"To kolejna prowokacja". Radny z Gdańska o "radosnym świętowaniu" w rocznicę wybuchu II wojny światowej

/ By Henryk Bielamowicz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76011226

  

Nie milkną echa po wpisie dotyczącym obchodów 1 września w Gdańsku, jaki został zamieszczony na oficjalnym miejskim portalu. Strona miasta Gdańska informowała o "radosnym pochodzie", "koncercie, tańcach i wspólnym świętowaniu". - Traktujemy to jako kolejną prowokację ze środowiska prezydent Aleksandry Dulkiewicz, prowokację skierowaną na to, aby Polaków dzielić, aby wywoływać niedobre emocje - ocenił dzisiaj gdański radny, Kacper Płażyński.

"Na godz. 15.00 zaplanowano “marsz życia”, czyli radosny pochód który rozpocznie się nieopodal Teatru Szekspirowskiego. Stamtąd uczestnicy marszu przejdą pod Bramę Zieloną, gdzie zaplanowano koncert, tańce i wspólne świętowanie"

- czytamy w zapowiedzi programu obchodów 1 września zamieszczonej na oficjalnej stronie miasta Gdańska. Po nagłośnieniu skandalu przez media tekst został zmieniony. 

Wpis wywołał wiele kontrowersji. Dziś rano w radiowej Jedynce minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, określił go jako "szokujący".

Podczas zorganizowanego dzisiaj breifingu prasowego, radny PiS z Gdańska, Kacper Płażyński, zabrał głos w tej sprawie.

- Władze Gdańska chcą "świętować" wybuch II wojny światowej. Nie muszę wyjaśniać, z jaką odpowiedzią z naszej strony musi się to spotkać. My chcemy czcić bohaterów, my chcemy czcić ofiary II wojny światowej, chcemy o niej pamiętać. Nie chcemy, żeby doszło do jakiegokolwiek rozlewu krwi w przyszłości, nie chcemy więcej wojny, ale chcemy więcej prawdy historycznej, więcej szacunku do tych, którzy zginęli. Chcemy, aby władze miasta, tak jak w całej w Polsce, podeszły do tej rocznicy w zadumie, ciszy, modlitwie, skłądając kwiaty tam, gdzie składane są co roku, a bez tego rodzaju happeningów

- stwierdził Płażyński.

Tekst o "radosnym pochodzie" i "wspólnym świętowaniu" radny odczytuje jako prowokację.

- Niestety, ale traktujemy to jako kolejną prowokację ze strony środowiska prezydent Aleksandry Dulkiewicz, prowokację skierowaną na to, aby Polaków dzielić, aby wywoływać niedobre emocje. Trudno nam uwierzyć, że takie informacje pojawiające się na oficjalnym miejskim portalu są informacjami przypadkowymi, że to są lapsusy słowne

- ocenił Kacper Płażyński.

Płażyński dodał, że – w imieniu radnych PiS złożona została dzisiaj interpelacja do prezydent Dulkiewicz.

- Pytamy w niej, kto z władz miasta Gdańska zamierza uczestniczyć 1 września w tych wydarzeniach, czy władze miasta Gdańska finansują te wydarzenia, ten radosny pochód, ten koncert z tańcami, kto z ramienia władz miasta Gdańska organizuje tegoroczne obchody wybuchu II wojny światowej?

 – powiedział Płażyński.

W odpowiedzi na słowa, jakie padły podczas briefingu Płażyńskiego, Aleksandra Dulkiewicz stwierdziła, że "sugestie, jakoby władze miasta chciały naruszyć godność ofiar wojny są absurdalne i nieprawdziwe"

- Są wypaczeniem przesłania, które ma płynąć z wydarzenia o nazwie "Marsz Życia" organizowanego przed Fundację Pojednanie

 - oświadczyła Dulkiewicz.

Jej zdaniem, jedyne przesłanie płynące z "Marszu Życia" powinno "w zgodzie budować przyszłość w imię dobrych relacji dobrosąsiedzkich, w szukaniu tego, co łączy, a nie dzieli, w patrzeniu w przyszłość".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Słowacji: Nigdy nie zgodzę się na zmuszanie do przyjmowania imigrantów

Zdjęcie ilustracyjne / By Irish Defence Forces - https://www.flickr.com/photos/dfmagazine/18898637736/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41045858

  

Premier Słowacji Peter Pellegrini zapowiedział dzisiaj, że na spotkaniach Rady Europejskiej nigdy nie zgodzi się z propozycją, która w jakimkolwiek stopniu zmuszałaby jego kraj do przyjmowania migrantów. Odrzucił również system automatycznej redystrybucji.

Urząd premiera poinformował, że takie same stanowisko mają prezentować wszyscy członkowie gabinetu podczas unijnych spotkań.

Premier uznał też, że oświadczenia dotyczące karania państw niechcących przyjmować migrantów są nie na miejscu w czasie, gdy poszukiwane jest rozwiązanie opierające się na zasadzie konsensusu.

Takie rozwiązanie, napisała agencja TASR, powinno być zrównoważone, systemowe i powinno dotyczyć przyczyn i źródeł migracji, a nie konsekwencji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania w środę w Rzymie z premierem Włoch Giuseppe Contem poparł wprowadzenie automatycznego europejskiego mechanizmu przyjmowania imigrantów, ich redystrybucji oraz skutecznego odsyłania, aby Włochy czy Malta nie ponosiły pełnej odpowiedzialności za osoby przybywające do Europy przez Morze Śródziemne. Na spotkaniu poruszono także kwestię kar finansowych dla tych krajów, które odmawiają udziału we wspólnej polityce migracyjnej.

Także słowackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w sobotę oświadczyło, że Słowacja jest przeciwna jakiemukolwiek systemowi rozdziału migrantów.

„Taki system w przeszłości okazał się niefunkcjonalny, co więcej, zachęcałby migrantów do podjęcia ryzykownej drogi do Europy przez Morze Śródziemne, i tym samym oznaczałby wsparcie siatek przemytniczych, które na tym zarabiają”

– skomentował informacje z Rzymu szef departamentu prasy MSZ Juraj Tomaga.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl