Europoseł w mocnych słowach o poparciu von der Leyen: Nie chciałbym być w towarzystwie komuchów

Polityczna Kawa / telewizjarepublika.pl/screenshot

  

Podczas dzisiejszej audycji w Telewizji Republika mówiono m.in. o wizycie Ursuli von der Leyen i wysunięciu  kandydatury Krzysztofa Szczerskiego na komisarza KE. - Ważne, w jakim towarzystwie się jest. Ja nie chciałbym być w towarzystwie socjalistów, komuchów, zielonych. Uważam, że stworzyliśmy sobie obszar do polskiej gry - mówił dziś w programie Tomasza Sakiewicza "Polityczna Kawa" Ryszard Czarnecki.

Tomasz Sakiewicz wskazał na wagę wizyty von dr Leyen przypominając, że dotychczas mieliśmy do czynienia jedynie z częstymi wizytami Fransa Timmermansa, a szef Komisji Europejskiej podczas całej swojej kadencji nie odwiedził w ogóle naszego kraju.

"To jest bardzo doniosły fakt. Najpierw Francja, potem Polska, na 27 krajów członkowskich Unii, pomijając ojczyznę, czyli Niemcy"

- ocenił Czarnecki.

Zdaniem europosła jest to „sygnał do Europy i do świata, że Polska jest bardzo ważnym krajem, że z Polską można się różnić, ale Polski nie można ominąć”.

"Trzeba z nią się ułożyć, trzeba z nią się dogadać. To taki pewien pragmatyzm niemieckiej przewodniczącej Komisji Europejskiej dał o sobie znać. Mam wrażenie, że ona też doskonale policzyła głosy oddana za nią. 26 europosłów PiS-u na nią głosowało. (…) Gdyby nie te głosy przewodniczącą Komisji Europejskiej by nie była"

- mówił.

Polityk przypomniał wypowiedź niemieckiego komentatora, cytowaną w brytyjskiej prasie, który wskazał, że „najgorszym scenariuszem byłoby, gdyby pani von der Lyen wybrano głosami prawicy”.

"Tak się stało, bo zwracam uwagę, wszyscy Zieloni przeciwko niej, wszyscy komuniści przeciwko niej. Aż siedem delegacji narodowych, gdy chodzi o socjalistów, było przeciwko niej, w tym jej rodzime SPD, koalicjant. (…) Większość posłów niemieckich głosowała przeciwko von der Lyen"

 - zaznaczył polityk PiS i podkreślił, że przewodnicząca von der Lyen „wisi na polskich głosach”, a to będzie bardzo istotne. gdy "będzie przychodziła do Parlamentu Europejskiego z konkretnymi sprawami".

"Ważne, w jakim towarzystwie się jest. Ja nie chciałbym być w towarzystwie socjalistów, komuchów, zielonych w tym proteście przeciwko pani von der Lyen. Uważam, że stworzyliśmy sobie obszar do polskiej gry"

- podkreślił Ryszard Czarnecki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejna rezolucja ws. brexitu

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/daniel_diaz_bardillo

  

Parlament Europejski przegłosował kolejną rezolucję w sprawie brexitu, sygnalizując, że UE zgodzi się na jego odroczenie, jeśli władze Wielkiej Brytanii o to wystąpią i będzie ku temu odpowiedni powód.

"Parlament Europejski jest otwarty na ewentualne przedłużenie okresu negocjacyjnego przewidzianego w art. 50, jeżeli zażąda tego Zjednoczone Królestwo, pod warunkiem, że jest to uzasadnione i ma konkretny cel, taki jak uniknięcie brexitu bez porozumienia, przeprowadzenie wyborów powszechnych lub referendum, uchylenie art. 50 lub zatwierdzenie umowy o wystąpieniu"

- czytamy w komunikacie PE.

W przyjętym podczas sesji plenarnej przy 544 głosach za, 126 przeciw i 38 wstrzymujących się dokumencie eurodeputowani podkreślili, że popierają "uporządkowany brexit", czyli skoordynowany i zaplanowany proces występowania Wielkiej Brytanii z UE, realizowany zgodnie z wynegocjowaną przez obie strony umową.

"Dzisiaj wysyłamy silny sygnał, że nasze stanowisko jest niezmienne. Podobnie jak poprzedni Parlament Europejski, ten również nadal będzie bronił praw obywateli, nalegał na irlandzki mechanizm ochronny i uczciwe porozumienie finansowe między UE a Wielką Brytanią"

- oświadczyła po głosowaniach europosłanka Danuta Huebner (PO, EPL), która jako jedyna polska eurodeputowana jest członkinią grupy sterującej ds. brexitu.

Rezolucja potwierdziła poparcie nowego europarlamentu dla obecnej strategii UE przed kluczowym październikowym szczytem unijnych przywódców. Europosłowie zaznaczyli, że obowiązująca umowa o wystąpieniu ze Wspólnoty uwzględnia zarówno nieprzekraczalne granice negocjacyjne Zjednoczonego Królestwa, jak i UE.

W rezolucji zwrócono uwagę, że umowa chroni prawa obywateli europejskich i brytyjskich, przewiduje mechanizm rozliczeń finansowych wynikających z zobowiązań Zjednoczonego Królestwa wobec UE i reguluje kwestię wniosku Wielkiej Brytanii o okres przejściowy. Bez porozumienia żadna z tych kwestii nie będzie zagwarantowana. Eurodeputowani wyrazili obawy związane z wdrażaniem przez Wielką Brytanię systemu przyznawania statusu osoby osiedlonej obywatelom UE mieszkającym w tym kraju.

Porozumienie rozwodowe, o czym przypomnieli eurodeputowani, wprowadza niezbędny mechanizm ochronny, tzw. backstop, który ma na celu zagwarantowanie status quo w Irlandii poprzez utrzymanie w mocy pokojowego porozumienia wielkopiątkowego.

Europosłowie potwierdzili, że byliby gotowi powrócić do pierwotnej propozycji UE dotyczącej mechanizmu ochronnego obejmującego tylko Irlandię Północną (jednak na nią nie zgodziła się wcześniej Wielka Brytania). UE jest otwarta na dyskusję w sprawie "rozwiązań alternatywnych", jeżeli tylko będą one wiarygodne z prawnego i operacyjnego punktu widzenia oraz zgodne z mandatem negocjacyjnym UE.

Europosłowie podkreślają jednak, że nie wyrażą zgody na porozumienie pozbawione mechanizmu ochronnego zapobiegającego powrotowi twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

PE oświadczył, że biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia w Zjednoczonym Królestwie, Brytyjczycy musieliby przyjąć pełną odpowiedzialność za "brexit bez porozumienia" oraz wynikające z niego konsekwencje.

"Scenariusz zakładający brak porozumienia nie usunąłby zobowiązań Zjednoczonego Królestwa dotyczących rozliczeń finansowych, ochrony praw obywateli oraz przestrzegania porozumienia wielkopiątkowego, co jest niezbędnym warunkiem zatwierdzenia przez Parlament wszelkich przyszłych stosunków między UE a Zjednoczonym Królestwem"

- ostrzega PE.

Wprawdzie PE nie bierze udziału bezpośrednio w negocjacjach, ale porozumienie o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE i przyszłe umowy o stowarzyszeniu lub umowy międzynarodowe z Wielką Brytanią będą musiały zostać zatwierdzone przez eurodeputowanych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl