Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Krzyków odrzucił w środę zażalenie na zatrzymanie Jakuba A., podejrzanego o zabójstwo 10-latki z Mrowin. O decyzji sądu poinformowano w biurze prasowym Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Zatrzymanie Jakuba B. było "zasadne, legalne i prawidłowe" - orzekł wrocławski sąd. Zażalenie na sposób zatrzymania złożyła obrona podejrzanego.
[polecam:https://niezalezna.pl/281258-bodnar-krytykowal-a-obrona-zlozyla-zazalenie-o-zatrzymaniu-jakuba-a-orzekl-teraz-sad ]
 
Sąd uznał, że zatrzymanie było zasadne, prawidłowe i legalne. Oznacza to, że policjanci mieli podstawy prawne do zatrzymania, przeprowadzili je zasadnie i prawidłowo. Od początku było to dla nas wyraźne. Nie możemy sobie pozwolić, żeby prawo naruszać. Zdaję sobie sprawę, że zdarzają się patologie, jak w każdym zawodzie. Tutaj jednak mieliśmy do czynienia z osobą, która dokonała okrutnej zbrodni.
- tłumaczył w rozmowie z Katarzyną Gójską rzecznik Komendanta Głównego Policji odnosząc się do zasadności zatrzymania Jakuba A.

Komentując nagłośnienie całej sprawy przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, insp. Ciarka nie kryje swojego zdziwienia.

Cenimy sobie opinię Rzecznika Praw Obywatelskich, tu chcę powiedzieć jasno – to instytucja  w polskim państwie potrzebna. Natomiast od początku mówiłem, że mam pretensje do pana rzecznika o to, jak to zrobił. Wielokrotnie zwraca się do nas z oczekiwaniem wyjaśnień ws. działań policji. Pyta, dlaczego policjanci zrobili tak, a nie inaczej. Zawsze otrzymuje odpowiedź wyczerpującą. Nie wiem czemu służyło nagłośnienie. Rzecznik Praw Obywatelskich wysłał oświadczenie do mediów w Boże Ciało, na dwa dni przed pogrzebem Kristiny nie prosząc nas urzędowo o jakiekolwiek wyjaśnienia. Warto, żeby RPO wyciągnął wnioski. Rozmowa z instytucjami poprzez media nie wiem czemu miała służyć.
- tłumaczy insp. Mariusz Ciarka

Wcześniej rzecznik Komendanta Głównego Policji odnosił się również do najnowszych badań, z których wynika, że policja cieszy się ogromnym zaufaniem społecznym.

98% Polaków czuje się bezpiecznie w swoim otoczeniu, a 3/4 ma zaufanie do policji. Te wyniki, które są dla nas dumą i zobowiązaniem pokazują, że Polacy doceniają polską policję.  [...] Kiedy potknie się nam noga, kiedy dochodzi do nagannych zachowań my tego nie zamiatamy pod dywan,  my o tym mówimy, wyciągamy wnioski, aby na przyszłość takie sytuacje nie miały miejsca.