Bojownik IS skazany za zbrodnie wojenne

/ The Islamic State [Public domain]

  

Sąd w Holandii skazał we wtorek urodzonego w tym kraju bojownika Państwa Islamskiego (IS) na 7,5 roku więzienia za zbrodnie wojenne w Iraku i Syrii - podała holenderska agencja prasowa ANP. Był to pierwszy taki proces dżihadysty w Holandii.

24-letni Oussama Achraf Akhlafa, który walczył w szeregach IS w Iraku i Syrii w latach 2014-2016, został skazany również za przynależność do organizacji terrorystycznej.

Proces odbywał się w ramach tzw. jurysdykcji uniwersalnej, która pozwala na ściganie m.in. zbrodni wojennych niezależnie od miejsca ich popełnienia.

Zarzuty wobec Akhlafy dotyczyły złamania prawa międzynarodowego w dziedzinie konfliktów zbrojnych poprzez naruszenie godności osobistej ofiar wojennych oraz przynależności do organizacji terrorystycznej. Sąd przypomniał, że mężczyzna pozował do zdjęć obok zwłok zabitego przez IS mężczyzny powieszonego na drewnianym krzyżu i opublikował to zdjęcie na Facebooku. Zdaniem sądu naruszył w ten sposób godność zmarłego, łamiąc tym samym Konwencję Genewską chroniącą ofiary wojenne.

W tym samym procesie skazany został również 24-letni, także urodzony w Holandii, Reda Nidalha, który usłyszał wyrok 4,5 roku więzienia za przynależność do organizacji terrorystycznej.

Dotychczas nie powołano międzynarodowego trybunału, który sądziłby za zbrodnie popełnione w czasie rozpoczętej w 2011 roku wojny domowej w Syrii. Wymiary sprawiedliwości kilku europejskich państw wszczęły jednak postępowania wobec swoich obywateli, którzy dołączyli do organizacji dżihadystycznych na Bliskim Wschodzie. Był to pierwszy w Holandii procesie dżihadysty z IS.

Według danych europejskiej agencji policyjnej Europol do Iraku i Syrii w celu walki w szeregach IS wyjechało ok. 5 tys. Europejczyków, głównie z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Belgii i Holandii. Około 1,5 tys. z nich powróciło na Stary Kontynent. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Podsumowanie pierwszego tygodnia po wyborach - w niedzielę w "Politycznej kawie"

zdjęcie ilustracyjne / Telewizja Republika

  

Afera Amber Gold, co dalej z brexitem i podsumowanie pierwszego politycznego tygodnia po wyborach - to wszystko w "Politycznej Kawie" Tomasza Sakiewicza. Niedziela, godzina 12.00, Telewizja Republika.

W niedzielnym programie Tomasza Sakiewicza „Polityczna Kawa” (godz.12.00) gośćmi będą: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) oraz Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska, Gazeta Polska Codziennie).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl