Są środki na podwyżki dla nauczycieli

/ twitter.com/MEN_GOV_PL

  

- Znaleźliśmy zdecydowaną większość środków, potrzebnych na realizację podwyżek dla nauczycieli - poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Dariusz Piontkowski przypomniał w radiowej Jedynce, że od września nauczyciele otrzymają kolejną już w tym roku, po styczniowej, podwyżkę płac.

"W związku z nowelizacją Karty nauczyciela, która przewiduje te podwyżki, potrzebne są dodatkowe pieniądze. Zdecydowana większość potrzebnych środków znajdzie się dodatkowo w budżecie, w ramach przesunięć wewnątrzbudżetowych, bez potrzeby nowelizowania go"

- powiedział minister edukacji.

Dodał, że ostatecznie z budżetu udało się uzyskać miliard złotych.

"Nie mówię, że jest to kwota, która w całości pokryje koszty podwyżki, ale znaleźliśmy zdecydowaną większość tych środków, potrzebnych na realizację podwyżek"

- podkreślił.

Przypomniał jednocześnie, że "jeszcze niedawno część mediów twierdziła, że większość kosztów podwyżki zostanie przerzucona na samorządy, a tak nie jest".

Dariusz Piontkowski wskazał również, że "zmiana Karty nauczyciela wprowadza minimalną wysokość dodatku za wychowawstwo w wysokości 300 złotych".

"Przy tej okazji nowelizujemy także rozporządzenie, które wskazuje jednoznacznie, że nauczyciele przedszkoli, nauczyciele wychowawcy pracujący w przedszkolach także mają prawo do dodatku za wychowawstwo, ale jego wysokość będą ustalały samorządy".

Jego zdaniem, to jest "wyjście naprzeciw postulatom także samorządów, które mówiły, że nie wiadomo, czy taki dodatek się należy".

Szef MEN zwrócił uwagę, że "nawet związki zawodowe mówią o tym, że trzeba całościowo rozmawiać o systemie wynagradzania nauczycieli - z jednej strony doprowadzić do ich uproszczenia, ale padają także radykalne postulaty, aby np. państwo jednoznacznie przyjęło na siebie ciężar wynagrodzeń osobowych".

"Ja przypomnę, że dzisiaj już także samorząd może spokojnie dopłacać, jeśli uzna, że z jakiegoś powodu warto docenić pracę nauczycieli (...) albo przez większe dodatki motywacyjne, albo przez zwiększenie płacy zasadniczej (samorząd) może zwiększyć wynagrodzenie nauczycieli. Tutaj przeszkód prawnych nie ma"

- dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pożary na greckiej wyspie Zakinthos

wyspa Zakinthos / pixabay.com/12019

  

Na greckiej wyspie Zakinthos doszło w niedzielę do pożarów lasów w dwóch rejonach. Obrona cywilna wydała ostrzeżenie przed rosnącym niebezpieczeństwem rozprzestrzeniania się pożarów w związku z silnym wiatrem - poinformował grecki portal themanews. Ewakuowano dwie wioski.

Na razie nie odnotowano żadnych ofiar. Władze nie spodziewają się, aby pożary ustąpiły do wtorku - podała agencja Reutera.

"W ramach środków ostrożności ewakuowaliśmy około 300 mieszkańców i turystów ze wsi Keri i Agalas"

- powiedział Reuterowi rzecznik lokalnej straży pożarnej.

Wyspa Zakinthos znajduje się ok. 300 kilometrów na zachód od Aten.

Pożary, które wybuchły po południu, zaczęły się szybko rozprzestrzeniać. Silny wiatr, dochodzący do 7 stopni w skali Beauforta, utrudnia akcję pożarniczą. Z ogniem na Zakinthos walczyło ponad 100 strażaków, 28 wozów strażackich, dwa helikoptery i cztery samoloty gaśnicze.

Z kolei ponad 160 strażaków zmagało się w niedzielę z poważnym pożarem, który wybuchł w górach otaczających kurort Lutraki, położony 60 km na zachód od stolicy kraju.

W ciągu minionych 24 godzin wybuchło w Grecji ok. 80 pożarów. W ostatnich miesiącach w kraju doszło do serii pożarów spowodowanych falą upałów, suszą i silnymi wiatrami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl