Klisza z Powstania tym razem na Pradze

Żołnierze Kolegium „A” – elitarnej jednostki Kedywu Okręgu Warszawskiego AK. Okolice ul. Stawki

  

Życie codzienne przedwojennej Warszawy ukazane na terenie Pragi będzie kanwą tegorocznej gry miejskiej „Twoja klisza z Powstania”. Sfotografowanie punktów zlokalizowanych na terenie dzielnicy i wykonanie przygotowanych zadań będzie celem jej uczestników.

 „Twoja klisza z Powstania" jest największym projektem edukacyjnym Muzeum Powstania Warszawskiego, który odbywa się w przestrzeni miejskiej. Jego specyfika jest wyjątkowa, ponieważ to nie tylko gra miejska, ale fotograficzna gra miejska. Nasi uczestnicy poza tym, że muszą w przestrzeni miejskiej znaleźć punkty, wykonać różne zadania, muszą przede wszystkim wykonać dokumentację fotograficzną, wcielając się w rolę fotoreporterów. Efektem tych działań jest konkurs fotograficzny, w którym wybieramy najlepsze, najciekawsze zdjęcia wykonane przez uczestników. 

– powiedziała Dorota Witt, kierownik działu projektów międzynarodowych Instytutu Stefana Starzyńskiego, oddziału Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jak zaznaczyła, tegoroczna trzynasta już edycja jest wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy gra będzie się działa przed Powstaniem Warszawskim, w okresie okupacji.

W tym roku odbędzie się na Pradze, gdzie będziemy próbować pokazać naszym uczestnikom życie codzienne przedwojennej Warszawy.

– dodała Witt.

Producent gry Paweł Brząkała podkreślił, że jej ideą jest także pokazywanie przy okazji miejsc na co dzień niedostępnych.

A także takich, które były związane historycznie z wydarzeniami przez nas rekonstruowanymi. Więc co roku wybieramy inną dzielnicę i inne punkty. W tym roku nowością jest także, że grę dzielimy na dwa etapy. Jak zwykle organizujemy na terenie miasta punkty. Ale drugim takim etapem, który będzie po raz pierwszy jest to, że przed finałem ostatni duży punkt będzie się składał z kilku mniejszych. Tu możemy zdradzić, że na ten dzień na kilka godzin ożywimy przedwojenny Bazar Różyckiego. 

– opowiadał.

Trasa gry będzie liczyła ok. pięciu kilometrów.

Ponieważ odchodzimy od wydarzeń z samego Powstania, przybliżając okres okupacji, będzie to tematyka trochę lżejsza, dlatego nastawiamy się na większy udział dzieci. Będzie to gra bardziej familijna. Wybraliśmy wątek okupacji, bo chcemy pokazać podwójne życie dzielnicy. Nie będzie to tylko oficjalne życie okupacyjne, chcemy pokazać, że ono toczyło się dwutorowo i że decyzja o wybuchu Powstania, która nastąpiła kilka miesięcy później miała swoje uzasadnienie w tym co się działo wcześniej. Chcemy pokazać, że ludność się przygotowywała do tego znacznie dłużej. Scenariusze dla każdego punktu są przygotowywane w oparciu o oryginalne wspomnienia. Najpierw robimy research w naszym Archiwum Historii Mówionej i wtedy dopiero przygotowujemy scenariusz.

Chętni do udziału w grze muszą się zarejestrować na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. Mogą wziąć w niej udział wszyscy zainteresowani.

Do konkursu można w tym roku przysyłać zdjęcia w pięciu kategoriach – obiekt w ruchu, detal, zdjęcie portretowe, zdjęcie reportażowe oraz w nowej kategorii fotografii dziecięcej. 

Gra jest częścią obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Krzysztof Szczerski weźmie udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Znamy plan wizyty

Krzysztof Szczerski / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Szef gabinetu prezydenta RP, Krzysztof Szczerski, weźmie dzisiaj udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. W imieniu Andrzeja Dudy wręczy również odznaczenia dla polskich dyplomatów zaangażowanych w pracę w ramach polskiego członkostwa w RB ONZ.

Głównym tematem posiedzenia, w którym weźmie udział Krzysztof Szczerski, będzie efektywność działania operacji pokojowych ONZ. Szef gabinetu prezydenta spotka się również z Atulem Khare, zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. wsparcia operacji pokojowych.

Polska powróciła w 2019 r. do systemu operacji pokojowych ONZ, wysyłając nasz kontyngent "błękitnych hełmów" do Libanu. 

Krzysztof Szczerski spotkać ma się także z Sekretarzem Generalnym ONZ, Antonio Guterresem, a temat rozmowy ma być podsumowanie obecności Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Wraz z końcem roku kończy się nasza dwuletni mandat w tym gremium.

Wizyta Szczerskiego to jedno z ostatnich wydarzeń związanych z pełnieniem przez Polskę mandatu członka Rady.

Od nowego roku Polska zajmie miejsce w innym organie ONZ, Radzie Praw Człowieka. 

Po udziale w posiedzeniu, Krzysztof Szczerski wręczy w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia dla polskich dyplomatów, którzy szczególnie zaangażowani byli w pracę w ramach polskiego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl