To kolejna zmiana w podatku PIT - rząd wprowadził już zerową stawkę podatkową dla osób do 26. roku życia. Projekt został już przyjęty, a ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. "Zerowy PIT" dla młodych obowiązywać będzie już od sierpnia.

[poleca:https://niezalezna.pl/281301-zerowy-pit-dla-mlodych-juz-od-sierpnia-prezydent-andrzej-duda-zlozyl-podpis-pod-ustawa]

Co wiemy o projekcie, który właśnie wpłynął do Sejmu? Przyjęty przez rząd we wtorek 16 lipca projekt ustawy zakłada nie tylko obniżkę PIT z 18 do 17 procent, ale także obniżenie kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu dla pracowników.

Z zawartych w Ocenie Skutków Regulacji wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że zmiany będą kosztować sektor finansów publicznych 9 mld 687 mln zł rocznie. Z tego koszt dla budżetu to 4 mld 825 mln zł, dla jednostek samorządu terytorialnego - 4 mld 812 mln zł, a dla pozostałych jednostek (NFZ) - 50 mln zł

"Zdążymy, pokazaliśmy, że dotrzymujemy słowa, jesteśmy wiarygodni. Od 1 października wszyscy Polacy pracujący i płacący podatek PIT będą go płacili w mniejszym wymiarze, o 6 procent mniej, bo to jest 1 punkt procentowy, co oznacza 6 procent niższy podatek"

- mówił niedawno wicepremier Jacek Sasin.

Według eksperta ds. prawa podatkowego Business Centre Club Jacka Matarewicza zmiany w zdecydowanej większości przysłużą się najmniej zarabiającym, tj. osobom, których dochody nie przekraczają w skali roku 85 tys. 528 zł. Dodał, że "pewne korzyści osiągną także osoby piastujące funkcje korporacyjne". Chodzi przede wszystkim o członków zarządów czy wykonujących tzw. kontrakty menedżerskie.

Rozwiązania, które obejmą ok. 25 mln Polaków, mają obowiązywać od 1 października.