Wapń - minerał poprawiający sprawność mózgu

/ ReinhardThrainer

  

Mimo, że minerałów jest niewiele, stanowią one zaledwie około 4% masy naszego ciała,to biorą one udział właściwie we wszystkich reakcjach zachodzących w naszym ciele. Codziennie wydalamy minerały wraz z resztkami. Powinniśmy więc na bieżąco je uzupełniać wraz z jedzeniem i piciem.

Zdrowa dieta a nie łykanie  suplementów jest kluczowym czynnikiem w utrzymaniu odpowiedniego poziomu minerałów. Badania wykazały, że kluczowe znaczenie na zachorowalność na choroby neurologiczne, takie jak demencja i choroba Alzheimera, ma między innymi właściwy poziom spożycia wapnia. Mikołaj Choroszyński w swojej książce pt. „Dieta mind. Sposób na długie życie” pisze o wpływie  minerałów na funkcjonowanie mózgu.

Wapń
Jony wapnia uczestniczą w przewodzeniu sygnałów w układzie nerwowym. Szczególnie sygnalizacja pomiędzy neuronami ma kluczowe znaczenie dla procesów uczenia się i zapamiętywania. Wapń w komórkach jest jak elektrownia produkująca albo przenosząca energię na przykład do pracujących mięśni. Wapń jest jednym z podstawowych składników mineralnych, którego codziennie potrzebujemy w sporej ilości. Zapotrzebowanie wzrasta szczególnie u kobiet w okresie postmenopauzalnym, aby przeciwdziałać odwapnieniu kości, a w efekcie osteoporozie.

Wapń znajdziemy w wielu produktach zalecanych w diecie MIND, takich jak: mleko i produkty mleczne (sery, twarogi, kefir, maślanka, jogurt), wody mineralne, ryby (szczególnie te jedzone razem z ośćmi, jak szprotki), rośliny strączkowe (szczególnie soja w postaci tofu, fasola), orzechy i nasiona (zwłaszcza pestki słonecznika),  zielone warzywa (szpinak, kapusta i brokuły),  produkty zbożowe (płatki owsiane i otręby pszenne).

Za dużo czy za mało? 
Zarówno niedobór, jak i nadmiar wapnia może się przyczynić do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych. Każdy ma swój fizjologiczny, bezpieczny poziom wapnia, po przekroczeniu którego zauważalne są spadki funkcji poznawczych. Jony wapnia stymulują powstawanie energii w komórkach niezbędnych do prawidłowej pracy mózgu. Niedobór i nadmiar prowadzi do upośledzenia tych funkcji. W przypadku choroby Alzheimera zauważalny jest znaczny ubytek wapnia z komórek. Mechanizm przedostawania się wapnia z krwi do mózgu nie jest jeszcze dobrze poznany. Według jednej z hipotez niedobór powoduje nasilony stres oksydacyjny, który poważnie uszkadza komórki nerwowe. Badania pokazują, że już niewielkie podwyższenie stężenia wapnia w obrębie układu nerwowego i komórek mózgowych powoduje śmierć tych komórek. Nierównowaga wapnia w naszej wewnętrznej fabryce prowadzi do rozwoju choroby Alzheimera.

Wapń uczestniczy również w procesach związanych ze snem. Wraz z wiekiem pogarsza się jakość snu. To z kolei przekłada się na nasilający się stres oksydacyjny. Za spokojny sen odpowiadają między innymi specjalne kanały wapniowe, które uczestniczą w prawidłowej komunikacji nerwowej.
Przy odpowiedniej ilości wapnia mózg jest w pełni skomunikowany. Sygnały bez problemu błyskawicznie przechodzą z jednego jego końca na drugi. Tak się dzieje, gdy nie śpimy. Natomiast w trakcie snu aktywność kanałów wapniowych spada. Sygnały płyną bardziej leniwie, utrzymując spokojny rytm i delikatne czuwanie organizmu. Wszystko po to, aby po pobudce wstać w pełni gotowym do działania. 
Zakłócenie jednego ze szlaków wapniowych w trakcie snu powodowało znacznie płytszy sen oraz większą aktywność neuronów przez całą dobę. Niemożliwość wejścia w głęboką fazę snu oznacza stopniowe pogarszanie się właściwości psychicznych, co z czasem prowadzi do rozwoju poważnych chorób psychicznych. By mózg funkcjonował bez zarzutu, trzeba zadbać o odpowiednią podaż wapnia w diecie.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Powstanie nowy Panteon Narodowy

Zdjęcie ilustracyjne / By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78192008

  

IPN w najbliższych tygodniach ogłosi konkurs na budowę nowego Panteonu Narodowego w kwaterze Łączka na warszawskich Powązkach Wojskowych, gdzie chowane są ofiary komunistycznego terroru - podaje środowy "Nasz Dziennik".

Dziennik podaje, że prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, zapowiedział, iż konkurs zostanie ogłoszony jeszcze jesienią.

"Uroczystość pogrzebowa 22 bohaterów, która odbędzie się w najbliższą niedzielę, zbiegnie się mniej więcej w czasie z ogłoszeniem konkursu na budowę panteonu"

- zapowiedział.

Jak dodał, ma nadzieję, że nowy panteon, w przeciwieństwie do już istniejącego, krytykowanego przez niektórych, jako zbyt skromny, "dla wszystkich będzie godnym miejscem upamiętnienia polskich bohaterów".

W wyniku prac IPN na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach w latach 2012-17 ujawniono szczątki ok. 300 osób. Biuro podaje, że do tej pory udało się zidentyfikować 71 nich. Zidentyfikowane ciała ofiar chowane są we wzniesiony na Łączce Panteonie Narodowym.

Poprzednia uroczystość pogrzebowa, podczas której pożegnano 35 zidentyfikowanych ofiar odbyła się 27 września 2015 r. W niedzielę 22 września w panteonie na Łączce spoczną kolejne 22 osoby.

W latach 1944-56 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło - jak szacuje IPN - ok. 50 tys. osób (inne szacunki historyków mówią, że nie więcej niż ok. 20 tys.), które zginęły na mocy wyroków sądowych, zostały zamordowane lub zmarły w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, a także zginęły w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych.

Ciała ofiar grzebano m.in. w utajnionych i w większości nieznanych do dziś miejscach - na i w pobliżu cmentarzy, w pobliżu siedzib aparatu bezpieczeństwa, w lasach i na poligonach wojskowych.

Wśród bohaterów polskiej historii, których na terenie więzienia mokotowskiego zamordowała komunistyczna bezpieka, byli rotmistrz Witold Pilecki, gen. August Emil Fieldorf "Nil", mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", mjr Hieronim Dekutowski "Zapora".

Po pokazowym procesie 1 marca 1951 r. zostało tam rozstrzelanych również siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" na czele z płk. Łukaszem Cieplińskim ps. Pług. Specjalistom Instytutu udało się odnaleźć szczątki m.in. Szendzielarza i Dekutowskiego; szczątki pozostałych wciąż są poszukiwane.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl