Z OSTATNIEJ CHWILI

Zmarł aktor Jan Nowicki - informuje Polski Instytut Sztuki Filmowej • • •

Spis powszechny przez internet

Pierwszy raz w historii samodzielnie i przez internet odpowiemy na pytania narodowego spisu powszechnego - informuje dziś "Rzeczpospolita".

Zdjęcie ilustracyjne
pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Gazeta podaje, że mazowiecka gmina Czerwińsk nad Wisłą i Sierakowice w Pomorskiem w październiku przetestują specjalną aplikację internetową, która w 2021 roku będzie podstawowym narzędziem zbierania informacji o Polakach podczas narodowego spisu powszechnego. Druga próba, już w 16 gminach każdego województwa, m.in. w Pucku i Gubinie, odbędzie się w kwietniu 2020 roku.

Karolina Banaszek z GUS-u powiedziała "Rz", że obie próby dadzą odpowiedź na pytanie, czy aplikacja jest czytelna dla użytkownika, czy też należy ją poprawić lub uzupełnić.

Gazeta przypomniała, że narodowy spis powszechny jest obowiązkowy - formularz muszą wypełnić osoby pełnoletnie, także w imieniu niepełnoletnich. W kwestionariuszu będziemy musieli podać m.in., jak długo mieszkamy w danym miejscu, skąd przybyliśmy, gdzie jest główne miejsce naszej pracy, czy odczuwamy przynależność do danej wspólnoty etnicznej czy narodu.

"Rz" zwraca uwagę, że choć budżet państwa sporo zaoszczędzi na zatrudnieniu mniejszej liczby rachmistrzów niż dziesięć lat temu, ale znacznie więcej wyda na kampanię popularyzującą spis. Narodowy spis powszechny jest przeprowadzany co dziesięć lat.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#spis powszechny #internet

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo