Podwodne szkolenie saperów

/ http://17wbz.wp.mil.pl/pl/1_2987.html

  

W ostatnich dniach przeprowadzono zintegrowane szkolenie doskonalące nurków 5. Kresowego batalionu saperów z Krosna Odrzańskiego. Wzięli w nim udział także nurkowie 1 pułku saperów z Brzegu, 5 pułku inżynieryjnego, 2 Stargardzkiego batalionu saperów, 4 batalionu inżynieryjnego z Głogowa oraz 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

Jak informuje oficjalny portal 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, tegoroczne szkolenie było ukierunkowane na zagadnienia związane z pokonywaniem szerokiej przeszkody wodnej z uwzględnieniem elementów ewakuacją załóg zatopionych pojazdów wojskowych, które pokonując przeszkodę z różnych przyczyn zatonęły. Nurkowie mieli za zadanie dostania się do załogi, wyciągnięcia jej i dostarczenie poszkodowanych na powierzchnię wody.

W przypadku zablokowania się włazów otwierano je przy użyciu specjalistycznego sprzętu ratowniczego typu HOLMATRO, dodatkowo realizowano procedurę zastropowania pojazdu i wydobycie go na brzeg — czytamy.

Saperzy utrwalali nabyte umiejętności i doskonalili rzemiosło z nawigacji oraz techniki rozpoznania akwenu przewidzianego do urządzenia przepraw desantowych. Wykorzystując dostępne ośrodki szkolenia specjalistycznego tj. Jezioro Rakowe oraz Jezioro Buszno wykonali nawigację do konkretnych punktów na przeciwległym brzegu akwenu oddalonych o ponad 1000m — podaje 17. WBZ. 

Dodatkowo realizowano nurkowania według posiadanych kwalifikacji do głębokości 20m. oraz powyżej 30m. Najistotniejszym jednak celem szkolenia było zgrywanie nurków z różnych jednostek inżynieryjnych, którzy często wspólnie uczestniczą w zabezpieczeniu szkolenia nawodnego wszystkich rodzajów wojsk.

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 17. WBZ.

Wczytuję komentarze...

MOCNE! „Korzenie sitw akademickich sięgają stalinizmu. Do dziś wrogów eliminują bezwzględnie”

kadr z programu "Wywiad z chuliganem" Piotra Lisiewicza / fot. Telewizja Republika

  

Tak mocno o akademickich sitwach nie mówił jeszcze nikt! – Na uniwersytetach nie było mowy o rozliczeniu z komunizmem. Odwrotnie, u progu transformacji uniwersytety oczyszczono z nonkonformistów. Nowe kadry rekrutowane są od bardzo wielu lat na bazie „ustawianych” konkursów. I ta rekrutacja dokonuje się nie z powodów merytorycznych, a genetycznych i towarzyskich – mówi dr Józef Wieczorek, autor bloga akademickiego nonkonformisty. ZOBACZ ROZMOWĘ, KTÓRA OTWIERA OCZY! (FILM).

Ta rozmowa powinna wstrząsnąć wszystkimi, którzy decydują o stanie polskiej nauki. Dr Józef Wieczorek, geolog wyrzucony w 1986 r. Uniwersytetu Jagiellońskiego z powodu „negatywnego oddziaływania na młodzież akademicką”, wie o patologiach na polskich uczelniach więcej niż ktokolwiek inny w Polsce. Jest on autorem bloga akademickiego nonkonformisty, a także blogów poświęconych mobbingowi na uczelniach oraz lustracji – „Lustro nauki”.

Sprawa zawieszenia prof. Aleksandra Nalaskowskiego przez władze Uniwersytetu Toruńskiego za felieton o LGBT, to wierzchołek góry lodowej. Wcześniej rektor Uniwersytetu Poznańskiego Andrzej Lesicki oficjalnie potępił abp Marka Jędraszewskiego, b. wykładowcę tej uczelni. Co najbardziej szokujące, poparcie dla stanowiska Lesickiego ogłosiła Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Jej prezydium decyzję podjęło JEDNOGŁOŚNIE.

Kto naprawdę rządzi na polskich uniwersytetach?

Dlaczego mówi się o czystce na uczelniach w stanie wojennym, a milczy się o ważniejszej czystce z roku 1986, która stworzyła podwaliny pod obecny akademicki establishment?

Jak dyktatura tego establishmentu szkodzi krytyce naukowej, przez co polskie uczelnie zajmują katastrofalne miejsca w światowych rankingach?

Dlaczego uniwersytety budują setki olbrzymich budynków, a w żaden sposób nie przekłada się na poziom polskiej nauki?

Jak ustawia się konkursy na uczelniane stanowiska?

Jak niszczeni są ci, którzy ujawniają plagiaty ważnych osób?

Jak mobbingowani są doktoranci?

Jak to możliwe, że w 2019 r. historycy boją się pisać nawet o czasach stalinowskich, jeśli dotyczy to osób zatrudnionych na ich uniwersytecie?

Cała rozmowa w programie Piotra Lisiewicza „Wywiad z chuliganem” poniżej:
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Radio Poznań

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl