Pół wieku temu odszedł Witold Gombrowicz

Do dziś czytelnicy zostawiają na grobie Gombrowicza kartki z myślami i życzeniami / fot. Anna Lappo-Malosse

  

Nazywany mistrzem zrywania masek, uznawany za tego, który najpełniej w literaturze opisał grę i teatralność relacji międzyludzkich, jeden z najciekawszych polskich pisarzy XX wieku - Witold Gombrowicz zmarł 50 lat temu, w nocy z 24 na 25 lipca 1969 roku, w wieku 65 lat. 24 lipca, w 50. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, we francuskim Vence, gdzie pisarz zmarł, Andrzej Seweryn przedstawi monodram zbudowany z fragmentów "Dziennika". Rocznicowe uroczystości w Polsce rozpoczęły się 19 lipca we Wsoli i potrwają do końca roku.

Andrzej Seweryn zaprezentuje swój monodram w miejscu, gdzie Gombrowicz spędził ostatnie lata życia i gdzie zmarł. Od wiosny tego roku Muzeum Gombrowicza w Vence jest współprowadzone przez Muzeum Gombrowicza we Wsoli - Polska przekazała eksponaty, które będą stanowić ekspozycję "L'Espace Gombrowicz", natomiast strona francuska udostępniła pomieszczenia muzealne.

Monodram Andrzeja Seweryna - na kanwie „Dziennika" - zabrzmi na drugim piętrze Villi Alexandrine w Vence, gdzie Gombrowiczowie zajmowali mieszkanie z pięcioma balkonami. W mieszczącym się tam obecnie muzeum niewiele jest przedmiotów osobistych pisarza, ale można podziwiać zdjęcia Gombrowicza oraz przeczytać o jego twórczości i życiu w Vence. Polskiego pisarza odwiedzali często i chętnie artyści, co dokumentują eksponowane w muzeum fotografie Kota Jeleńskiego i Sławomira Mrożka.

Wcześniej monodram Andrzeja Seweryna oparty na "Dzienniku" został zaprezentowany w Muzeum Gombrowicza we Wsoli, gdzie w ubiegły weekend uczczono rocznicę śmierci pisarza dwudniowym wydarzeniem "Kosmos Gombrowicza". W programie, oprócz monodramu, znalazł się traktujący o emigracji projekt jazzowo-literacki Dominika Bukowskiego "Transatlantyk", koncert zespołu Lao Che, a także wystawa fotografii z Vence Cedrica Fiorettiego.

Rocznica gombrowiczowska świętowana będzie w Polsce także w kolejnych miesiącach. We wrześniu rozstrzygnięty zostanie organizowany we współpracy z Muzeum Plakatu w Wilanowie międzynarodowy konkurs na plakat zatytułowany "Gombrowicz półwieczny". Kurator Muzeum Plakatu Mariusz Knorowski wybrał do udziału w nim dziesięcioro wybitnych artystów z różnych kręgów kulturowych.

Również we wrześniu odbywać się będzie towarzyszący przyznaniu Nagrody Gombrowicza festiwal literacki "Opętani Literaturą" we Wsoli i Radomiu. Jego hasłem będzie w tym roku "Literatura czyli półwieczność", a oprócz rozważań o śmierci, pamięci i jej literackich zapisach w programie m.in. "Sąd nad Nagrodą Nobla", do której Gombrowicz był nominowany.

W październiku natomiast Kongres Tłumaczy Gombrowicza, wydarzenie, o którym od lat marzyliśmy wspólnie z Ritą Gombrowicz, patronką i uczestniczką naszego Gombrowiczowskiego półrocza

– zapowiada Tomasz Tyczyński z Muzeum Gombrowicza we Wsoli. Do udziału w Kongresie muzeum zaprosiło tłumaczy ze wszystkich języków, na które Gombrowicza przekładano. Dotychczas swoje uczestnictwo potwierdziło blisko 30 tłumaczy, w Komitecie Naukowym kongresu zasiądą Rita Gombrowicz, Małgorzata Smorąg-Goldberg, Bożena Zaboklicka, Leonard Neuger, Jerzy Jarzębski oraz Rolf Fieguth. Partnerem przedsięwzięcia jest Instytut Adama Mickiewicza, który zabiega o środki na organizację drugiej części kongresu, która odbyłaby się w Vence w dniach 14-17 października, jako kontynuacja wydarzeń z Polski. 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ministerstwo Zdrowia reaguje na plotki. "Zaprzeczamy doniesieniom o wystąpieniu koronawirusa w Polsce"

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Foundry/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Zaprzeczamy doniesieniom o wystąpieniu koronawirusa w Polsce. Prosimy nie rozsiewać plotek, że takowy jest – powiedział dziś rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Odniósł się w ten sposób do spekulacji o pierwszym w kraju przypadku koronawirusa. Pytanie w tej sprawie zadał też jeden z senatorów podczas trwającej w izbie debaty o sytuacji epidemiologicznej.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

[polecam:https://niezalezna.pl/313032-minister-blaszczak-zapewnia-wojsko-jest-przygotowane-by-niesc-pomoc-w-sytuacji-zagrozenia-koronawirusem]

Od 31 grudnia 2019 r. do 26 lutego 2020 r. na całym świecie zanotowano 81 tys. 27 potwierdzonych przypadków zapalenia płuc spowodowanego nowym koronawirusem, w tym 2763 zgony.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował w czwartek w Senacie, że w tej chwili w Polsce jest hospitalizowanych 47 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, 55 osób jest objętych kwarantanną, a czynnym nadzorem epidemiologicznym – 1570.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts