Wyborcy są kompletnie zdezorientowani. Platforma po raz kolejny pokazuje, że jest formacją niespójną i nieprzygotowaną do wyborów.
- ocenia zachowanie PO dla „Codziennej” poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski.

Opinia publiczna jest już przyzwyczajona do zmiennych opinii na temat programu, które padają z ust polityków PO. Przedwczoraj funkcjonowanie programu 500+ w jego obecnym kształcie zakwestionował główny ekonomista Platformy Obywatelskiej prof. Andrzej Rzońca. Proponuje nowe kryteria przyznawania świadczenia.

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” mówił, że „500+ nie powinno być z automatu wypłacane w tych rodzinach, w których porzuca się pracę. Taka polityka jest zgubna dla tych rodzin i głęboko niesprawiedliwa wobec pozostałych, które ciężko pracują na wydatki państwa”.

Rzońca przekonuje w wywiadzie, że rząd PiS stworzył coś, co jest opisywane jako „socjalne eldorado”. Według ekonomisty PO pod rządami Platformy „socjalne eldorado” ma się zmienić w „eldorado dla aktywnych”, „tzn. tych, którzy ciężko pracują, jak również tych, którzy nie mają pracy, ale starają się ją znaleźć”.

Rzońca zapowiada zaostrzenie wypłacania programów socjalnych.

Więc jeśli chodzi o wsparcie socjalne, ma ono trafiać głównie do tych, którzy ze względu na wiek czy niepełnosprawność nie są zdolni do pracy. A jeśli ktoś jest zdolny do pracy, to wsparcie powinno być możliwe, jeśli w danej rodzinie przynajmniej jedna osoba pracuje lub szuka zatrudnienia.
- mówił.

Do opinii Rzońcy odnieśli się goście Michała Rachonia w programie TVP Info „Minęła 20”. – Program 500+ i sukces tego programu polega na tym, że jest prosty w obsłudze i zrozumiały. Komplikowanie i robienie dodatkowych kryteriów tak naprawdę popsuje ten program – powiedział Paweł Lisiecki z PiS.

W tej chwili mamy bardzo niskie bezrobocie, więc nie wyobrażam sobie sytuacji, żeby państwo miało weryfikować, czy ktoś porzucił pracę sam, czy został zwolniony.
- zakończył Lisiecki.

Poseł Rzymkowski zwraca uwagę, że niespójny przekaz PO w tak ważnej sprawie ma miejsce w okresie wyborczym.

Jedni mówią, że 500+ trzeba pozostawić, inni, że trzeba zreformować, a jeszcze inni, że Polacy powinni te pieniądze zwrócić. Nie ma spójności wśród polityków PO w tak kluczowej kwestii.
- mówi nam poseł Kukiz’15.