Przed spotkaniem przewodniczącej-elekt Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z premierem Mateuszem Morawieckim w Kancelarii Premiera odbył się briefing, podczas którego premie wyraził nadzieję, "że w kolejnych latach będziemy tworzyć nowe otwarcie, budować Europę kompromisów".

Będziemy rozmawiać na temat innowacji i rozwoju technologii, jesteśmy bardzo otwarci na nowe propozycje i bardzo się cieszę, że pani von der Leyen przyjechała tutaj do Polski, żeby porozmawiać na te tematy

- mówił premier.

Zdradził również, że w planach jest dyskusja "na temat personaliów, na temat kwestii obsady komisarza i jakie portfolio dla komisarza polskiego mogłoby zostać przyporządkowane".

To w kontekście wszelkich innych wyzwań, o których będziemy dzisiaj rozmawiać

- dodał.

Jak wykazywał, "nowa kadencja dla instytucji europejskich, nowe idee, nowe otwarcie - wierzę, że dla Europy to będzie dobry czas, wierzę, że pani Ursula von der Leyen jest odpowiednią osobą na to stanowisko i bardzo się cieszę z tego spotkania".

Nowa szefowa KE prowadzi obecnie negocjacje z szefami państw i rządów krajów członkowskich w sprawie m.in. składu KE pod jej kierownictwem. Jako pierwszy kierunek konsultacji wybrała Paryż, gdzie we wtorek spotkała się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Warszawa jest drugą stolicą, którą odwiedza.

"Bardzo istotne dla mnie było to, by po Berlinie i Paryżu przyjechać od razu do Warszawy. Polska jest ważnym państwem członkowskim UE, państwem Europy Środkowo-Wschodniej"

- mówiła przewodnicząca-elekt KE. Jak zaznaczyła, kolejnym, po Polsce, celem jej wizyty będzie Chorwacja.

Von der Leyen zapowiedziała, że podczas spotkania w Warszawie przedstawi Mateuszowi Morawieckiemu główne elementy swojej strategii dla Komisji. Ponadto - jak dodała - trzema głównymi tematami jej rozmów z szefem polskiego rządu będą: zrównoważony rozwój, dobrobyt i bezpieczeństwo.