Angela Merkel potwierdziła przyjazd na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Zdjęcie ilustracyjne /Angela Merkel / By © Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons), CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79701670

  

Kanclerz Niemiec Angela Merekl przekazała, że będzie obecna na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zależy nam, by w uroczystościach uczestniczyło jak najwięcej przedstawicieli innych państw, naszych najbliższych sojuszników - mówił w środę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

"Zależy nam na tym, aby w uroczystościach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej uczestniczyło jak najwięcej przedstawicieli innych państw, naszych najbliższych dzisiaj sojuszników - mówimy o przywódcach państw UE, NATO"

- powiedział Spychalski w Polsat News.

Rzecznik prezydenta pytany, czy na uroczystości zaproszono prezydenta Rosji Władimira Putina, odparł, że nie jest on ani przywódcą kraju członkowskiego UE, NATO, czy też kraju, który należy do Partnerstwa Wschodniego, a - zaznaczył - "te kraje były przez Polskę zapraszane, więc tu zaproszenie nie było po prostu wystosowane".

Spychalski był też pytany, kiedy zostaną przedstawione szczegóły wizyty w Polsce prezydenta USA Donalda Trumpa. "To ogłosi strona amerykańska; zgodnie z prawidłami dyplomacji, to strona, która jest zaproszona przez nas ogłasza decyzję, czy przywódca tego państwa będzie uczestniczył w uroczystościach, czy też nie" - zaznaczył.

Dodał, że strona amerykańska ma zwyczaj, że decyzję o tym, "gdzie i kiedy jest prezydent Trump, ogłasza mniej więcej między dwa a cztery tygodnie przed planowaną wizytą".

Dopytywany kto już potwierdził obecność na uroczystościach rzecznik prezydenta odparł, że kilkunastu przywódców państw. Wymienił tu prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.

"Także pani kanclerz (Niemiec Angela Merkel) przekazała, że będzie" - poinformował rzecznik prezydenta. Dodał, że potwierdzenia obecności "spływają na bieżąco, także od krajów członków Partnerstwa Wschodniego". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pomoc dla Polaków na Wschodzie. Paczki dla kombatantów, sybiraków i łagierników AK

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

650 paczek bożonarodzeniowych trafi do kombatantów, sybiraków i łagierników Armii Krajowej mieszkających na Białorusi, które zebrało Stowarzyszenie Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w Sejnach (Podlaskie).

Zbiórka była prowadzona od 6 listopada wśród mieszkańców powiatu sejneńskiego, w szkołach, parafiach oraz w Policji, Straży Pożarnej, Wojsku Polskim i nadleśnictwach z woj. podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Jak powiedział Marcin Kuklewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w Sejnach, zebrano 650 dużych paczek, w których są artykuły spożywcze, środki czystości, kosmetyki i książki. W każdej paczce są też życzenia świąteczne oraz opłatki.

Stowarzyszenie przekazało w niedzielę paczki 88-letniej Weronice Sebastianowicz, która jest prezesem Związku Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi. Weronika Sebastianowicz ps. Różyczka jest żołnierzem AK w stopniu pułkownika. Była ofiarą represji stalinowskich. W 1952 roku została skazana na 25 lat więzienia. Ostatecznie została zesłana na Syberię, skąd po 3 latach wróciła na Białoruś.

Działaczka polska na Białorusi odebrała paczki podczas uroczystości, która odbyła się w Pałacu Biskupim w Sejnach.

Dziękuję wam z całego serca, tak się przyzwyczailiśmy, że na stole świątecznym jest coś z Polski i to nas podtrzymuje, to daje siły

- powiedziała do zebranych darczyńców Weronika Sebastianowicz.

Poseł PiS Jarosław Zieliński, pod patronatem którego odbyła się akcja, powiedział, że nasi rodacy na Białorusi są bardzo wdzięczni za tę pomoc.

Polacy za wschodnią granicą bardzo potrzebują tej pomocy. Ta pomoc skierowana jest do nich za pomocą Caritasu oraz pani Weroniki Sebastianowicz, która zna potrzeby tych ludzi. W tych paczkach są produkty na święta pierwszej potrzeby, ale też słodycze, kawa, herbata, kosmetyki. Na święta każdy lubi otrzymywać prezenty, a szczególnie ci, którzy żyją dużo biedniej od nas.

Proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Sejnach ks. Zbigniew Bzdak przypomniał, że były czasy, kiedy to my, Polacy, potrzebowaliśmy pomocy w kraju, a teraz mamy obowiązek pomagać Polakom na Wschodzie.

Nauczyliśmy się, że skoro nam pomagano, to my też powinniśmy pamiętać, że ta pomoc potrzebna jest naszym rodakom na Białorusi, na Ukrainie czy na Litwie. W ten sposób realizujemy przykazanie miłości i pielęgnujemy więź z naszymi rodakami

- powiedział ks. Bzdak.

Tegoroczna zbiórka bożonarodzeniowa była już ósmą z kolei. Jak informują jej organizatorzy, na początku zbierano i przekazywano na Białoruś ponad 100 paczek. "Obecnie w pomoc angażuje się coraz więcej osób, to miłe” - powiedział Marcin Kuklewicz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl