Przybywa włamań i kradzieży

Przybywa włamań i kradzieży, mniej jest rozbojów i wymuszeń, rzadziej giną też samochody - wynika z danych policji, o czym informuje dziś Rzeczpospolita.

Zdjęcie ilustracyjne
policja.pl

Jak informuje gazeta, liczba przestępstw kryminalnych (bez alimentacji) w pierwszym półroczu tego roku wzrosła o 10 tys. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, osiągając poziom 243 tys. – wynika z danych Komendy Głównej Policji, które poznała „Rzeczpospolita”.

Dodano, że eksperci uważają, że trudno o daleko idące wnioski, jednak zauważają.

"Mamy do czynienia z kumulacją towarów i przedmiotów. Coraz więcej jest luksusowych dóbr, są coraz droższe, więc przestępcy próbują to wykorzystać"

– powiedział "Rz" prof. Brunon Hołyst, kryminolog.

Jak donosi dziennik, w pierwszym półroczu 2018 r. stwierdzono 233 tys. czynów kryminalnych, w obecnym – o 10 tys. więcej. "Co ważne, wzrost dotyczy pospolitych przestępstw, postrzeganych jako szczególnie dokuczliwe dla obywateli (było ich o 5,4 tys. więcej – łącznie 119 tys.). Co wynika z danych? Na ulicach było bezpiecznej – rzadziej dochodziło do bójek i pobić (było ich w minionym półroczu 2,2 tys., czyli o blisko 250 mniej), oraz rozbojów i wymuszeń (te spadły o 128 – do łącznie 3,8 tys.)" - czytamy.

Dziennik zaznacza, że mniej było też przypadków „uszczerbku na zdrowiu”, czyli zdarzeń, w efekcie których ktoś złamał nogę czy rozbił głowę, oraz uszkodzenia rzeczy, np. podczas aktów chuligańskich.

"Jednak zanotowano więcej przestępstw przeciwko mieniu, w tym zwłaszcza włamań i kradzieży. I tak największy wzrost dotyczy włamań – tych w minionym półroczu było ponad 40 tys. – to o niemal 3,5 tys. więcej. Z kolei liczba kradzieży zwiększyła się o 2,2 tys. – osiągając poziom 49 tys."

- podsumowuje "Rzeczpospolita".

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#kradzież

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo