Krzyżne - najpiękniejsza przełęcz w Tatrach Polskich

Przełęcz Krzyżne widok ze Świstowej Czuby / Krzysztof Dudzik; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

  

Krzyżne to przełęcz w Tatrach Wysokich położona na wysokości 2112 m, pomiędzy Pańszczycą a Doliną Roztoki, jeden ze skrajnych punktów szlaku Orlej Perci. Nazwa Krzyżne pochodzi od położenia w miejscu, w którym krzyżują się trzy grzbiety.

Boczna grań Tatr odchodząca od Świnicy dochodzi do przełęczy odcinkiem Buczynowych Turni i nieco powyżej przełęczy w kierunku wschodnim w nienazwanym zworniku znajdującym się na trawiastej równince rozgałęzia się na granie Wołoszyna i Koszystej.Tworząca trawiastą rówień o powierzchni 1,2 ha przełęcz powstała na przecięciu dwóch dużych stref uskokowych.

Poniżej Krzyżnego znajdują się Dolina Roztoki, Pańszczyca i Dolina Waksmundzka, która wraz z obejmującymi ją graniami Koszystej i Wołoszyna znajduje się w ścisłym rezerwacie przyrody. Z Doliny Roztoki pod przełęcz prowadzi Żleb pod Krzyżnem, którego górną częścią poprowadzono szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Krzyżne od dawna należało do najbardziej znanych punktów widokowych w Tatrach. Roztacza się z niego rozległy widok na całe Tatry Wysokie i Bielskie (te ostatnie nie są widoczne z najgłębszego wcięcia, tylko z równinki). Od około 1865 do 1915 r. było coraz częściej odwiedzane przez turystów. Po wybudowaniu przez Towarzystwo Tatrzańskie najpierw w Dolinie Waksmundzkiej (ok. 1875), a później (1880) na trawiastej równi powyżej siodła przełęczy na wysokości ok. 2135 m kamiennej chatki popularne stały się wycieczki połączone z oglądaniem wschodu słońca i panoramy Tatr z Krzyżnego i pobliskiego Wołoszyna. Chatka (nazwana imieniem Maksymiliana Nowickiego) była użytkowana do ok. 1915. Obecnie na równi widoczne są jeszcze fragmenty jej murów.

Wejście na przełęcz było znane od dawna. Przejście przez nią jest najłatwiejszym i najwygodniejszym połączeniem doliny Pańszczycy i Doliny Pięciu Stawów Polskich. Pierwsze odnotowane wejścia turystyczne: Ludwik Zejszner z grupą turystów 3 sierpnia 1838 r., zimą Karol Potkański z przewodnikami w styczniu 1894 r. W 1900 spędził na niej noc, „dzwoniąc zębami” z zimna, ks. Walenty Gadowski. Dawniej wycieczki na przełęcz prowadziły przez Dolinę Waksmundzką, później także przez dolinę Pańszczycę. Ksiądz Gadowski w latach 1903–1906 poprowadził przez Krzyżne Orlą Perć, zaczynającą się przy Wodogrzmotach Mickiewicza i biegnącą przez Wołoszyn, Buczynowe Turnie, Granaty, Kozi Wierch aż do Zawratu. Początkowy odcinek do Krzyżnego został zamknięty w 1932, od tej pory przełęcz jest jednym z dwóch krańców szlaku. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szczerski: My jesteśmy nastawieni na kampanię na „tak”, natomiast druga strona jest nastawiona na atak

Krzysztof Szczerski / polskieradio.pl/7,Jedynka screen

  

Kolejny raz usiłowano zakłócić spotkanie prezydenta RP Andrzeja Dudy z mieszkańcami – tym razem Łowicza. – Kampania prezydenta Dudy jest kampanią pozytywną, która ma przekonywać ludzi do tego, żeby wesprzeć program kandydata. My jesteśmy nastawieni na kampanię na "tak", natomiast druga strona jest nastawiona na atak – powiedział w rozmowie z Katarzyną Gójską na antenie radiowej Jedynki szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, prof. Krzysztof Szczerski.

[polecam:https://niezalezna.pl/311915-dudabus-ruszyl-w-kampanijna-trase-nie-zabraklo-wzruszajacych-spotkan]

Wczoraj prezydent Andrzej Duda odwiedził Łowicz oraz Turek. Na kampanijnej trasie nie zabrakło poruszających spotkań. Pojawili się też awanturnicy. W Łowiczu pojawiła się grupa manifestantów, która wznosiła okrzyki przeciwko prezydentowi. Mieli ze sobą transparenty, m.in. "Przestańcie kraść".

Wczoraj występowali jako „mieszkańcy” Łowicza, półtora tygodnia temu byli „mieszkańcami” Kaszub, wcześniej jako „mieszkańcy” innych miejscowości – zwróciła uwagę prowadząca.

To pokazuje bardzo istotną różnicę w sposobie prowadzenia kampanii. Kampania pana prezydenta Dudy jest kampanią pozytywną, ma przekonywać ludzi do tego, by wesprzeć program i osobę kandydata. Można powiedzieć, że my jesteśmy nastawieni na kampanię na "tak", natomiast druga strona jest nastawiona na atak – to jest ta różnica

– wskazał Krzysztof Szczerski.

[polecam:https://niezalezna.pl/311888-kim-sa-manifestanci-z-lowicza-wiceminister-wskazuje-na-znane-postacie-cel-jest-jeden]

Zwrócił uwagę, że każdy, kto będzie głosował w maju powinien zadać sobie pytanie: „czy chciałby, by w Polsce przez najbliższe lata panował taki permanentny atak, permanentny konflikt”.

Krzysztofa Szczerskiego zapytano czy ci „mieszkańcy” to element kampanii Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Poprzez te gesty, które były wobec nich wykonane przez jedną z kandydatek opozycji w tych wyborach widać wyraźnie, że to jest coś, co w jej programie się mieści. W jej programie zatem mieści się tego typu sposób prowadzenia polityki, polityki permanentnego konfliktu w Polsce

– ocenił szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.

Małgorzata Kidawa-Błońska apeluje cały czas o to, by nie dzielić Polaków – wskazała Katarzyna Gójska.

„Ale fakty są inne. Fakty są takie, że mamy z jednej strony kumulację złych emocji, taką kampanię nastawioną na atak, to widać wyraźnie. W wystąpieniach pani Kidawy-Błońskiej i jej współpracowników jest mnóstwo nastawienia na wzbudzenie negatywnych emocji. To jest pomysł opozycji na mobilizację wyborców

– ocenił Szczerski.

Dodał, że „my mobilizujemy wyborców pozytywnym przekazem, próbujemy przekonać Polaków do tego, by zagłosowali za czymś, to opozycja przekonuje Polaków, by głosowali przeciwko”.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts