"Jednym z moich priorytetów jako ministra obrony narodowej jest to, aby Wojsko Polskie było liczniejsze"

– podkreślił w Poznaniu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Przypomniał, że jednym z elementów realizacji tego priorytetu jest kampania "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej", zainaugurowana w październiku ub. roku.

"Dziś mogę powiedzieć, że ta kampania świetnie się rozwija – ponad 17 tys. wniosków złożyli kandydaci do służby wojskowej wielu rodzajów. A więc to jest właśnie ten rezultat, który chciałem osiągnąć. Żeby Wojsko Polskie było liczniejsze, trzeba przyjąć czasami niestandardowe i kreatywne sposoby działania – ta kampania jest właśnie takim sposobem działania"

– mówił.

Minister podkreślił, że w trakcie wcześniejszej rozmowy z szefami wojewódzkich sztabów wojskowych mówił "o tym, że ich rola, ich zadanie, polega na zadaniu zbliżonym do biur headhunterskich, a więc do zachęcania do tego, żeby młodzi ludzie do Wojska Polskiego przystępowali, żeby wiązali swoją przyszłość z Wojskiem Polskim – i tak się właśnie dzieje".

W trakcie sobotniej wizyty w Poznaniu szef MON zaznaczył, że zależy mu na tym, żeby przystępowanie do Wojska Polskiego było bardziej płynne.

"Zależy mi na eliminacji wszelakich biurokratycznych barier z tym związanych. W związku z tym wczoraj podpisałem zmianę rozporządzenia, ułatwień, które są wynikiem rozmów z żołnierzami, i polegają na tym, że już na wstępnym etapie służby przygotowawczej będą typowani ci wszyscy, którzy chcieliby służyć w wojskach specjalnych. To jest wymagająca służba, ona wymaga predyspozycji fizycznych oraz predyspozycji psychicznych, a więc ułatwienie związane właśnie z typowaniem do tego rodzaju służby to pierwsza zmiana"

– dodał.

Minister wskazał, że druga istotna zmiana, która również jest rezultatem rozmów, polega na wydłużeniu terminu dla maturzystów, którzy chcieliby złożyć swoje wnioski o przystąpienie do uczelni wojskowych.

"Zależy mi na tym, żeby przystępowanie do Wojska Polskiego było jak najbardziej płynne. Jesteśmy na kolejnym etapie naszej drogi, której celem jest spowodowanie, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze. Bardzie dziękuję wszystkim tym, którzy chcą związać swoją przyszłość z Wojskiem Polskim. Zachęcam wszystkich do przystąpienia do Wojska Polskiego – to naprawdę wielka sprawa nosić mundur żołnierza Wojska Polskiego. To jest wyróżnienie, to jest również wielki zaszczyt, ale także olbrzymia szansa dla wszystkich młodych ludzi"

– mówił w Poznaniu Błaszczak.