Internet bezpieczny dla dzieci? Ruszy kampania

zdjęcie ilustracyjne / pixelcreatures CC0

  

Jesienią ruszy ogólnopolska kampania dotycząca bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie – zapowiedział dziś w Katowicach wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz. Podkreślał, że najważniejsze są edukacja i prewencja, a rząd nie zamierza ograniczać wolności w sieci.

Andruszkiewicz spotkał się dziś w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim z młodymi ludźmi, aby rozmawiać na temat bezpieczeństwa w internecie. Jak mówił podczas briefingu, postępującej cyfryzacji i informatyzacji towarzyszą także niebezpieczne zjawiska, które są coraz większym wyzwaniem. Wśród głównych zagrożeń wymienił m.in. udostępnianie danych, narażanie się na ataki hakerskie i kradzieże.

Jak mówił, chodzi o to, aby skoordynować działania administracji rządowej, samorządów i instytucji państwa oraz rozmawiać z przedstawicielami młodego pokolenia tak, by wypracować jak najlepsze narzędzia, dzięki którym zagrożenia będą minimalizowane. Ocenił, że kluczowe znaczenie mają edukacja i prewencja.

- Nigdy naszym zadaniem i celem nie będzie wprowadzenie cenzury w internecie. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej jest jak najbardziej za tym, aby internet był strefą wolności i taką strefą wolności zawsze pozostanie

– zaznaczył wiceminister.

Także zastępca szefa śląskiej policji insp. Roman Rabsztyn podkreślał znaczenie prewencji. Ocenił, że planowana przez resort cyfryzacji ogólnopolska inicjatywa, poprzedzona konsultacjami z młodymi ludźmi to dobry pomysł. "Jak uczy doświadczenie naszych działań profilaktycznych, taka forma przygotowania działań jest najskuteczniejsza" – powiedział Rabsztyn i zadeklarował, że policja włączy się w tę inicjatywę.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przypomniał, że młodym ludziom trudno wyobrazić sobie życie bez internetu, urządzeń mobilnych i mediów społecznościowych, co jednak często odbywa się kosztem relacji osobistych. Wieczorek zaznaczył, że powszechny dostęp do internetu jest niezbędny, bo na nim opiera się dziś rozwój.

- Ale – aby to było bezpieczne – naszym zadaniem i powinnością jest informować młodych ludzi, pracować wraz z nimi i uświadamiać im, w jaki sposób unikać zagrożeń, jak się przed nimi chronić, jak być czasem asertywnym, by nie popaść w kłopoty

 – wskazał.

Śląski wicekurator oświaty Jacek Szczotka ocenił, że to szkoła powinna upowszechniać wiedzę na temat zagrożeń w internecie i powinna ona docierać także do rodziców, np. podczas spotkań informacyjnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ktoś zastrasza ukraińskich VIP-ów?

/ Tohaomg [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

Zwolennicy reform na Ukrainie stali się celem kampanii zastraszania, która ma "sparaliżować ich działania" i ich "uciszyć" - alarmuje ukraiński bank centralny w oświadczeniu wydanym po spaleniu się domu byłej szefowej tego banku, Walerii Hontariewej.

"To już nie jest seria incydentów, to jest TERROR. Na celu ma zastraszyć zwolenników reform, dawnych i obecnych, sparaliżować nasze działania, uciszyć nas. Nie będziemy cicho"

- głosi oświadczenie banku centralnego.

Komunikat pojawił się dzień po tym, jak położony pod Kijowem dom byłej prezes tej instytucji całkowicie spłonął w poniedziałek wieczorem. Policja przekazała we wtorek, że bada sprawę pod kątem podpalenia.

Hontariewa od dawna twierdziła, że otrzymuje pogróżki od ukraińskiego oligarchy Ihora Kołomojskiego. Kierowała ona bankiem centralnym w 2016 r., czyli wtedy, gdy należący do Kołomojskiego PrivatBank został znacjonalizowany z powodu stwierdzonych przestępstw finansowych.

To trzeci już podejrzany incydent dotyczący Hontariewej, obecnie współpracowniczki londyńskiego think tanku Institute of Global Affairs. Pod koniec sierpnia została ona potrącona w Londynie przez przejeżdżający samochód, a wcześniej w tym samym miesiącu samochód zarejestrowany na jej synową został podpalony w Kijowie.

Ponadto w ostatnim czasie policja przeszukała dom Hontariewej w ramach dochodzenia wobec urzędników odpowiedzialnych za nacjonalizację Privatbanku.

Kołomojski twierdzi, że nie ma związku z tymi zajściami. Przekonuje też, że jego słowa z wcześniejszego wywiadu o tym, że "pomoże" Hontariewej w powrocie z Londynu do kraju, nie stanowiły groźby.

Rzeczniczka prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Julia Mendel, napisała na Twitterze, że szef państwa "oczekuje od odpowiednich służb niezwłocznego zbadania tej prowokacji". Podkreśliła, że sprawa podpalenia powinna być przez służby traktowana priorytetowo.

W 2016 r. rząd ukraiński znacjonalizował PrivatBank, największego pożyczkodawcę w kraju, gdy regulatorzy uznali go za niewypłacalny w wyniku oszustw na kwotę 5,5 mld dol. Władze wszczęły postępowanie wobec właścicieli banku - Kołomojskiego i Hennadija Boholubowa, ci zaś zaskarżyli decyzję o nacjonalizacji. Nieoficjalne rozmowy w sprawie ugody, zawieszone za prezydentury poprzedniego szefa państwa Petra Poroszenki, zostały wznowione, gdy wiosną br. prezydentem Ukrainy został Zełenski - podał "Financial Times".

Premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk, cytowany przez "FT", powiedział, że Zełenski będzie dążył do kompromisowego rozwiązania w sprawie PrivatBanku. Jak zauważa gazeta, słowa te prawdopodobnie wzmogą obawy zachodnich państw popierających rząd Zełenskiego, wywołane siecią powiązań między nowym prezydentem a Kołomojskim, które kładą się cieniem ma reformatorskich planach nowego szefa państwa i jego wysiłkach na rzecz odprężenia w relacjach z Rosją.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl