W liście do premiera Sauliusa Skvernelisa przewodniczący konserwatystów ze Związku Ojczyzny – Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS-LKD) Gabrijelius Landsbergis wskazał, że przy wyborze najlepszej kandydatury „należy odrzucić kryteria partyjne” i mianować „osobę, która ma największe doświadczenie, znajomość unijnej polityki wewnętrznej i zagranicznej, dobrą międzynarodową reputację”.

Zdaniem konserwatystów takie kryteria spełnia Grybauskaite, która była prezydentem Litwy przez dwie kadencje, od 2009 roku, i zakończyła urzędowanie w lipcu, a w latach 2004-2009 zajmowała stanowisko komisarza Unii Europejskiej ds. budżetu i programowania finansowego.

Biuro Grybauskaite poinformowało jednak, że „prezydent nie ubiega się o stanowisko komisarza europejskiego”.

Konserwatyści proponują ze swoich szeregów także inne kandydatury: europosła i byłego premiera Andriusa Kubiliusa, dyplomaty Vygaudasa Uszackasa, europosłanki Rasy Juknevicziene, posła Żigimantasa Pavilionisa czy byłej europosłanki Laimy Andrikiene.

Konserwatyści wyrazili też gotowość poparcia odpowiedniej osoby z innych ugrupowań, mającej doświadczenie pracy w strukturach unijnych, na przykład europosłanki z partii socjaldemokratycznej Vilii Blinkevicziute, socjaldemokratki, byłej członkini Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Rasy Budbergyte, czy europosła z partii liberalnej Petrasa Ausztrevicziusa.

Przed tygodniem współrządzący Związek Rolników i Zielonych (VZS) zaproponował, by stanowisko unijnego komisarza objął obecny minister gospodarki Virginijus Sinkeviczius. Opozycja nie zgadza się jednak na tę kandydaturę, gdyż w jej ocenie Sinkeviczius nie ma odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia.

Wcześniej premier Skvernelis poinformował, że Litwa w nowej Komisji Europejskiej będzie ubiegała się o tekę komisarza ds. energii, gospodarki lub ochrony granic zewnętrznych.

Kandydata na komisarza Unii Europejskiej na Litwie zatwierdza rząd po uzgodnieniu z Sejmem i prezydentem.