Deweloperzy wyłudzacze staną przed sądem

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Prokuratura Okręgowa w Słupsku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom, którym zarzuciła popełnienie przestępstw o charakterze gospodarczym i finansowo-skarbowym. Oskarżeni działali w branży deweloperskiej. Mieli wyłudzić bądź usiłować wyłudzić ponad 25 mln zł.

O skierowaniu aktu oskarżenia przeciwko ośmiu osobom do słupskiego sądu okręgowego poinformował we wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku Paweł Wnuk. Według prokuratury te osoby miały popełnić szereg przestępstw o charakterze gospodarczym i finansowo-skarbowym w latach 2013-2018.

Do przestępstw miało dochodzić głównie w Słupsku, ale również w miejscowościach na terenie całego kraju w związku z działalnością deweloperską słupskich spółek: Building Professional Company, Building Professional Company Bydlino oraz Building Professional Company Bydlino II, a także spółek od nich zależnych, w których oskarżeni sprawowali funkcje prezesów oraz członków zarządu.

Wnuk poinformował, że popełniane przestępstwa polegały na "wystawianiu faktur dokumentujących pozorną sprzedaż gruntów i lokali, dzięki czemu wyłudzono i usiłowano wyłudzić nienależny podatek VAT w łącznej kwocie ponad 13 mln złotych oraz na wyłudzaniu i usiłowaniu wyłudzenia kredytów, towarów i usług, a także na przywłaszczeniu środków powierzonych im w oparciu o umowy deweloperskie na łączną kwotę ponad 12 milionów złotych".

Według ustaleń śledztwa oskarżeni, m.in. poprzez zakładanie spółek zależnych, bezprawnie unikali wykonywania orzeczeń sądu i zaspokojenia swoich wierzycieli, nie zgłaszali wniosków o upadłość spółek oraz nie składali sprawozdań finansowych. Prowadzili spółki w sposób niegospodarny, a zakładanie kolejnych służyło wyłącznie nielegalnemu zyskowi, pochodzącemu m.in. z niepłacenia podatków i niespłacania kredytów.

W ocenie prokuratury to Wiesław Ś. pełnił wiodącą rolę w popełnieniu ujawnionych w sprawie przestępstw. Przedstawionych zostało mu łącznie 57 zarzutów, jego byłej żonie Annie T. – 22. Natomiast córka Katarzyna B. i syn Michał Ś. mieli dopuścić się odpowiednio 13 i 16 czynów zakazanych prawem. W sprawie zarzuty usłyszeli również Sebastian P., Krzysztof Ś., Monika B. i Mariusz D. Ci mieli popełnić odpowiednio 9, 12, 4 i 3 przestępstwa.

Tylko Mariusz D. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Pozostali odmówili wyjaśnień bądź w złożonych wyjaśnieniach zaprzeczyli swojemu udziałowi w przestępstwie.

Wobec Wiesława Ś. stosowany jest tymczasowy areszt, wobec pozostałych siedmiu osób stosowane są środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, w tym: dozór policji, zakaz opuszczania kraju, "nakaz powstrzymywania się od prowadzenia działalności deweloperskiej" oraz poręczenie majątkowe w kwotach od 5 tys. zł do 20 tys. zł. Podejrzanym za popełnienie zarzucanych im przestępstw grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Ekipy ratunkowe poszukują ocalałych z tajfunu

Zdjęcie ilustracyjne Nagano / twitter.com/koris84192501

  

Ekipy ratowników przeszukują dziś w Nagano w środkowej Japonii błotnistą, wysoką do pasa wodę w nadziei na odnalezienie zaginionych osób w następstwie przejścia w sobotę przez ten kraj jednego z najgroźniejszych tajfunów od ponad 60 lat.

W Nagano rzeka Chikuma zalała całe połacie ziemi, w tym głównie dzielnice mieszkalne; woda sięga do drugiego piętra. Na miejscu jest ponad 110 tys. ratowników, w tym 31 tys. żołnierzy samoobrony. Synoptycy przewidują jednak dalsze opady w ciągu dnia.

Według najnowszego bilansu w wyniku tajfunu Hagibis śmierć poniosło 35 osób, ok. 20 osób zaginęło, a 186 zostało rannych.

Pod wodą znalazły się ogromne obszary miast w środkowej i wschodniej Japonii - poinformował japoński nadawca publiczny NHK. Deszcz ma powrócić w tych regionach, gdzie gleba i tak już jest poluzowana w wyniku przejścia tajfunu, budząc obawy przed dalszymi powodziami i lawinami błotnymi.

Tajfun Hagibis uderzył w sobotę w główną japońską wyspę Honsiu, a następnie w niedzielę rano skierował się w stronę morza.

Ministerstwo gospodarki, handlu i przemysłu poinformowało, że w poniedziałek ponad 92 tysiące gospodarstw domowych pozostawało bez prądu, przy czym jeszcze w południe w niedzielę elektryczności pozbawionych było 262 tys. gospodarstw. Około 120 tys. ludzi nie ma dostępu do wody bieżącej.

Hagibis sparaliżował także transport w regionie metropolitalnym Tokio, ale większość połączeń kolejowych i lotniczych została w poniedziałek przywrócona.

Media podkreślają, że Hagibis to najsilniejszy tajfun od 1958 r., jaki nawiedził Japonię; wówczas wskutek przejścia potężnego tajfunu Ida zginęło ponad 1000 osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl