Prezydent Donald Trump wygrał batalię z Kongresem, który wcześniej zagłosował przeciwko użyciu funduszy federalnych na konstrukcje graniczne w Kaliforni i Teksasie.

"Wow! To wielkie zwycięstwo na murze" - napisał Donald Trump na Twitterze w pierwszej reakcji na decyzję Sądu Najwyższego USA, który stosunkiem głosów 5 do 4 uchylił w całości wcześniejsze orzeczenie sędziego federalnego z Kalifornii.

- Kryzys na granicy z Meksykiem rośnie. Przejścia graniczne w Teksasie i Kalifornii nie są w stanie przyjmować więcej uchodźców. Imigranci przybywają w rekordowych liczbach, szacowanych na 40 tysięcy dziennie. Jest to kryzys humanitarny

– przekazała nam Małgorzata Schulz z Los Angeels.

Budowa muru na granicy z Meksykiem, który ma zatrzymać nielegalnych imigrantów, jest sztandarową obietnicą Donalda Trumpa z kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku.

Od początku prezydentury Trump zabiega o pieniądze na budowę muru, ale Kongres jest niechętny temu projektowi. Spór o mur doprowadził nawet na początku roku do bezprecedensowo długiego, bo trwającego aż 35 dni, zawieszenia funkcjonowania około 1/4 agend rządu federalnego.