Wapń - minerał poprawiający sprawność mózgu

/ ReinhardThrainer

  

Mimo, że minerałów jest niewiele, stanowią one zaledwie około 4% masy naszego ciała,to biorą one udział właściwie we wszystkich reakcjach zachodzących w naszym ciele. Codziennie wydalamy minerały wraz z resztkami. Powinniśmy więc na bieżąco je uzupełniać wraz z jedzeniem i piciem.

Zdrowa dieta a nie łykanie  suplementów jest kluczowym czynnikiem w utrzymaniu odpowiedniego poziomu minerałów. Badania wykazały, że kluczowe znaczenie na zachorowalność na choroby neurologiczne, takie jak demencja i choroba Alzheimera, ma między innymi właściwy poziom spożycia wapnia. Mikołaj Choroszyński w swojej książce pt. „Dieta mind. Sposób na długie życie” pisze o wpływie  minerałów na funkcjonowanie mózgu.

Wapń
Jony wapnia uczestniczą w przewodzeniu sygnałów w układzie nerwowym. Szczególnie sygnalizacja pomiędzy neuronami ma kluczowe znaczenie dla procesów uczenia się i zapamiętywania. Wapń w komórkach jest jak elektrownia produkująca albo przenosząca energię na przykład do pracujących mięśni. Wapń jest jednym z podstawowych składników mineralnych, którego codziennie potrzebujemy w sporej ilości. Zapotrzebowanie wzrasta szczególnie u kobiet w okresie postmenopauzalnym, aby przeciwdziałać odwapnieniu kości, a w efekcie osteoporozie.

Wapń znajdziemy w wielu produktach zalecanych w diecie MIND, takich jak: mleko i produkty mleczne (sery, twarogi, kefir, maślanka, jogurt), wody mineralne, ryby (szczególnie te jedzone razem z ośćmi, jak szprotki), rośliny strączkowe (szczególnie soja w postaci tofu, fasola), orzechy i nasiona (zwłaszcza pestki słonecznika),  zielone warzywa (szpinak, kapusta i brokuły),  produkty zbożowe (płatki owsiane i otręby pszenne).

Za dużo czy za mało? 
Zarówno niedobór, jak i nadmiar wapnia może się przyczynić do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych. Każdy ma swój fizjologiczny, bezpieczny poziom wapnia, po przekroczeniu którego zauważalne są spadki funkcji poznawczych. Jony wapnia stymulują powstawanie energii w komórkach niezbędnych do prawidłowej pracy mózgu. Niedobór i nadmiar prowadzi do upośledzenia tych funkcji. W przypadku choroby Alzheimera zauważalny jest znaczny ubytek wapnia z komórek. Mechanizm przedostawania się wapnia z krwi do mózgu nie jest jeszcze dobrze poznany. Według jednej z hipotez niedobór powoduje nasilony stres oksydacyjny, który poważnie uszkadza komórki nerwowe. Badania pokazują, że już niewielkie podwyższenie stężenia wapnia w obrębie układu nerwowego i komórek mózgowych powoduje śmierć tych komórek. Nierównowaga wapnia w naszej wewnętrznej fabryce prowadzi do rozwoju choroby Alzheimera.

Wapń uczestniczy również w procesach związanych ze snem. Wraz z wiekiem pogarsza się jakość snu. To z kolei przekłada się na nasilający się stres oksydacyjny. Za spokojny sen odpowiadają między innymi specjalne kanały wapniowe, które uczestniczą w prawidłowej komunikacji nerwowej.
Przy odpowiedniej ilości wapnia mózg jest w pełni skomunikowany. Sygnały bez problemu błyskawicznie przechodzą z jednego jego końca na drugi. Tak się dzieje, gdy nie śpimy. Natomiast w trakcie snu aktywność kanałów wapniowych spada. Sygnały płyną bardziej leniwie, utrzymując spokojny rytm i delikatne czuwanie organizmu. Wszystko po to, aby po pobudce wstać w pełni gotowym do działania. 
Zakłócenie jednego ze szlaków wapniowych w trakcie snu powodowało znacznie płytszy sen oraz większą aktywność neuronów przez całą dobę. Niemożliwość wejścia w głęboką fazę snu oznacza stopniowe pogarszanie się właściwości psychicznych, co z czasem prowadzi do rozwoju poważnych chorób psychicznych. By mózg funkcjonował bez zarzutu, trzeba zadbać o odpowiednią podaż wapnia w diecie.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Sugerowali, że mężczyzna dziękujący prezydentowi to... radny PiS. Kolejny fake news „totalnych”!

zdjęcie ilustracyjne, / twitter.com/@radekfogiel

  

Podczas spotkania prezydenta RP Andrzeja Dudy z mieszkańcami Łowicza doszło do wyjątkowej sytuacji. Do prezydenta podszedł mężczyzna i z wyraźnym wzruszeniem podziękował za program Rodzina 500 Plus, wprowadzony przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Nagranie błyskawicznie obiegło media społecznościowe, a zwolennicy opozycji stwierdzili, że mężczyzną z nagrania jest... radny PiS. Szybko wyszło na jaw, że to klasyczny fake news "totalnych".

Panie prezydencie, chciałem panu podziękować za program 500 Plus. Jestem ojcem piątki dzieci. Gdyby nie pański rząd, moja córka by nie studiowała, jest na trzecim roku studiów medycyny we Wrocławiu. Dziękuję za pomoc. Żaden rząd się nie obchodził moimi dziećmi 

- mówił wzruszony mężczyzna podczas spotkania z Andrzejem Dudą w Łowiczu.

Zwolennicy opozycji próbowali doszukać się w tym oszustwa i stwierdzili, że mężczyzna jest podstawiony i rzekomo miał to być łódzki radny PiS Andrzej Górczyński. Pisali o tym nawet niektórzy dziennikarze.

[polecam:https://niezalezna.pl/311881-ten-moment-chwyta-za-serce-ojciec-piatki-dzieci-do-prezydenta-dudy-dziekuje-za-program-500-plus]

Szybko się jednak okazało, że jest to nieprawda. Oświadczył to sam radny na Facebooku.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts