Już wiadomo, kto znajdzie się na liście PiS w jednym z okręgów. Pełnomocnik ujawnił nazwiska!

/ fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Już wiadomo, kto znajdzie się najpewniej na listach Prawa i Sprawiedliwości w okręgu płockim (nr 16). Część nazwisk ujawnił Polskiej Agencji Prasowej pełnomocnik okręgowy partii, Wojciech Jasiński. Liderem listy jest minister zdrowia Łukasz Szumowski, a ponadto znalazły się na niej nazwiska obecnych parlamentarzystów.

- Posłowie PiS i działacze samorządowi, znani w swych środowiskach, są wśród kandydatów partii w wyborach parlamentarnych w okręgu nr 16 - Płock - na Mazowszu – poinformował PAP pełnomocnik okręgowy PiS Wojciech Jasiński. 

Jak podkreślił Jasiński, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, liderem listy kandydatów PiS do Sejmu w tym okręgu jest minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zastrzegł, iż nazwiska pozostałych kandydatów nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone.

- Są obecni posłowie, także działacze samorządowi. Myślę, że to jest dobra lista, ludzie znani w swoich środowiskach

 – powiedział PAP Jasiński, pytany o kandydatów PiS w okręgu nr 16 – Płock w jesiennych wyborach parlamentarnych. Wymienił m.in. obecnych posłów ugrupowania: Macieja Wąsika, Annę Cicholską i Waldemara Olejniczaka. Przyznał, że wśród kandydatów są również posłowie Marek Opioła i Maciej Małecki.

Dopytywany o innych kandydatów PiS do parlamentu w okręgu płockim, Jasiński zaznaczył, że dopóki lista nie jest zatwierdzona, nie chce o tym mówić.

- Mam nadzieję, że to się nie zmieni, ale trzeba zaczekać

 – oświadczył.

Jasiński, który był posłem PiS pięciu kadencji Sejmu w latach 2001-15, a następnie do 2018 r. prezesem PKN Orlen, zapowiedział, że nie będzie startował w jesiennych wyborach. 

We wtorek odbyło się posiedzenie Komitetu Politycznego PiS, który zajmował się listami kandydatów na jesienne wybory do Sejmu i Senatu. W spotkaniu udział wzięli m.in. prezes partii Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, a także marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz europosłowie Beata Szydło i Joachim Brudziński, wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki i szef MON Mariusz Błaszczak.

Po zakończeniu posiedzenia rzeczniczka partii Anita Czerwińska podkreśliła, że prace nad listami kandydatów na jesienne wybory są „na bardzo zaawansowanym etapie" Dopytywana, kiedy można spodziewać się gotowych list, odpowiedziała: „myślę, że w przyszłym tygodniu już będziemy mieli dla państwa informację”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Estonia: Ambasador Rosji wezwany do MSZ. Chodzi o jego wypowiedź o "wyzwoleniu" Tallina

/ flickr.com/Heikki Siltala/CC BY 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

  

Rosyjski ambasador Aleksandr Pietrow został w piątek wezwany do estońskiego MSZ w związku z wypowiedziami o wyzwoleniu Tallina przez Armię Czerwoną 22 czerwca 1944 roku, przy okazji 75. rocznicy tego wydarzenia.

Jak poinformowało estońskie radio publiczne ERR, Pietrow spotkał się z szefem departamentu politycznego w MSZ Lembitem Uibo; na spotkaniu omówione zostały - jak podano - kwestie historyczne dotyczące wydarzeń z 22 września 1944 r.

Wezwanie rosyjskiego ambasadora do MSZ zapowiedział w czwartek szef tego resortu Urmas Reinsalu. Miało to związek z wypowiedzią Pietrowa dla agencji TASS opublikowaną na początku tygodnia, która odnosiła się do 75. rocznicy wyzwolenia republiki bałtyckiej spod okupacji niemieckiej.

Według Reinsalu, ambasador w swojej wypowiedzi podkreślił, że mieszkańcy Estonii "szanują bohaterskie czyny żołnierzy ZSRR, które doprowadziły do wyzwolenia Estonii". Przypomniał też, że w szeregach Armii Czerwonej walczyli przedstawiciele wielu narodowości, w tym również "bohaterscy" estońscy żołnierze. Zdaniem ministra sposób przedstawienia tych wydarzeń mija się z prawdą i jest niezgodny z konstytucyjnymi podstawami estońskiej republiki.

Minister podkreślił, że na skutek tych wydarzeń Estonia została zajęta, a stanowisko władz kraju do obu okupacji jest w takich historycznych okolicznościach "wyraźnie negatywne".

Szef MSZ przypomniał, że kiedy jednostki Armii Czerwonej zajęły Tallin w 1944 r., oddziałów niemieckich nie było już w mieście, a powracający z Finlandii estońscy ochotnicy stawiali opór. Ostatecznie na baszcie "Długi Herman" na tallińskiej starówce trójkolorową niebiesko-czarno-białą flagę narodową zastąpiono flagą czerwoną.

Rosyjski ambasador podkreślił w wywiadzie, że w związku z wyzwoleniem spod okupacji niemieckiej w wielu estońskich miastach odbywają się uroczystości upamiętniające te wydarzenia organizowane wspólnie z weteranami czy stowarzyszeniami.

Przypomniał też, że dla uczczenia 75. rocznicy wyzwolenia Tallina 22 września odbędzie się pokaz fajerwerków, któremu towarzyszyć będą artyleryjskie salwy honorowe. Jest to część organizowanego w 2019 r. i 2020 r. przez rosyjskie ministerstwo obrony programu "Pamięć Zwycięstwa", tj. obchodów jubileuszu wyzwolenia radzieckich miast oraz wschodnio-europejskich stolic od nazistowskich najeźdźców.

W lipcu estońskie MSZ w związku ogłoszeniem przez Moskwę takiego sposobu upamiętnienia wojennych wydarzeń wystosowało protest, w którym inicjatywę Rosji uznało za niedopuszczalną. "Ponowne zajęcie Tallina nie przyniosło Estonii wolności, zamiast tego przyniosło sowiecką okupację, która trwała pół wieku" - oświadczył wtedy Reinsalu.

Estońska Socjalistyczna Republika Radziecka powstała w 1940 r. po aneksji przez ZSRR (w latach 1941-44 pod okupacją niemiecką) i funkcjonowała do 20 sierpnia 1991 r., kiedy to ogłoszono niepodległość kraju.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl