„Chopin był z UW” - Cykl recitali chopinowskich na Uniwersytecie Warszawskim

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/Daniel Spase/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Przypominamy, że przez cztery niedziele września w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego będziemy mieli okazję posłuchać utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu znamienitych pianistów z Polski i zagranicy. Wszystkie wydarzenia poprowadzi Tadeusz Deszkiewicz. Patronat nad wydarzeniem objęła niezalezna.pl

Ideą cyklu recitali chopinowskich w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego jest kontynuacja pomysłu z okazji 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego – „Chopin był z UW”. W ten sposób nasza Alma Mater pragnie przypomnieć, iż Uniwersytet Warszawski to miejsce szczególne w biografii Fryderyka Chopina, gdyż jeden z najważniejszych światowych kompozytorów był jej absolwentem.

Recitale w ramach „Chopin był z UW” wykonają wirtuozi fortepianu, laureaci konkursów pianistycznych, m.in. międzynarodowego konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i Fryderyka Chopina w Warszawie:
Dmitry Shishkin (8.09.2019 godz. 18:00 Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego)
Joanna Goranko (15.09.2019 godz. 18:00 Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego)
Kamil Pacholec (22.09.2019 godz. 18:00 Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego)
Julia Kociuban (29.09.2019 godz. 18:00 Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego)

Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Artyści:
Dmitry Shishkin – rosyjski pianista, zwycięzca wielu konkursów pianistycznych m.in. w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego, laureat VI nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w w 2015 roku. Występował z orkiestrami w całej Rosji, także z Moskiewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną czy z orkiestrą Filharmonii Moskiewskiej. W czerwcu br. zajął drugie miejsce w XVI Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, jednym z najbardziej prestiżowych konkursów na świecie.

 

Joanna Goranko - na fortepianie zaczęła grać w wieku sześciu lat. Jest laureatką wielu konkursów, w tym: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni – I nagroda ( 2014), Konkursu Pianistycznego „Chopin dla najmłodszych” dla dzieci i młodzieży w Antoninie – I nagroda (2015), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Maurycego Moszkowskiego „Per Aspera ad Astra” w Kielcach – I nagroda oraz Grand Prix, 14. Konkursu Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego w Płocku – I nagroda (2016), 10. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Moskwie – Prize Winner (2016), Grand Prix w konkursie

Centrum Edukacji Artystycznej, Warszawa, (2017), Festiwalu Pianistycznego w Słupsku – laureatka (2017). Finalistka konkursu Chopinowskiego w Darmstadt 2017 roku - 3 nagroda na konkursie organizowanym przez NIFC 2018 - 3 nagroda na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Chinach (Foshan) 2018 - Półfinalistka programu telewizyjnego "Młody Muzyk Roku" 2018. Uczestniczyła w koncertach w Dusznikach Zdrój na międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim, Morning Side Music Bridge (MMB) w 2018 roku (kanadyjski  kurs organizowany przez  Calgary), a także w 1 edycji Frost Chopin Music Academy w Miami. Jeździła na kursy polskie i zagraniczne m.in. w Wiedniu, Niemczech i w Polsce.

Kamil Pacholec – W wieku jedenastu lat wykonał swój pierwszy koncert z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in.: I miejsca w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie (2014), I miejsca w V Chopinowskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie (2014), I miejsca w XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Gorlitz (2015), Grand Prix w VIII Konkursie Pianistycznym im. Ireny Rolanowskiej w Krakowie (2015), III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Cesara Francka w Kraainem/Brukseli (2015), Grand Prix i nagrody za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina w XIV Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego w Płocku (2016).
W 2016 roku został zwycięzcą 47. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Katowicach. W 2018 roku zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Livorno. Tego samego roku został również laureatem "The Arturo Benedetti Michelangeli Prize" - głównej nagrody Piano Academy Eppan (Włochy) oraz półfinalistą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych.

Występował w wielu salach koncertowych w Polsce, Francji, Włoszech, USA oraz Japonii. W lutym 2016 wziął udział w ogólnopolskim programie telewizyjnym „Młody Muzyk Roku 2016”. Wystąpił z recitalami na wielu renomowanych festiwalach pianistycznych, w tym na 72 Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, festiwalu „Chopin a Paris”, festiwalu Chopinowskim w Nohant, dwukrotnie na Festiwalu Paderewskiego w Raleigh w USA (2017, 2018) oraz Festiwalu Chopinowskim w Tokio (2019). Przyniosły mu one wiele entuzjastycznych recenzji, wskazujących na  „doskonałe połączenie młodzieńczej świeżości z perfekcyjną techniką i głębokim zrozumieniem muzyki, którą wykonuje”.

Julia Kociuban uważana jest za jedną z czołowych pianistek swojego pokolenia. Jej debiutancka płyta „Schumann, Chopin, Bacewicz” została uznana przez krytyków za jeden z najciekawszych polskich pianistycznych debiutów fonograficznych ostatnich lat. Prowadzi intensywną działalność koncertową. Występowała w największych salach koncertowych w Europie (m.in. Herkulessaal w Monachium, Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Laeiszhalle w Hamburgu), Północnej Ameryce oraz Azji. Regularnie koncertuje z towarzyszeniem różnych orkiestr kameralnych i symfonicznych.

Współpracowała z wieloma cenionymi dyrygentami w Polsce i za granicą m.in.: Howard Griffiths, Hans Graf, Nemme Järvi, Kristjan Järvi, Lahav Shani. Dokonała szeregu nagrań radiowych, telewizyjnych oraz płytowych m.in. dla wytwórni DUX, Gramola oraz Sony Classical. Prócz działalności artystycznej prowadzi działalność pedagogiczną wykładając na Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi oraz realizując kursy mistrzowskie w całej Europie. Artystka jest także pomysłodawczynią i dyrektorem Bacewicz International Summer Music Academy w Łodzi.

Prowadzący:

Tadeusz Deszkiewicz - doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ds. kultury i Prezes Zarządu Polskiego Radia RDC. Jest współautorem filmów „Obywatel Poeta” o Zbigniewie Herbercie oraz „Mysz która ryknęła” na 20-lecie Solidarności. Jest autorem setek artykułów i audycji radiowych i telewizyjnych o tematyce muzycznej i kulturalnej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Sondaż daje szansę Kidawie-Błońskiej. Zrobił go Instytut, który wróżył... triumf PO w eurowyborach

/ Jakub Szymczuk [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]; Tomasz-Henryk-Ostrowski-2004; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

  

Andrzej Duda w drugiej turze idzie niemalże łeb w łeb z Małgorzatą Kidawą-Błońską (50,09 proc. do 49,91 proc.) - wynika z sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych (IBSP) dla programu "Newsroom" Wirtualnej Polski. Platforma zachwycona sondażem promuje go w mediach społecznościowych. Problem w tym, że IBSP - zarządzany przez Łukasza Pawłowskiego, który w przeszłości pracował dla PO - w połowie maja 2019 r. przewidywał druzgocące (o 11 pkt. proc.) zwycięstwo Koalicji Europejskiej w eurowyborach. A - przypomnijmy - skończyło się triumfem PiS, który pokonał rywali z KE aż o 7 pkt. proc.

Z dzisiejszego sondażu prezydenckiego wynika, że gdyby dzisiaj odbyły się wybory prezydenckie, w pierwszej turze Andrzej Duda zdobyłby 43,73 proc. głosów. Do drugiej tury weszłaby także kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska z poparciem 26,61 proc.

Według sondażu drugą turę wyborów wygrałby urzędujący prezydent, zdobywając 50,09 proc. głosów, a Kidawa-Błońska może liczyć na poparcie 49,91 proc. wyborców. I właśnie wyniki II tury strasznie podekscytowały Platformę, której politycy zalali media społecznościowe takimi oto grafikami:

Nikt nikomu radości nie może zabronić - choć akurat powyższe wpisy wyglądają jak starannie zaplanowana i skoordynowana akcja - ale jest jedno "ale". Sondaż przeprowadzał Instytut Badań Spraw Publicznych, z którymi związane są osoby pracujące wcześniej dla PO. Jak informował portal TVP.Info: 

Prezesem IBSP jest Łukasz Pawłowski, który jako szef „Pawłowski Consulting” realizował projekty internetowe, w tym zarządzał mediami społecznościowymi m.in. dla Platformy Obywatelskiej.

Przed ostatnimi wyborami do Parlamentu Europejskiego "Newsweek" publikował badania realizowane właśnie przez IBSP. Wynikało z nich jednoznacznie, że Koalicja Europejska pokona PiS. Raz miała to być przewaga 6 punktami procentowymi, a raz aż 11-oma. Okazało się jednak, że wybory wygrał PiS, pokonując KE aż o 7 pkt. procentowych.

Oto komentarze z tamtego czasu:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts