Deweloperzy wyłudzacze staną przed sądem

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Prokuratura Okręgowa w Słupsku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom, którym zarzuciła popełnienie przestępstw o charakterze gospodarczym i finansowo-skarbowym. Oskarżeni działali w branży deweloperskiej. Mieli wyłudzić bądź usiłować wyłudzić ponad 25 mln zł.

O skierowaniu aktu oskarżenia przeciwko ośmiu osobom do słupskiego sądu okręgowego poinformował we wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku Paweł Wnuk. Według prokuratury te osoby miały popełnić szereg przestępstw o charakterze gospodarczym i finansowo-skarbowym w latach 2013-2018.

Do przestępstw miało dochodzić głównie w Słupsku, ale również w miejscowościach na terenie całego kraju w związku z działalnością deweloperską słupskich spółek: Building Professional Company, Building Professional Company Bydlino oraz Building Professional Company Bydlino II, a także spółek od nich zależnych, w których oskarżeni sprawowali funkcje prezesów oraz członków zarządu.

Wnuk poinformował, że popełniane przestępstwa polegały na "wystawianiu faktur dokumentujących pozorną sprzedaż gruntów i lokali, dzięki czemu wyłudzono i usiłowano wyłudzić nienależny podatek VAT w łącznej kwocie ponad 13 mln złotych oraz na wyłudzaniu i usiłowaniu wyłudzenia kredytów, towarów i usług, a także na przywłaszczeniu środków powierzonych im w oparciu o umowy deweloperskie na łączną kwotę ponad 12 milionów złotych".

Według ustaleń śledztwa oskarżeni, m.in. poprzez zakładanie spółek zależnych, bezprawnie unikali wykonywania orzeczeń sądu i zaspokojenia swoich wierzycieli, nie zgłaszali wniosków o upadłość spółek oraz nie składali sprawozdań finansowych. Prowadzili spółki w sposób niegospodarny, a zakładanie kolejnych służyło wyłącznie nielegalnemu zyskowi, pochodzącemu m.in. z niepłacenia podatków i niespłacania kredytów.

W ocenie prokuratury to Wiesław Ś. pełnił wiodącą rolę w popełnieniu ujawnionych w sprawie przestępstw. Przedstawionych zostało mu łącznie 57 zarzutów, jego byłej żonie Annie T. – 22. Natomiast córka Katarzyna B. i syn Michał Ś. mieli dopuścić się odpowiednio 13 i 16 czynów zakazanych prawem. W sprawie zarzuty usłyszeli również Sebastian P., Krzysztof Ś., Monika B. i Mariusz D. Ci mieli popełnić odpowiednio 9, 12, 4 i 3 przestępstwa.

Tylko Mariusz D. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Pozostali odmówili wyjaśnień bądź w złożonych wyjaśnieniach zaprzeczyli swojemu udziałowi w przestępstwie.

Wobec Wiesława Ś. stosowany jest tymczasowy areszt, wobec pozostałych siedmiu osób stosowane są środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, w tym: dozór policji, zakaz opuszczania kraju, "nakaz powstrzymywania się od prowadzenia działalności deweloperskiej" oraz poręczenie majątkowe w kwotach od 5 tys. zł do 20 tys. zł. Podejrzanym za popełnienie zarzucanych im przestępstw grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Armia ugasi pożar w Amazonii?

pożar w Amazonii / twitter.com/@iaccenters_en

  

Brazylijskie wojsko wyraża gotowość do walki z rekordową liczbą pożarów w Amazonii - poinformował szef armii Edson Leal Pujol. Taką możliwość, w związku z rosnącą presją międzynarodową, rozważa także prezydent Brazylii Jair Bolsonaro.

"Wszyscy, którzy nalegają na ochronę brazylijskiej Amazonii, powinni wiedzieć, że nasi żołnierze zawsze będą czujni i gotowi do obrony i odparcia wszelkiego rodzaju zagrożeń"

- powiedział Pujol w przemówieniu podczas ceremonii Dnia Żołnierza w stolicy kraju Brasilii.

Zmobilizowanie armii rozważa także Bolsonaro, który pod presją opinii międzynarodowej zmienia swoje podejście do pożarów. Po tym, jak uznał szalejący ogień za zjawisko naturalne, a następnie oskarżył o wywoływanie pożarów organizacje pozarządowe, w piątek wyraził gotowość do zdecydowanych działań. Na pytanie dziennikarzy, czy do akcji wkroczy wojsko, odpowiedział: "Należy tego oczekiwać".

Prezydent ujawnił, że w piątek po południu czasu lokalnego spotka się z zespołem składającym się z ministrów obrony, środowiska oraz spraw zagranicznych w celu omówienia problemu i uzgodnienia środków do walki z pożarami.

Dzień wcześniej Bolsonaro stwierdził, że Brazylia nie ma środków, aby walczyć z pożarami. "Amazonia jest większa od Europy, jak można walczyć z kryminalnymi podpaleniami na takim obszarze? Nie mamy na to środków" - mówił dziennikarzom.

Według oficjalnych danych pożary na obszarze Amazonii są w tym roku większe o 83 proc. w porównaniu z takim samym okresem w ub. roku. Pastwą płomieni padły rozległe obszary puszczy tropikalnej, która jest uważana za "płuca Ziemi" i jednym z najważniejszych czynników hamujących zmiany klimatyczne.

Pożary tropikalnych lasów deszczowych w Amazonii są normalnym zjawiskiem o tej porze roku. Jednak tym razem ekolodzy twierdzą, że znaczna część tych pożarów jest celowo wzniecana przez farmerów, którzy chcą w ten sposób powiększyć pastwiska i pola uprawne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl