Tajemnice dawnego parkingu MO

Ratownicze wykopaliska archeologiczne na trasie budowy autostrady A2

  

Archeolodzy z Muzeum Mazowieckiego w Płocku rozpoczęli wykopaliska na terenie parkingu dawnej komendy wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w tym mieście. W 2016 r., podczas innych badań, nieoczekiwanie odkryto tam groby nieznanego dotąd średniowiecznego cmentarzyska.

Prowadzone obecnie prace archeologiczne mają przybliżyć historię cmentarza, w tym szczegółowo określić zasięg i liczbę pochówków, a także doprecyzować ich datowanie.

Mamy nadzieję odsłaniać kolejne pochówki średniowieczne i towarzyszące im artefakty. Poszukiwania zaplanowaliśmy na dwa miesiące, do połowy września. W tym czasie chcemy przebadać teren o powierzchni mniej więcej dwóch arów. Planujemy kontynuację wykopalisk także w przyszłym roku. 

– powiedział kierujący pracami archeologicznymi dr Tomasz Kordala, zastępca dyrektora płockiego Muzeum Mazowieckiego.

Jak dodał, po zakończeniu wszystkich badań, ich wyniki zostaną opublikowane, m.in. w monografii poświęconej cmentarzysku, a odkryte w trakcie wykopalisk artefakty, w zależności od rangi tych znalezisk, zostaną zaprezentowane na wystawie czasowej lub wzbogacą stałą ekspozycję muzealną „X wieków Płocka”.

Na podstawie zabytków, które znaleziono w odkrytych wcześniej grobach, cmentarzysko to można obecnie datować na okres XII do XIII wieku. 

Problem w tym, że w źródłach historycznych nie ma żadnego udokumentowanego kościoła w pobliżu tego cmentarzyska. Chyba, że był taki kościół, istniejący przez krótki czas, i stąd nieznany w źródłach, na który być może natrafimy podczas tych badań. A to byłoby już rewelacyjne odkrycie.

– podkreślił Kordala.

W latach 2015-18 na terenie dawnej komendy wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Płocku, gdzie od połowy lat 40. do lat 50. XX wieku znajdował się areszt śledczy UB, badania archeologiczne prowadzili pracownicy IPN. Podczas tych prac odkryto szczątki kilku osób oraz artefakty pochodzące z połowy XX wieku, wskazujące na to, że może chodzić o ofiary komunistycznych zbrodni. Wśród znalezionych wówczas przedmiotów były m.in. przybory osobiste, a także metalowy wojskowy guzik z wizerunkiem orła w koronie. W pobliżu natrafiono również na pociski i łuski z broni automatycznej.

Gdy w 2016 r. pracownicy IPN objęli badaniami archeologicznymi dawny parking Milicji Obywatelskiej, w miejscu rozebranych w tym celu garaży, nieoczekiwanie natrafiono tam na pochówki wczesnośredniowieczne, jak się okazało, z nieznanego wcześniej cmentarzyska, które istniejąc prawdopodobnie już w XII, najpóźniej w XIII wieku, znajdowało się wówczas poza wałem grodu, a potem również poza granicami miasta, lokowanego w 1237 r. Odkryto w sumie kilkanaście pochówków, a także artefakty, np. wagi szalkowe i ołowiane plomby towarów, co może świadczyć o dokonywanych tam transakcjach handlowych w okresie średniowiecza, gdy cmentarze znajdowały się blisko kościołów, a z kolei w ich sąsiedztwie często odbywały się targi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Podsumowanie pierwszego tygodnia po wyborach - w niedzielę w "Politycznej kawie"

zdjęcie ilustracyjne / Telewizja Republika

  

Afera Amber Gold, co dalej z brexitem i podsumowanie pierwszego politycznego tygodnia po wyborach - to wszystko w "Politycznej Kawie" Tomasza Sakiewicza. Niedziela, godzina 12.00, Telewizja Republika.

W niedzielnym programie Tomasza Sakiewicza „Polityczna Kawa” (godz.12.00) gośćmi będą: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) oraz Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska, Gazeta Polska Codziennie).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl