Trwa kampania "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej". Jest już ponad 17 tys. chętnych!

/ twitter.com/MON_GOV_PL

  

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że będzie dążył do eliminacji wszelkich barier biurokratycznych związanych z przystępowaniem do służby wojskowej. - Zależy mi na tym, żeby przystępowanie do Wojska Polskiego było jak najbardziej płynne – podkreśla. Zachęca wiec wszystkich do przystąpienia do Wojska Polskiego – "to naprawdę wielka sprawa nosić mundur żołnierza Wojska Polskiego".

"Jednym z moich priorytetów jako ministra obrony narodowej jest to, aby Wojsko Polskie było liczniejsze"

– podkreślił w Poznaniu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Przypomniał, że jednym z elementów realizacji tego priorytetu jest kampania "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej", zainaugurowana w październiku ub. roku.

"Dziś mogę powiedzieć, że ta kampania świetnie się rozwija – ponad 17 tys. wniosków złożyli kandydaci do służby wojskowej wielu rodzajów. A więc to jest właśnie ten rezultat, który chciałem osiągnąć. Żeby Wojsko Polskie było liczniejsze, trzeba przyjąć czasami niestandardowe i kreatywne sposoby działania – ta kampania jest właśnie takim sposobem działania"

– mówił.

Minister podkreślił, że w trakcie wcześniejszej rozmowy z szefami wojewódzkich sztabów wojskowych mówił "o tym, że ich rola, ich zadanie, polega na zadaniu zbliżonym do biur headhunterskich, a więc do zachęcania do tego, żeby młodzi ludzie do Wojska Polskiego przystępowali, żeby wiązali swoją przyszłość z Wojskiem Polskim – i tak się właśnie dzieje".

W trakcie sobotniej wizyty w Poznaniu szef MON zaznaczył, że zależy mu na tym, żeby przystępowanie do Wojska Polskiego było bardziej płynne.

"Zależy mi na eliminacji wszelakich biurokratycznych barier z tym związanych. W związku z tym wczoraj podpisałem zmianę rozporządzenia, ułatwień, które są wynikiem rozmów z żołnierzami, i polegają na tym, że już na wstępnym etapie służby przygotowawczej będą typowani ci wszyscy, którzy chcieliby służyć w wojskach specjalnych. To jest wymagająca służba, ona wymaga predyspozycji fizycznych oraz predyspozycji psychicznych, a więc ułatwienie związane właśnie z typowaniem do tego rodzaju służby to pierwsza zmiana"

– dodał.

Minister wskazał, że druga istotna zmiana, która również jest rezultatem rozmów, polega na wydłużeniu terminu dla maturzystów, którzy chcieliby złożyć swoje wnioski o przystąpienie do uczelni wojskowych.

"Zależy mi na tym, żeby przystępowanie do Wojska Polskiego było jak najbardziej płynne. Jesteśmy na kolejnym etapie naszej drogi, której celem jest spowodowanie, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze. Bardzie dziękuję wszystkim tym, którzy chcą związać swoją przyszłość z Wojskiem Polskim. Zachęcam wszystkich do przystąpienia do Wojska Polskiego – to naprawdę wielka sprawa nosić mundur żołnierza Wojska Polskiego. To jest wyróżnienie, to jest również wielki zaszczyt, ale także olbrzymia szansa dla wszystkich młodych ludzi"

– mówił w Poznaniu Błaszczak.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Estonia: Ambasador Rosji wezwany do MSZ. Chodzi o jego wypowiedź o "wyzwoleniu" Tallina

/ flickr.com/Heikki Siltala/CC BY 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

  

Rosyjski ambasador Aleksandr Pietrow został w piątek wezwany do estońskiego MSZ w związku z wypowiedziami o wyzwoleniu Tallina przez Armię Czerwoną 22 czerwca 1944 roku, przy okazji 75. rocznicy tego wydarzenia.

Jak poinformowało estońskie radio publiczne ERR, Pietrow spotkał się z szefem departamentu politycznego w MSZ Lembitem Uibo; na spotkaniu omówione zostały - jak podano - kwestie historyczne dotyczące wydarzeń z 22 września 1944 r.

Wezwanie rosyjskiego ambasadora do MSZ zapowiedział w czwartek szef tego resortu Urmas Reinsalu. Miało to związek z wypowiedzią Pietrowa dla agencji TASS opublikowaną na początku tygodnia, która odnosiła się do 75. rocznicy wyzwolenia republiki bałtyckiej spod okupacji niemieckiej.

Według Reinsalu, ambasador w swojej wypowiedzi podkreślił, że mieszkańcy Estonii "szanują bohaterskie czyny żołnierzy ZSRR, które doprowadziły do wyzwolenia Estonii". Przypomniał też, że w szeregach Armii Czerwonej walczyli przedstawiciele wielu narodowości, w tym również "bohaterscy" estońscy żołnierze. Zdaniem ministra sposób przedstawienia tych wydarzeń mija się z prawdą i jest niezgodny z konstytucyjnymi podstawami estońskiej republiki.

Minister podkreślił, że na skutek tych wydarzeń Estonia została zajęta, a stanowisko władz kraju do obu okupacji jest w takich historycznych okolicznościach "wyraźnie negatywne".

Szef MSZ przypomniał, że kiedy jednostki Armii Czerwonej zajęły Tallin w 1944 r., oddziałów niemieckich nie było już w mieście, a powracający z Finlandii estońscy ochotnicy stawiali opór. Ostatecznie na baszcie "Długi Herman" na tallińskiej starówce trójkolorową niebiesko-czarno-białą flagę narodową zastąpiono flagą czerwoną.

Rosyjski ambasador podkreślił w wywiadzie, że w związku z wyzwoleniem spod okupacji niemieckiej w wielu estońskich miastach odbywają się uroczystości upamiętniające te wydarzenia organizowane wspólnie z weteranami czy stowarzyszeniami.

Przypomniał też, że dla uczczenia 75. rocznicy wyzwolenia Tallina 22 września odbędzie się pokaz fajerwerków, któremu towarzyszyć będą artyleryjskie salwy honorowe. Jest to część organizowanego w 2019 r. i 2020 r. przez rosyjskie ministerstwo obrony programu "Pamięć Zwycięstwa", tj. obchodów jubileuszu wyzwolenia radzieckich miast oraz wschodnio-europejskich stolic od nazistowskich najeźdźców.

W lipcu estońskie MSZ w związku ogłoszeniem przez Moskwę takiego sposobu upamiętnienia wojennych wydarzeń wystosowało protest, w którym inicjatywę Rosji uznało za niedopuszczalną. "Ponowne zajęcie Tallina nie przyniosło Estonii wolności, zamiast tego przyniosło sowiecką okupację, która trwała pół wieku" - oświadczył wtedy Reinsalu.

Estońska Socjalistyczna Republika Radziecka powstała w 1940 r. po aneksji przez ZSRR (w latach 1941-44 pod okupacją niemiecką) i funkcjonowała do 20 sierpnia 1991 r., kiedy to ogłoszono niepodległość kraju.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl