Bulwersujący atak na księdza. Minister Wójcik o możliwych motywach działania napastników

zdjęcie ilustracyjne / youtube.com/printscreen

  

W niedzielę doszło do ataku na proboszcza i kościelnego Bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Policja zatrzymała już trzech napastników. Wiceminister sprawiedliwości, który był dziś gościem Doroty Kani w Polskim Radiu 24, mówił o możliwych motywach działania sprawców. - Nie możemy wykluczyć, że to dotyczyło kwestii ideologii, którą próbuje się wprowadzić do różnych przestrzeni życia publicznego i to się przekłada na różnego rodzaju działania - mówił polityk.

Do ataku na duchownego oraz kościelnego Bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie doszło w niedzielę, kilka minut przed mszą świętą o godzinie 18.00. Napastnicy wtargnęli do zakrystii i jak podaje Radio Szczecin, zażądali ornatów twierdząc, że chcą odprawić nabożeństwo.

Zostali wyproszeni, ale nie chcieli opuścić pomieszczenia. Jeden z nich uderzył w twarz proboszcza i kościelnego

- mówił rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie sierż. Paweł Pankau.

Prokuratura prowadzi intensywne czynności by dokładnie wyjaśnić tą sytuację. Doszło do szarpaniny, dwie osoby zostały przewiezione do szpitala. To jest własnie ten klimat ostatnich dni. Nie możemy wykluczyć, że to dotyczyło tego, o czym rozmawiamy w ciągu ostatnich miesięcy, czyli kwestii ideologii, którą próbuje się wprowadzić do różnych przestrzeni życia publicznego i to się przekłada na różnego rodzaju działania. Nie możemy wykluczyć tego, jaki jest kontekst w tej sprawie, ale to bada prokuratura

- mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik w Polskim Radiu 24.

Na uwagę Doroty Kani, że skoro dawni funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa pojawili się na marszach LGBT, to muszą pojawić się jakieś prowokacje, Wójcik odparł, że w tamtych czasach społeczność homoseksualna była prześladowana.

Były nawet specjalne akcje np. akcja "Hiacynt". To jest dość ciekawa sprawa i osoby związane z tym środowiskiem pojawiają się dziś na protestach. Trzeba wyraźnie powiedzieć, my nie mamy nic przeciwko homoseksualistom, to jest prywatna sprawa człowieka. Nikomu pod pościel zaglądać nie będziemy, to nie jest rola państwa. Natomiast kwestia dotycząca ideologii, wprowadzania jej do samorządów, seksualizacja dzieci - tu mamy prawo i państwo działa w tym obszarze

- zaznaczył minister.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polskie Radio 24, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Świat ogarnęła obawa przed koronawirusem. WHO przedstawiło stanowisko w tej sprawie

/ quimono

  

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ocenia, że jest jeszcze za wcześnie, by ogłosić międzynarodową sytuację nadzwyczajną w związku z pojawieniem się nowego koronawirusa, ale może się to okazać konieczne - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Ghebreyesus.

"Nie łudźmy się. W Chinach jest sytuacja nadzwyczajna" - oznajmił Ghebreyesus. Jak wyjaśnił, fakt, iż WHO nie ogłasza międzynarodowej sytuacji nadzwyczajnej w związku z pojawieniem się koronawirusa, nie oznacza, że nie traktuje tej sytuacji bardzo poważnie. Zapewnił, że WHO śledzi rozwój sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się choroby "co minutę".

"Wiemy, że w Chinach dochodzi do przenoszenia się wirusa między ludźmi, ale na razie wygląda na to, że zarażenia ograniczają się do rodzin i pracowników służby zdrowia opiekujących się chorymi"

- powiedział Ghebreyesus. Podkreślił jednak, że na razie "nie ma żadnego dowodu" na to, że również poza Chinami dochodzi do przenoszenia się wirusa między ludźmi, "co nie oznacza, że do tego nie dojdzie".

Szef WHO uznał, że kroki podjęte przez władze Chin, aby opanować rozprzestrzenianie się wirusa "są właściwe". "Mamy nadzieję, że będą one zarazem skuteczne i krótkotrwałe" - dodał.

Podkreślił, że rolą jego organizacji jest dostarczanie rekomendacji opartych na ustaleniach naukowych, a "w ostatecznym rozrachunku suwerenny kraj sam podejmuje decyzje, by robić to, co jego zdaniem jest słuszne" w takich sytuacjach.

Wcześniej w czwartek władze chińskich prowincji Hubei i Guangdong ogłosiły pierwszy, najwyższy stopień zagrożenia zdrowia publicznego z powodu nowego koronawirusa, wywołującego groźne zapalenie płuc. W Hubei znajduje się miasto Wuhan, gdzie wybuchła epidemia tego groźnego wirusa. Także władze Pekinu podjęły kilka decyzji, wiążących się z koronawirusem. Postanowiono np. zamknąć dla turystów od soboty do odwołania Zakazane Miasto, dawny pałac cesarski dynastii Ming i Qing, znajdujący się w centrum stolicy Chin.

Zgodnie z zarządzeniem do walki z wirusem zmobilizowane zostały wszystkie departamenty rządów prowincji. W stan gotowości postawiony został cały personel medyczny oraz wszystkie przedsiębiorstwa, mogące wspomóc walkę z epidemią.

Zakazano także organizowania imprez masowych, wstrzymano pracę przedsiębiorstw i instytucji edukacyjnych oraz ograniczono dostęp do obszarów potencjalnie niebezpiecznych.

W Wuhan czasowo wstrzymano komunikację miejską, a także transport pasażerski z i do tego miasta. Mieszkańcom zalecono, aby nie opuszczali miasta, a podróżnym, by go omijali.

Miasto ma otrzymać pomoc rządową na walkę z koronawirusem. Chińskie ministerstwo finansów poinformowało w czwartek, że przeznacza 1 miliard juanów (145 mln dolarów) na sfinansowanie działań, mających na celu powtrzymanie rozprzestrzeniania się epidemii.

W Chinach doszło do 644 przypadków zarażenia nowym koronawirusem, a 18 zarażonych zmarło. Poza Chinami po jednym przypadku nowego koronawirusa wykryto w: Tajlandii, Japonii, Korei Południowej, Singapurze, USA i Arabii Saudyjskiej, a dwa przypadki odkryto w Wietnamie. Podejrzenie zarażenia pojawiło się także w Meksyku.

WHO przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania zarażeniom i ich kontroli.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts