gdy do władzy doszła koalicja PSL-SLD. W pierwszym rządzie Donalda Tuska Pawlak otrzymał tekę ministra gospodarki oraz funkcję wicepremiera, które zachował aż do 2012 r. Wówczas przegrał wybory na szefa PSL (którą to funkcję piastował łącznie przez kilkanaście lat) i ogłosił swoją dymisję ze stanowisk w rządzie. Pawlak bezskutecznie próbował się dostać do Senatu już cztery lata temu. W okręgu płockim (nr 38) przegrał z Markiem Martynowskim z Prawa i Sprawiedliwości.